• Start
  • Wiadomości
  • Rząd: - Od 29 listopada galerie handlowe otwarte, kina, siłownie i restauracje nadal zamknięte

Rząd: - Od 29 listopada galerie handlowe otwarte, kina, siłownie i restauracje nadal zamknięte

W sobotę, 21 listopada, premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe zasady funkcjonowania m.in. placówek handlowo-kulturalnych. - Od soboty 28 listopada w najwyższym reżimie sanitarnym będą mogły funkcjonować wszystkie placówki handlowe - mówił podczas konferencji prasowej. Nadal zamknięte będą kina, teatry, restauracje i siłownie. W szkołach zdalne nauczanie do Świąt Bożego Narodzenia, ferie w całym kraju od 4 do 17 stycznia.
( 21.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

 

W sobotę 21 listopada, odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Jarosława Gowina - wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii.


Przedstawiono nowe zasady funkcjonowania obiektów m.in. handlowych, kulturalnych i gastronomicznych. 

  • placówki handlowe, także te w galeriach handlowych, otwarte od 28 listopada (sobota) w najwyższym reżimie sanitarnym 
  • placówki gastronomiczne - zamknięte do 27 grudnia 
  • placówki branży kulturalnej, w tym, kina i teatry - zamknięte do 27 grudnia
  • siłownie i kluby fitness - zamknięte do 27 grudnia

Gdańsk wspiera branżę gastronomiczną. Jak uzyskać pomoc?


Zapadła też decyzja dotycząca szkół. 

- Zdecydowaliśmy, że pozostawiamy szkoły zamknięte do 23-24 grudnia, ale następnie podjęliśmy decyzję, że ferie będą skumulowane w jednym okresie między na początku stycznia, między 3 a 17-18 stycznia. Do tej pory ferie były rozłożone, by ruch w gospodarce był większy. Jednak w 2021 roku muszą być skumulowane, by ten ruch był jak najmniejszy - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki

Wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych mają być takie same jak w marcu, kwietniu, maju, czy czerwcu.  


Mateusz Morawiecki przyznał też, że wiele przewidywań rządowych dotyczących koronawirusa było błędnych. 

- Dzisiaj wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych, wiemy, że wiele analiz, wiele prognoz, które prowadziliśmy my, nasi specjaliści, eksperci nie sprawdziły się - mówił i dodał, że około 18 stycznia mogą pojawiać się już pierwsze dostawy szczepionek. 


Czy rząd planuje wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się podczas świąt Bożego Narodzenia.

- Pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Dlatego już dzisiaj apeluję, żeby najlepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych ani w Austrii, ani we Włoszech, ani w Szwajcarii, ani również w Polsce - zaznaczył premier.

Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku zakupy w internecie


Minister Adam Niedzielski mówił o regulacjach i ewentualnych powrotach do stref, w tym nawet zielonej. 

- Prezentowany przez premiera plan na trzy tygodnie zawiera klarowne zasady. Opublikujemy je w formie projektu rozporządzeń. Zaprezentujemy kompleksowy zestaw pełen szczegółów o wszystkich regulacjach. Jeśli liczba zachorowań średnio spadnie poniżej 19 tysięcy, to przewidujemy powrót do strefy czerwonej, poniżej 10 tysięcy być może wrócimy do strefy żółtej, zaś poniżej 4 tysięcy możemy wrócić do strefy zielonej.

Jarosław Gowin z kolei zapowiedział wprowadzenie dodatkowych rozwiązań dla branż objętych obostrzeniami.

- Negocjujemy je w tej chwili z Komisji Europejską, bo wymagają notyfikacji. To będą wieloletnie kredyty inwestycyjne gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, staramy się, żeby KE wyraziła zgodę na to, by raty przynajmniej częściowo były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju. To będzie także możliwość pokrywania do 70 procent kosztów stałych firm dotkniętych obostrzeniami.