• Start
  • Wiadomości
  • Nowe meble miejskie w ponad stu lokalizacjach w Gdańsku, z udziałem rad dzielnic

Nowe meble miejskie w ponad stu lokalizacjach w Gdańsku, z udziałem rad dzielnic

171 ławek i innych mebli miejskich wzbogaci przestrzeń publiczną w 13 dzielnicach. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni dał wykonawcom czas na montaż ławek, podpórek i leżaków do końca 2017 roku.
07.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Deptak przy ul. Grobla IV, teraz kolej na ul. Grobla I

Zakup mebli miejskich będzie w dużej mierze finansowany z budżetów rad dzielnic, które miały również decydujący wpływ na ich przyszłą lokalizację. Większość zamówienia stanowią ławki (104 sztuki), pozostałe elementy to: 13 półowalnych siedzisk, sześć półowalnych donic do tych siedzisk, sześć leżaków oraz 30 podpórek.

Ławki będą się różnić nie tylko wyglądem, ale również sposobem wykonania. Zamówiono 10 różnych modeli: stalowo-drewnianych, żeliwno-drewnianych, aluminiowo-drewnianych oraz betonowo-drewnianych, a także z tworzywa recyklingowego (tzw. hanit).

Nowe meble miejskie staną w 13 dzielnicach Gdańska (w nawiasie podajemy ilość sztuk): Przymorze Wielkie (36), Śródmieście (26), Wrzeszcz Górny (18), Piecki-Migowo (16), Stogi (13), Kokoszki (13), Siedlce (13), Główne Miasto (10), Aniołki (7 sztuk), Oliwa (6), Strzyża (5), Matarnia (4), Wrzeszcz Dolny (3) i Przymorze Małe (1).


Ławki oddane do użytku w październiku 2017 r. na przebudowanym Skwerze Świętopełka w Śródmieściu

- Wszystkie meble miejskie, które staną teraz na Przymorzu Wielkim sfinansowane zostaną z budżetu naszej dzielnicy - mówi Krzysztof Skrzypski, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie. - Część lokalizacji wybraliśmy na podstawie wniosków mieszkańców, część wynika z obserwacji radnych. Na zakup mebli przeznaczyliśmy 49 tys. zł. Przy budżecie rady wynoszącym 113 tys. zł jest to więc spory wydatek. Sądzę, że w przyszłości tak dużych kwot na ten cel nie będziemy już przeznaczać.

Do końca roku w dzielnicy przybędzie 10 ławek (rozmieszczonych w różnych lokalizacjach), sześć leżaków w Parku Reagana oraz 20 podpórek dla seniorów. Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie było inicjatorem montażu tego typu mebli miejskich w Gdańsku, jeszcze 10 takich podpórek stanie w Śródmieściu.


Takie podpórki staną na Przymorzu Wielkim i w Śródmieściu. To rozwiązanie powstało z myślą o seniorach

- Inspiracja przyszła z Gdyni, gdzie takie podpórki funkcjonują już od pewnego czasu - tłumaczy Krzysztof Skrzypski. - W naszej dzielnicy jest wielu seniorów, a ciągi dla pieszych przy Jagiellońskiej, Obrońców Wybrzeża, Kołobrzeskiej czy Chłopskiej są bardzo długie, stwierdziliśmy więc że to rozwiązanie może się sprawdzić także u nas, właśnie przy tych najdłuższych ulicach.

- Jako rada pozytywnie zaopiniowaliśmy potrzebę zakupu siedzisk i donic na potrzeby deptaka powstającego przy ul. Grobla I, to było miejsce oczywiste. Zależy nam jednak także na lokalizacjach znajdujących się na obrzeżu dzielnicy, dlatego ławki staną także na Biskupiej Górce: przy ul. Biskupiej, Na Stoku w bliskości tamtejszej szkoły, ponieważ wnioskowali o nie rodzice i dziadkowie uczniów, a także przy ul. Górka (na tyłach magistratu - red.) - wylicza Dominika Ikonnikow, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Śródmieście. - Na ławki przeznaczyliśmy w tym roku 13 tys. zł z budżetu rady, także w zeszłym wsparliśmy ich zakup na potrzeby Parku Salwator na Biskupiej Górce. Chcemy w miarę swoich skromnych możliwości wzbogacać w ten sposób ten obszar ujęty w projekcie rewitalizacji.

Wartość całego zamównienia (kosztu zakupu i montażu mebli miejskicy) wyniosła 277 382,37 zł brutto.


Siedzisko i kwietnik w jednym to propozycja dla ul. Grobla I


Tutaj
znajdziesz informacje o szczegółowych lokalizacjach poszczególnych mebli miejskich.TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA