• Start
  • Wiadomości
  • Nowa szkoła w Pieckach - Migowie. Podczas konsultacji pytania o rejonizację i ruch drogowy

Nowa szkoła w Pieckach - Migowie. Podczas konsultacji pytania o rejonizację i ruch drogowy

We wtorek, 14 grudnia, Miasto Gdańsk wspólnie z inwestorem nowej szkolnej placówki - spółką Juneco, zaprosiło mieszkańców na spotkanie poświęcone jej budowie. Odbyło się ono online. Gdańszczanie pytali najczęściej o kwestie organizacyjne związane z już funkcjonującą szkołą. Ta ma przyjąć uczniów jesienią 2023 r.
15.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja szkoły podstawowej przy ulicy Morenowe Wzgórze
Wizualizacja szkoły podstawowej przy ulicy Morenowe Wzgórze
Mat. prasowe

 

Władze Gdańska przeznaczyły teren przy ul. Morenowe Wzgórze na budowę oraz prowadzenie placówki oświatowej podmiotowi zewnętrznemu, niesamorządowemu. Grunt został przekazany odpłatnie "w użytkowanie na cele oświatowe" w ramach przetargu.

Nowa szkoła powstanie na niezabudowanym obecnie zielonym terenie, na wysokości ul. Morenowe Wzgórze. Wyposażona będzie m.in. w pracownie przedmiotowe (fizyczną, biologiczną oraz informatyczną), świetlicę, bibliotekę szkolną i czytelnię oraz kompleks kuchenny przystosowany do przygotowywania i spożywania posiłków na miejscu. Będzie przystosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami. Wybudowany zostanie też kompleks sportowy z salą gimnastyczną i zapleczem sanitarno - szatniowym oraz plac zabaw. Obiekt przewidziany jest na ponad 650 uczennic i uczniów.

 

Na mapce zaznaczono teren, na którym zaplanowano budowę nowej szkoły w dzielnicy Piecki-Migowo
Na mapce zaznaczono teren, na którym zaplanowano budowę nowej szkoły w dzielnicy Piecki-Migowo
Mat. Gdansk.pl

 

Wewnątrz obiektu zorganizowane zostanie atrium, w którym pojawi się zieleń i mała architektura. Będzie można do niego wejść bezpośrednio z sal lekcyjnych znajdujących się na parterze, przeznaczonych dla klas 0 - 3. W sumie w całym obiekcie powstanie 27 sal lekcyjnych, w tym 7 dla klas 1-3 (te zlokalizowane będą właśnie na parterze). Zaplanowano też jedną dużą szatnię dla klas 4-8, a także szafki na korytarzach przy salach dla klas 0 - 3. W obiekcie będą też dwie sale gimnastyczne - jedna pełnowymiarowa, a druga nieco mniejsza. Prowadzący szkołę przyjmują też, że znaczna część zajęć z wychowania fizycznego będzie odbywać się na dworze, także zimą.

Nowy gmach szkolny zajmie około 1/3 powierzchni przekazanej działki. Istniejąca w tym miejscu zieleń, w tym pobliski lasek, będzie zachowana, ale uporządkowana, a następnie udostępniona mieszkańcom. Wycięte zostaną głównie chaszcze i samosiejki rosnące w miejscu, w którym stanie nowy budynek.

To projekt, który zrealizuje i sfinansuje prywatny inwestor. Miasto zadba z kolei o nowe połączenie pieszo-rowerowe pomiędzy Jasieniem a Pieckami-Migowem, które powstać ma do 2023 roku. Zaplanowano go od wysokości ul. Kraśnięta do ul. Morenowe Wzgórze. Z tych dwóch dzielnic bowiem uczniowie będą uczęszczać do nowej placówki.

 

Wtorkowe spotkanie w sprawie nowej szkoły odbyło się za pomocą aplikacji Teams. Na zdjęciu Sylwia Betlej, Dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic I Współpracy Z Mieszkańcami oraz przedstawiciel inwestora nowej szkoły -Maciej Kopański, Dyrektor Inwestycyjny z Funduszu BaltCap
Wtorkowe spotkanie w sprawie nowej szkoły odbyło się za pomocą aplikacji Teams. Na zdjęciu Sylwia Betlej, Dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic I Współpracy Z Mieszkańcami oraz przedstawiciel inwestora nowej szkoły -Maciej Kopański, Dyrektor Inwestycyjny z Funduszu BaltCap
Screen z aplikacji Teams

 

Szkoła funkcjonować będzie na tych samych zasadach, co Morska Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa Olimpijczyk, Pozytywna Szkoła Podstawowa przy ul. Azaliowej i Szkoła Podstawowa nr 29 Leonardo. Dodatkowo jako publiczne funkcjonują również w Gdańsku Pomorskie Szkoły Rzemiosł i Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Są to szkoły publiczne, niesamorządowe.

- Szkoła publiczna niesamorządowa, a więc działająca na zasadach publicznych, ale organem zarządzającym nie jest samorząd. Ta szkoła nie pobiera czesnego od rodziców - zaznaczał we wtorek Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, odpowiadający za edukację w mieście. - Szkoła będzie miała przydzielony rejon, ale dzisiaj za wcześnie jeszcze na konkrety. Obecnie trwają spotkania z dyrektorami innych szkół funkcjonujących w pobliżu, na terenie Piecek-Migowa i Jasienia. Na pewno wyznaczone zostaną ulice leżące najbliżej tej nowej placówki. Które jeszcze - to dopiero zostanie ustalone. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że uczniowie nie będą zmuszani do zmiany szkoły, kiedy powstanie nowa placówka.

 

O co pytali mieszkańcy?

Wtorkowe spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział około 90 osób. Mieszkańcy z Jasienia, głównie z osiedla Alfa Park, dopytywali, kiedy wiadomo będzie, jakie obwody będą obowiązywać dla tej szkoły.

- Dla nas, mieszkańców, to ważne. Mam 5-letnią córkę i nie wiem, do jakiej placówki ją później zapisać, a nie chcę kilkukrotnie zmieniać szkół i niepotrzebnie stresować dziecka. W podobnej sytuacji jest wielu moich sąsiadów z osiedla - podkreślała pani Matylda.

Zastępca dyrektora WRS, Grzegorz Kryger, poinformował, że nastąpi to w wakacje przyszłego roku.

Jedno z pytań, jakie padło, dotyczyło doświadczenia spółki, która będzie prowadzić tę szkolną placówkę.

Kamil Stępiń, pełnomocnik zarządu Juneco Sp. z o.o. (związanej ze Stowarzyszeniem Twórczego Rozwoju DyNaMo prowadzącym sieć żłobków i przedszkoli MegaMocni), która będzie operatorem szkoły, podkreślał, że spółka od 12 lat prowadzi żłobki i przedszkola w Trójmieście.

- Szkoła jest faktycznie nowym wyzwaniem, ale będziemy opierać się na naszych doświadczeniach zebranych w zarządzaniu żłobkami i przedszkolami. Podobną drogę przeszły stowarzyszenia czy fundacje, które obecnie zarządzają podobnymi placówkami w Gdańsku - zaznaczał Kamil Stępiń.

Kilku mieszkańców interesowało to, czy boisko, które powstanie przy szkole, będzie publiczne. W odpowiedzi usłyszeli, że boisko czy sala gimnastyczna na pewno będą wynajmowane na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w innych, także samorządowych placówkach. Natomiast to, czy boisko będzie miało charakter publiczny - to ustalone zostanie wspólnie z Miastem.

 

 

Jeden z mieszkańców, pan Michał, dopytywał, czy przeprowadzono analizy tego, jak zmieni się ruch drogowy w okolicy, i czy w związku z budową szkoły planowane są inwestycje drogowe bądź montaż dodatkowych zabezpieczeń, typu barierki?

Przedstawiciele inwestora zaznaczali, że sama szkoła będzie ogrodzona, w związku z tym nie będzie ryzyka, że dziecko spontanicznie np. wybiegnie ze szkoły wprost na ulicę. Dojazd do samej placówki odbywać się będzie nowo projektowaną drogą, która powstanie od strony ul. Morenowe Wzgórze.

Artur Lemański z Wydziału Projektów Inwestycyjnych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku potwierdził, że obecnie trwają analizy dotyczące zakładanego ruchu kołowego w okolicy szkoły.

- Jeżeli wyjdzie z nich, że trzeba będzie zwiększyć bezpieczeństwo, np. ma powstać przejście dla pieszych, to powstanie. Warto jednak zaznaczyć, że tam nie ma za bardzo możliwości terenowych by np. rozbudować układ drogowy w tym miejscu - zwracał uwagę Artur Lemański.

W trakcie spotkania wielokrotnie powtarzano, że szkoła budowana jest w pobliżu zabudowy mieszkaniowej m.in. po to, by uczniowie, także w towarzystwie rodziców, przychodzili do niej przede wszystkim pieszo.

Łukasz Świacki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo, stwierdził z kolei, że powstanie nowej szkoły w tej lokalizacji, powinno poprawić sytuację na ul. Myśliwskiej, zwłaszcza w godzinach porannych.

- Obecnie rodzice podwożą dzieci do pobliskich szkół m.in. na ul. Marusarzówny, muszą tam dojechać. Część osób z pewnością nie będzie tego robić, jeżeli będzie miała szkołę w pobliżu. Poza tym wydaje mi się, że trzeba już pomyśleć o ruchu jednokierunkowym na ul. Morenowe Wzgórze - zaproponował Łukasz Świacki.

Padło też pytanie o to, czy w szkole powstanie basen. Takich planów nie ma. Przedstawiciel inwestora zwrócił jednak uwagę, że niewykluczone jest, iż w przyszłości Miasto może zdecyduje się na taki projekt w okolicy.

Jedna z osób była ciekawa, kiedy rozpocznie się rekrutacja kadry do tej szkoły. Kamil Stępiń przyznał, że obecnie trwają przygotowania do tego, a wybrany jest już dyrektor przyszłej placówki.

Budowa tej szkoły musi rozpocząć się najpóźniej w pierwszym kwartale 2022, tak żeby budynek był gotowy w połowie 2023 r., a szkoła mogła ruszyć jeszcze w 2023 r. Wniosek o pozwolenie na budowę został już złożony. Rozpoczęcie samych robót uzależnione jest od kilku czynników, także atmosferycznych.

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy