Nowa książka o Wrzeszczu - dwa spotkania z autorem w dzielnicowych bibliotekach

Znany “wrzeszczolog” Jarosław Wasielewski napisał książkę pt. "Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych". Premiera publikacji i spotkanie z autorem w czwartek, 4 kwietnia, w Bibliotece Manhattan. Kolejna możliwość rozmowy z autorem - 9 kwietnia (wtorek) w Bibliotece Kolonia, również o godz. 18.
03.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy miejski pejzaż z różnymi budynkami. Z przodu znajdują się niższe budynki, które wyglądają na starsze i mają zaniedbane fasady z zamkniętymi okiennicami. Pośrodku kadru wyróżnia się wysoki, nowocześniejszy wieżowiec z jasną fasadą i niebieskimi akcentami. Na dachu tego budynku zamontowano kilka anten, co może wskazywać na jego zastosowanie telekomunikacyjne lub biurowe. Drzewa z lewej i prawej strony zdjęcia dodają zieleni do miejskiego krajobrazu, a na dole po prawej stronie widać znak drogowy z literą P  oznaczający parking. W tle, między drzewami, dostrzec można jeszcze inne, bardziej zielone drzewa, co sugeruje obecność parku lub obszaru zielonego w tej przestrzeni miejskiej. Na ulicy zauważalny jest fragment autobusu miejskiego, co dodaje do sceny dynamiki życia miejskiego.
Dolarowiec i fragment Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej w Górnym Wrzeszczu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

40 historii, które pomogą poznać, zrozumieć - i pokochać Wrzeszcz - odrobinę bardziej. Od ogólnej wiedzy o dzielnicy: skąd się wzięła, dlaczego jest wyjątkowa i skąd pochodzi jej nazwa, po wątki wcześniej szerzej nieeksplorowane: zapomniane majątki, przedwojenne domy dla potrzebujących, niezrealizowane osiedle przy Dworze Rozstaje, lecznica dla koni z dostaw UNRRY, Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa, wrzeszczańskie „tysiąclatki”, przedwojenne i powojenne domy handlowe, kina i neony, wybuch bomby w supermarkecie Zodiak – i wiele innych - czytamy w zapowiedzi publikacji.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na dwa spotkania z Jarosławem Wasielewskim wokół jego nowej książki:

  • czwartek, 4 kwietnia, o godz. 18 - premierowe spotkanie w Bibliotece Manhattan, spotkanie poprowadzi Aleksandra Lamek
  • wtorek, 9 kwietnia, o godz. 18 - drugie spotkanie w Bibliotece Kolonia, prowadzenie - Joanna Borowik

Książkę będzie można nabyć przed i podczas wydarzeń (sprzedaż wyłącznie za gotówkę).

Przedstawiona grafika to zapewne plakat informacyjny lub reklamowy. Z lewej strony jest niebieskie tło z białym, graficznym przedstawieniem budynku, które wygląda jak rysunek architektoniczny. Obok budynku umieszczone jest imię i nazwisko Jarosław Wasielewski  oraz informacja, że chodzi o coś związanego z  Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych , co może sugerować tytuł książki, kursu lub wykładu. Prawa strona plakatu zawiera zdjęcie mężczyzny w niebieskiej koszuli, który uśmiecha się i patrzy w kamerę. Tekst na plakacie informuje również o wydarzeniu w  Bibliotece Manhattan  zaplanowanym na  4 kwietnia 2024 godz. 18:00 .
Mat. Wydawnictwo Poggenkrug

więcej o nowej publikacji - na profilu wydawcy - Wydawnictwa Poggenkrug na Fb
Jarosław Wasielewski (ur. 1983) – wrzeszczanin, badacz i popularyzator historii Gdańska, współautor monografii Dolny Wrzeszcz i Zaspa oraz serii albumów Wrzeszcz na dawnej pocztówce.

 

Drugi książkowy spacer po dawnym Wrzeszczu śladami pocztówek. Dokąd tym razem?

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta