• Start
  • Wiadomości
  • Northvolt rozpoczął produkcję i zdobył miliardy na rozwój

Gdańska fabryka Northvolt ruszyła z produkcją. Firma zdobyła miliardy na dalszą ekspansję

Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Na gdańskich Stogach firma ukończyła w maju budowę największej w Europie fabryki magazynów energii, a teraz informuje o rozruchu produkcji. Firma rzuca też wyzwanie Chinom i ogłasza pozyskanie 1,2 miliarda dolarów na sfinansowanie planów dalszej ekspansji w Europie i Ameryce Północnej.
22.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok z lotu ptaka na rozległy teren i zabudowania fabryki
Fabryka Northvolt Dwa znajduje się w Gdańsku Stogach. Łączna powierzchnia wybudowanych obiektów wynosi 25 tysięcy m kw. Powstawać tu będą stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowalnej
fot. mat. Northvolt

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku. Szuka pracowników

Nowa fabryka Northvolt Dwa w Gdańsku wyprodukowała pierwsze systemy magazynowania energii (ESS) w ramach rozruchu linii produkcyjnej. 

- Northvolt wytwarza systemy bateryjne w wynajmowanym zakładzie w Gdańsku od 2019 roku, natomiast w tym roku zakończył budowę nowej fabryki o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych, w której ogniwa bateryjne będą montowane w systemy bateryjne dla klientów z rynków magazynowania energii i przemysłu - przypomina szwedzki koncern.

Kiedy dostawy do klientów?

Dostawy do klientów Northvolt Dwa planuje rozpocząć jeszcze w tym roku, po zakończeniu walidacji linii produkcyjnej.

Europejski koncern ma plany dalszego rozwoju. Poinformował również o zdobyciu na ten cel finansowania.

"W momencie gdy w nowej fabryce Northvolt Dwa w Gdańsku montowane są pierwsze systemy magazynowania energii, Northvolt ogłosił pozyskanie 1,2 miliarda dolarów konwertowalnego finansowania dłużnego na sfinansowanie planów dalszej ekspansji w Europie i Ameryce Północnej" - czytamy w oświadczeniu.

- Jestem dumny, widząc że nawet podczas globalnych zawirowań nadal osiągamy nasze cele i pozyskujemy duże zainteresowanie rynków kapitałowych w celu wsparcia naszej misji - stwierdził Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvoth. - Zaangażowanie w globalną dekarbonizację jest bardzo duże, a pozyskane finansowanie wzmacnia naszą pozycję w zakresie zaspokojenia ogromnego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania bateryjne, zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej. 

Prezes Northvolt o nowej inwestycji: “W Gdańsku znaleźliśmy potencjał do realizacji naszych celów”

Kim są inwestorzy?

Finansowanie jest rozszerzeniem pożyczki konwertowalnej (ang. convertible note) o wartości 1,1 miliarda dolarów, podpisanej w lipcu 2022 r. Przyciągnęło inwestycje z funduszy oznaczonych jako ciemnozielone zgodnie z art. 9 unijnego rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR). 

Największymi inwestorami w tej rundzie finansowania są BlackRock, Investment Management Corporation of Ontario (IMCO) i Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), a także długoterminowy partner finansowy OMERS, dokonujący trzeciej dużej inwestycji w spółkę.

Pełna runda konwertowalnego finansowania dłużnego o wartości 2,3 miliarda dolarów obejmuje Goldman Sachs Asset Management, fundusze AP 1-4 (za pośrednictwem spółki będącej współwłaścicielem 4 to 1 Investments), Folksam Group, ATP, Volkswagen Group, AMF, Ava Investors, IMAS Foundation, Baillie Gifford, Swedbank Robur, PCS Holding, Olympia Group, TM Capital, Compagnia di San Paolo poprzez Fondaco Growth, East Innovate, ADQ, GIC, Chow Tai Fook Enterprises (CTFE) i J. Safra Sarasin. 

Kim są klienci Northvolt?

Dzięki podwyższeniu kapitału, Northvolt pozyskał już ponad 9 miliardów dolarów w kapitale własnym i dłużnym, aby zrealizować zamówienia o wartości ponad 55 miliardów dolarów od kluczowych klientów, takich jak BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group.

Walka z globalnym ociepleniem

- Znaleźliśmy zaangażowaną grupę inwestorów, którzy rozumieją zarówno pilną potrzebę, jak i ogromny potencjał finansowy umożliwiający szybką elektryfikację społeczeństwa - komentuje Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt. - Przed Europą i Ameryką Północną jest jednak jeszcze długa droga, aby w pełni wykorzystać swój potencjał jako lidera transformacji energetycznej. Aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5°C, zarówno sektor prywatny, jak i publiczny muszą zmobilizować zasoby na niespotykaną dotąd skalę.

O Northvolt:

Northvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej zielonej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości. Northvolt rozrósł się do ponad 5000 pracowników z ponad 120 różnych narodowości.

Ogniwa bateryjne Northvolt są obecnie projektowane i opracowywane w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji oraz w Northvolt Cuberg w San Leandro w Kalifornii w USA. Ich produkcja odbywa się w gigafabryce Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, w sąsiedztwie której powstaje gigantyczny zakład recyklingu, Revolt Ett, który ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku. 

Dodatkowe projekty są w trakcie realizacji w Szwecji, Niemczech i Portugalii.

Goldman Sachs Bank Europe SE, J.P. Morgan SE i Morgan Stanley & Co. International plc działają jako doradcy na rzecz Northvolt.

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów