• Start
  • Wiadomości
  • Gigafabryka Northvolt wyprodukowała pierwsze litowo-jonowe ogniwo bateryjne, w Gdańsku zrobi z nich magazyny energii

Gigafabryka Northvolt wyprodukowała pierwsze litowo-jonowe ogniwo bateryjne, w Gdańsku zrobi z nich magazyny energii

Bardzo dobra wiadomość na zakończenie roku: w szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo bateryjne litowo-jonowe, dzięki uruchomionej tam linii produkcyjnej. Wytwarzane w Szwecji ogniwa posłużą w Gdańsku do budowania większych systemów bateryjnych - magazynów energii oraz akumulatorów na potrzeby przemysłu.
29.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wysoki szczupły mężczyzna w średnim wieku, z brodą. Jest w cielnym płaszczu, ma białą koszulę, pod krawatem. Przemawia do zebranych, mając za plecami napis na białej ściance Peter Carlsson CEO Northvolt
Peter Carlsson, współzałożyciel i prezes CEO Northvolt podczas uroczystości wbicia pierwszej łopaty pod budowę nowej fabryki w Gdańsku - 8 grudnia 2021 roku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Gigafabryka Northvolt Ett powstała w północnej Szwecji, produkcję ogniw litowo-jonowych rozpoczęła we wtorek, 28 grudnia. To pierwsza taka inwestycja w Europie. Dotąd tego typu fabryki zlokalizowane były głównie w Azji. Gigafabryka to termin zarezerwowany dla zakładów produkujących ogniwa litowo-jonowe na potrzeby motoryzacji i maszyn przemysłowych. W uproszczeniu można mówić o “bateriach”. Najczęściej spotykamy litowo-jonowe walcowate baterie - “paluszki”. Te produkowane przez gigafabrykę Northvolt Ett mają kształt prostopałościanu, przez co określane są mianem ogniw pryzmatycznych.

Uruchomienie linii produkcyjnej w Szwecji to dobra wiadomość dla Gdańska. Od 2018 firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland zwiększa swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 milionów dolarów w budowę wysoce zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tysięcy m². 

 

 

Baterie produkowane w Szwecji będą w Gdańsku integrowane w większe i bardziej złożone systemy bateryjne w postaci magazynów energii na potrzeby energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, a także akumulatory do koparek, maszyn górniczych i urządzeń przemysłowych. Finalny produkt będzie wysyłany z Gdańska na cały świat.

- Uruchomienie gigafabryki Northvolt Ett otwiera nowy rozdział branży bateryjnej w Europie, gdyż jest to pierwsze ogniwo, które zostało całkowicie zaprojektowane, rozwinięte i wyprodukowane w gigafabryce należącej do europejskiej firmy - mówi Anna Sobolewska, rzeczniczka Northvolt Poland Sp. z o.o. - Uruchamianie oraz zwiększanie mocy produkcyjnych fabryki będzie kontynuowane w 2022 roku, kiedy to zaczną być realizowane pierwsze komercyjne dostawy do klientów.

Peter Carlsson, współzałożyciel i  CEO  Northvolt, powiedział: “Dzisiaj osiągnęliśmy moment przełomowy, do którego doszliśmy dzięki ciężkiej pracy całego zespołu. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości.”   

 

Zdjęcie jest czarno-białe, przedstawia prostopadłościan, postawiony na cieńszym boku
Tak wygląda bateria litowo-jonowa, której produkcję właśnie rozpoczęto w Szwecji. Jej wymiary to ok. 25 na 15 cm. W Gdańsku z takich ogniw będą składane większe, zintegrowane systemy bateryjne do magazynowania energii elektrycznej, a także do zasilania maszyn oraz urządzeń w przemyśle
Fot. Northvolt

 

"Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska - z materiałów w części pochodzących z recyklingu oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami energii - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Ogniwo bateryjne zostało zaprojektowane w Northvolt Labs, fabryce pilotażowej Northvoltu w szwedzkiej miejscowości Västerås, która rozpoczęła produkcję na początku 2020 roku.
W najbliższych latach możliwości produkcyjne gigafabryki Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok, aby zapewnić realizację kontaktów o wysokości 30 miliardów dolarów, zawartych z takimi kluczowymi klientami, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. To do tych klientów z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii Northvolt Ett będzie dostarczał ogniwa w różnych formatach od początku 2022 roku. 

 

O Northvolt:

Northvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Northvolt zatrudnia ponad 2300 pracowników 100 różnych narodowości. Do tej pory firma pozyskała kontrakty o wartości ponad 27 miliardów dolarów od takich kluczowych klientów, jak m.in.. BMW, Fluence, Scania, Volkswagen Group i Volvo.

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże