• Start
  • Wiadomości
  • Noc Wrzeszcza - Szlakiem Nieistniejących Cmentarzy z muzyką i filmem

Noc Wrzeszcza - Szlakiem Nieistniejących Cmentarzy z muzyką i filmem

Wzdłuż obecnej Alei Zwycięstwa przez niemal 100 lat było ich wiele i stały się charakterystycznym punktem miasta. Po wojnie zaczęły znikać, ale ich ślady wciąż można napotkać w Parku Akademickim i Parku Steffensów - mowa o nieistniejących cmentarzach, o których Fundacja Palma przypomni podczas V edycji Nocy Wrzeszcza, 1 listopada (w poniedziałek).
29.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Park Akademicki - o istniejących tu niegdyś cmentarzach przypomina kamienny obelisk
Park Akademicki - o istniejących tu niegdyś cmentarzach przypomina kamienny obelisk
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

Kilkadziesiąt lat temu były dostępne i widoczne dla wszystkich - teraz pozostały po nich resztki płyt nagrobnych, układ dawnych cmentarnych alejek lub posadzonych tutaj drzew. Przy Wielkiej Alei znajdowało się 10 cmentarzy: Szpitala Wszystkich Bożych Aniołów, Ubogich, Najświętszej Marii Panny, Św. Trójcy, Św. Józefa i św. Brygidy, Najświętszej Marii Panny, Św. Katarzyny, Św. Mikołaja i Kaplicy Królewskiej, Zjednoczone św. Bartłomieja, św. Jana, św. Piotra i Pawła oraz Luterański wrzeszczański.

“1 listopada, podczas Nocy Wrzeszcza opowiemy o tym założeniu cmentarnym z drugiej połowy XIX wieku oraz o tym jak po II Wojnie Światowej obiekty te zostały zniszczone i stopniowo zamieniły się w park, który dziś znajduje się przy głównej arterii Gdańska” - informują organizatorzy z Fundacji Palma.

Opowieść w ramach Nocy Wrzeszcza rozpocznie się od premiery etiudy filmowej “Wrzeszczańskie Państwo Umarłych”, w której występuje mieszkanka Kolonii Abegga, Ewa Kluczyk oraz historyk Klaudiusz Grabowski. Wspólnie przybliżą historię cmentarzy, które niegdyś znajdowały się przy obecnej Alei Zwycięstwa i opowiedzą jak stopniowo zmieniły się w parki. Obraz filmu Natalii Koralewskiej (scenariusz i reżyseria) oraz Konrada Kulczyńskiego (zdjęcia, montaż, współpraca reżyserska) dopełni muzyka skomponowana przez Olgę Markowską. Dźwięki cytry skłonią do nostalgii oraz refleksji nad pytaniem czy pamiętamy o tych, którzy odeszli.

Emisja na Fb i kanale Youtube Fundacji Palma o godz. 10, o godz. 17 zaś na portalu gdansk.pl i Fb gdansk.pl

 

Później odbędą się dwa spacery szlakiem nieistniejących cmentarzy z Klaudiuszem Grabowskim, na które niestety nie ma już miejsc. 

Koncert w Parku Akademickim odbędzie się pod kierownictwem Emila Miszka
Koncert w Parku Akademickim odbędzie się pod kierownictwem Emila Miszka
Fot. mat.pras.

 

Wieczór zwieńczy wykonanie requiem na cześć nieistniejących cmentarzy, którego scenerię stanowić będzie Park Akademicki. Zagrają je gdańscy muzycy i wybrzmi jako interwencja dźwiękowa o charakterze site-specific. Celem występu jest dźwiękowe zwrócenie uwagi na temat Nocy Wrzeszcza i uczczenie pochowanych w tym miejscu. Początek o godz. 19.

Koncert odbędzie się pod kierownictwem Emila Miszka, trębacza, aranżera, kompozytora, założyciela zespołów Emil Miszk and The Sonic Syndicate i Algorhythm, współtwórcy m.in. Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Michał Bąk Quartetto, Kamil Piotrowicz Sextet, Tubicinatores Gedanenses Sinfonietta Pomerania. W roku 2019 zdobył nagrodę Fryderyk w kategorii Jazzowy Debiut Roku; jest czterokrotnie nominowanym artystą do tej nagrody.

 

Skład: Emil Miszk - trąbka, Michał Bieżuński - tuba, Paweł Hulisz - trabka, Maciej Stromski - puzon, Jakub Klemensiewicz - saksofon tenorowy, Jarosław Meisner - puzon

Noc_Wrzeszcza_plakat
Fundacja PalmaOrganizatorem wydarzenia jest Fundacja Palma. Noc Wrzeszcza została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy