Niedzielna msza św. z kościoła św. Jana w Gdańsku

Zapraszamy na transmisję niedzielnej mszy św. Liturgię nadajemy z kościoła św. Jana w Gdańsku od ponad dwóch lat, czyli od pierwszego lockdownu. Najbliższa transmisję będzie można oglądać w niedzielę 25 września o godz. 12.00.
( Publikacja: 23.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment zabytkowych organów w kościele św. Jana w Gdańsku
Fragment zabytkowych organów w kościele św. Jana w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kościół św. Jana - świątynia i centrum kultury

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. Znajdują się tu pięknie odrestaurowane niedawno organy i kamienny ołtarz główny, wyrzeźbiony przez Abrahama van den Blocke. W czasie II wojny światowej kościół spłonął, a odrestaurowany został dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.

Ostatnia droga weterana. Pogrzeb kpt. Henryka Bajduszewskiego 26 września na Srebrzysku

W 1995 r. Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne.

Msze św. z kościoła św Jana na gdansk.pl

Pandemia Covid-19 wybuchła w marcu 2020 roku i wtedy też po ogłoszeniu lockdownu rozpoczęliśmy regularne transmisje niedzielnych mszy św. Obowiązywały obostrzenia sanitarne, a arcybiskup gdański wprowadził dyspensę od obowiązkowego udziału w niedzielnej liturgii. Teraz, kiedy obostrzeń już nie ma, wielu gdańszczan, a nawet mieszkańców innych miast czy krajów przyzwyczaiło się do cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni.

Duszpasterstwo środowisk twórczych

Kościół św. Jana jest siedzibą Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania. W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 25 września o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.