Msza św. online i debata z kościoła św. Jana - zapraszamy w niedzielę od godz. 12.00

Niedziela 1 października to w kalendarzu liturgicznym 26. niedziela zwykła. Tego dnia w południe na portalu gdansk.pl transmitować będziemy niedzielną liturgię z jednego z najpiękniejszych gdańskich kościołów. Zaraz po niej o godz. 13.00 nadamy debatę z okazji jubileuszu 25-lecia Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.
30.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zabytkowa, ceglana świątynia widziana z lotu ptaka stoi pośród kamieniczek, w oddali port
Kościół św. Jana w Gdańsku
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

26. niedziela zwykła

Patronką tego dnia jest św. od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Była to żyjąca w końcu XIX w. francuska święta, karmelitanka z Lisieux. Tej niedzieli podczas mszy św. w kościołach czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza (Mt 21, 28-32), w której Jezus zadaje pytania arcykapłanom:

Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wy mu nie uwierzyliście. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć.

Msze św. online na portalu gdansk.pl

Od 3 i pół roku na portalu gdansk.pl nadajemy transmisje niedzielnych mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku r. Była to próba przekazu mimo ogłoszonego lockdownu po wybuchu pandemii Covid-19. Obostrzenia zniesiono, jednak wciąż jest liczna grupa mieszkańców Gdańska oraz osób z różnych zakątków świata, które przyzwyczaiły się do cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie cenią.

Zostań sponsorem renowacji średniowiecznych zworników sklepienia w kościele św. Mikołaja

W kościele św. Jana swoją działa też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania.

Na najbliższą zapraszamy w niedzielę 1 października września o godz. 12.00.

kapłan stoi za ołtarzem w szatach liturgicznych i mówi
Ks. Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Debata z okazji jubileuszu

W najbliższą po liturgii warto zostać przy monitorach, bo świętujące jubileusz 25-lecia Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej zaprasza do obejrzenia debaty. Będzie ona dostępna online.

Tytuł debaty: Rozmowa o przyszłości

Uczestnicy:

Senior - aktor Jerzy Kiszkis

Mama - Magdalena Mikuło

Junior - prawnik Jan Janukowicz

Moderator:

ks. Krzysztof Niedałtowski

Uczestnicy poszukają odpowiedzi na następujące pytania: Jakie widzimy perspektywy na najbliższe 5, 10, 20 lat? Co zależy od nas w naszej Społeczności Świętojańskiej? Czy chcemy wziąć odpowiedzialność za kształt chrześcijaństwa w Polsce? Z czego jesteśmy niezadowoleni w Kościele? Jak możemy się zorganizować/komunikować, żeby działać skutecznie? Które obszary wrażliwości społecznej powinniśmy uczynić priorytetami?

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA – 1 PAŹDZIERNIKA 2023 GODZ.13.00
(bezpośrednio po niedzielnej liturgii mszalnej)