Niedzielna msza św. online z kościoła św. Jana w Gdańsku - zapraszamy o godz. 12.00

To już prawie trzy lata transmisji niedzielnych mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku na gdansk.pl. Rozpoczęły się wraz z ogłoszeniem obostrzeń sanitarnych dotyczących imprez zbiorowych, które wprowadzono, kiedy wybuchła pandemia Covid-19. Na najbliższą transmisję zapraszamy w niedzielę 12 marca o godz. 12.00.
( 11.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
drewniana i pozłacana rzeźba aniołka przytwierdzona do organowej obudowy
Fragment zabytkowych organów w kościele św. Jana w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Trwa Wielki Post

To już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Niebawem minie połowa tego, ważnego w kalendarzu kościelnym, czasu. Tego dnia czytany jest fragment ewangelii wg. św Jana o spotkaniu Jezusa z Samarytanką.

Niezwykła makieta Bazyliki Mariackiej z 220 tys. zapałek - dar z Lubeki 

Dzięki transmisji liturgii może w niej uczestniczyć wiele osób. W czasie pandemii duża liczba wiernych, w trosce o własne zdrowie, unikała zgromadzeń. Teraz transmitujemy msze św., bo wiele osób przyzwyczaiło się do nich i bardzo sobie ceni. Kazania najczęściej wygłasza ks. Jan Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku.

Kościół św. Jana – historia i dzień dzisiejszy

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w 2020 r. dzięki wsparciu z funduszy UE. Teraz pełni funkcje kulturalne. W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke.

To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św. W obiekcie tym odbywa się wiele imprez kulturalnych i działa w nim również Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej, którym opiekuje się właśnie ksiądz Krzysztof.

Na transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 12 marca o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.