
Trwa Wielki Post
To już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Niebawem minie połowa tego, ważnego w kalendarzu kościelnym, czasu. Tego dnia czytany jest fragment ewangelii wg. św Jana o spotkaniu Jezusa z Samarytanką.
Niezwykła makieta Bazyliki Mariackiej z 220 tys. zapałek - dar z Lubeki
Dzięki transmisji liturgii może w niej uczestniczyć wiele osób. W czasie pandemii duża liczba wiernych, w trosce o własne zdrowie, unikała zgromadzeń. Teraz transmitujemy msze św., bo wiele osób przyzwyczaiło się do nich i bardzo sobie ceni. Kazania najczęściej wygłasza ks. Jan Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku.
Kościół św. Jana – historia i dzień dzisiejszy
Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w 2020 r. dzięki wsparciu z funduszy UE. Teraz pełni funkcje kulturalne. W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke.
To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św. W obiekcie tym odbywa się wiele imprez kulturalnych i działa w nim również Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej, którym opiekuje się właśnie ksiądz Krzysztof.
Na transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 12 marca o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.