Niedziela palmowa. Transmisja mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku

Od trzech lat transmitujemy na portalu gdansk.pl niedzielne msze św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Rozpoczęły się one wraz z ogłoszeniem obostrzeń dotyczących imprez zbiorowych na początku pandemii Covid-19. W najbliższą niedzielę obchodzona jest Niedziela Palmowa. Transmisja z mszy św. o godz. 12.00.
31.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kamienne, pozłcane płaskorzeźby przedstawiające chrzest Jezusa w Jordanie
Fragment ołtarza głównego w kościele św. Jana w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk..pl

Niedziela Palmowa

2 kwietnia przypada już piąta niedziela Wielkiego Postu. Jest to Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej. Tego dnia w kościołach czytany jest bowiem, z podziałem na role opis męki pańskiej. Wierni przynoszą na msze gałązki palmowe. W niektórych regionach kraju istnieje ludowa tradycja tworzenia ogromnych i efektownych palm. Niedziela Palmowa przypada 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień.

Korona Gdańska. 680 lat temu rozpoczęła się budowa Bazyliki Mariackiej

Transmisje mszy św. na gdansk.pl

Dzięki transmisji liturgii może w niej uczestniczyć wiele osób. W czasie pandemii duża liczba wiernych, w trosce o własne zdrowie, unikała zgromadzeń. Teraz transmitujemy msze św., bo wiele osób przyzwyczaiło się do nich i bardzo sobie ceni. Kazania najczęściej wygłasza ks. Jan Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku. Opiekuje on się też dzialającym w kościele Duszpasterstwem Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.

Kościół św. Jana – świątynia i jej historia

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.  W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Na transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 2 kwietnia o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.