W wydarzeniu weźmie udział kilkaset osób z całej Polski, praktycy i teoretycy animacji kultury działający w instytucjach, organizacjach pozarządowych i na uczelniach.
W związku z planowaną realizacją w 2023 r. przedsięwzięcia pt. „nieKongres Animatorów Kultury”, którego ideą jest wymiana doświadczeń, spotkanie animatorów kultury oraz głęboka refleksja nad kondycją animacji kultury w Polsce, Instytut Kultury Miejskiej deklaruje współpracę przy tworzeniu koncepcji oraz organizacji Kongresu z Forum Kraków stanowiącym nieformalne, oddolne, dobrowolne i trwałe zrzeszenie osób fizycznych działających na rzecz animacji kultury. Celem Forum Kraków jest wymiana doświadczeń i informacji a także integracja osób działających w sektorze animacji kultury oraz promocja dobrych praktyk związanych z tym środowiskiem. Wkład Forum Kraków w prace nad Kongresem będzie podstawową wartością, a sieć członków Forum umożliwi dotarcie do szerokiego środowiska animatorów kultury w Polsce, co jest niezbędne, aby program Kongresu odpowiadał na potrzeby środowiska - tak brzmi fragment listu intencyjnego podpisanego 10 lutego.
Dotychczasowe edycje odbywały się w Warszawie, Poznaniu, Lubiążu i ostatni, w ubiegłym roku, w Lublinie. NieKongresy mają swoje motywy przewodnie i specyfikę wynikającą z czasu, w którym są organizowane, miejsca i organizatora - fundamentem jest jednak rozmowa o roli animacji kultury, przyszłości zawodu animatora i bycia animatorem w szerszym kontekście społecznym. W czasie wydarzenia wykorzystywane są różne formaty - sesje plenarne, praca w grupach roboczych, warsztaty i sesje otwarte - kluczową wartością jest bezpośrednie spotkania i rozmowy.
Program nieKongresu będzie powstawał w 2022 roku we współpracy z Forum Kraków, inicjatora nieKongresów i Instytutu Kultury Miejskiej, a także partnerów projektu, w szczególności Gdańskiego Archipelagu Kultury.