Nie żyje Kacper Tekieli, wspinacz górski, rodowity gdańszczanin

Kacper Tekieli to polski wspinacz, instruktor wspinaczki sportowej, magister filozofii. Był m.in. uczestnikiem projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, w jego ramach brał udział w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle. Był mężem mistrzyni olimpijskiej Justyny Kowalczyk-Tekieli, para ślub wzięła w Gdańsku. Zginął w Alpach, miał niespełna 39 lat.
27.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twarz mężczyzny w kasku, w tle stok zimą (czarni-białe zdjęcie typu selfie)
Kacper Tekieli (1984-2023)
fot. kacpertekieli / instagram

Kacper Tekieli w Alpach

Kacper Tekieli był doświadczonym wspinaczem i instruktorem wspinaczki. W ostatnich dniach przebywał w Alpach szwajcarskich. W mediach społecznościowych informował o wejściach na Bishorn (4153 m), Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m). Ostatni jego post ukazał się we wtorek, 16 maja.

W czwartek, 18 maja, portal dts24.pl jako pierwszy oficjalnie poinformował o śmierci Kacpra Tekielego. Portal wspinanie.pl podał, że wspinacz spadł po zejściu lawiny dzień wcześniej podczas wejścia na szczyt Jungfrau. Ciało Polaka znaleziono w czwartek rano.

Kacper Tekieli urodził się w Gdańsku

Kacper Tekieli urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. Ukończył studia filozoficzne, podczas pobytu w Bieszczadach zafascynował się górami. Przeprowadził się do Krakowa i profesjonalnie zajął alpinizmem.

W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, w szczególności większość najważniejszych ścian górskich. Był m.in. uczestnikiem projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, w jego ramach brał udział w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle.

W 2020 roku za wejście nową drogą na Snovasskjerdingan (Norwegia) został nominowany do nagrody Piolet d’Or - najbardziej prestiżowego wyróżnienia alpinistycznego na świecie. Tego samego roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr (14 szczytów, najwyższy z nich Gerlach - 2655 metrów npm) w czasie 37 godzin i 28 minut, poprawiając poprzedni rekord o ponad 11 godzin.

Ślub z Justyną Kowalczyk w Gdańsku

Justyna Kowalczyk i Kacper Tekieli 25 września 2020 roku w mediach społecznościowych poinformowali o ślubie. Para wzięła ślub cywilny dzień wcześniej w Gdańsku. Rok później na świat przyszedł ich syn Hugo. 

Justyna Kowalczyk i Kacper Tekieli pobrali się. Wzięli ślub w Gdańsku

Justyna Kowalczyk to najwybitniejsza polska biegaczka narciarska w historii, dwukrotna mistrzyni świata (2009) i pięciokrotna medalistka olimpijska, w tym dwukrotnie złota (2010, 2014), multimedalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata. Karierę zakończyła w 2018 roku.

Towarzyszyła mężowi w trakcie wyprawy w szwajcarskie Alpy, pokazując w mediach społecznościowych zdjęcia z wyprawy.

Pogrzeb w Gdańsku

Justyna Kowalczyk, żona Kacpra Tekielego, na swoim profilu na FB poinformowała o dacie i miejscu pochówku męża. Zaznaczyła, by nie kupować kwiatów i wieńców. By zamiast tego pieniądze przeznaczyć na schronisko dla zwierząt Promyk. Napisała też, by uszanować prywatność rodziny oraz, że pożegnanie będzie miało świeci charakter.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 30 maja, na Cmentarzu Oliwskim.

Mój kochany Mąż zwierzęta uwielbiał i na wszystkie możliwe sposoby przez całe swoje życie im pomagał.
Bardzo również proszę o uszanowanie prywatności Hugotka, najbliższej rodziny i zrozumienie naszego bólu i straty.
Pożegnanie będzie miało charakter świecki.

 - napisała mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich. 

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy