Magda Kunicka-Paszkiewicz

Magdalena Kunicka-Paszkiewicz była animatorką kultury, dyrektorem Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film i współorganizatorką gdańskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarła w niedzielę, 1 listopada 2015 r., w wieku 60 lat.
02.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Magda Kunicka-Paszkiewicz podczas ostatniego współorganizowanego przez siebie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obok Niej słynny, także już nieżyjący gdański Pirat Andrzej.

 

Magdalena Kunicka-Paszkiewicz.

Magda Kunicka-Paszkiewicz urodziła się 2 września 1955 roku w Sopocie, ale Jej życie zawodowe było związane z Gdańskiem. W latach 1986-1992 była szefową kultowego Promocyjnego Klubu Muzycznego „Burdl”, działającego w Dzielnicowym Domu Kultury na Suchaninie. Już dawno nie ma tego legendarnego budyneczku, jego miejsce zajął Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Pracowała także w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i w TVP Gdańsk – jako zastępca dyrektora, a następnie jako redaktor.

W świadomości szerszej publiczności zaistniała przede wszystkim jako współorganizatorka, obok męża Yacha Paszkiewicza, Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, który od 1991 roku odbywał się w Gdańsku. Za jego organizację w latach 2003-2011 odpowiadało Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Intermedialnej „Bursztynowe Oko”, którego szefową była Magda.

– Były takie czasy – mniej więcej na przełomie lat 90. i następnej dekady – kiedy Kunickiej udało się coś, co nieczęsto się udaje: ściągnąć na Gdańsk oczy całej Polski – wspomina dziennikarz muzyczny Przemysław Gulda. – W czasach swojej największej świetności wymyślony i organizowany przez nią festiwal Yach Film był imprezą, na którą przyjeżdżały wielkie gwiazdy i wszyscy najważniejsi ludzie z branży muzycznej. Był wydarzeniem, które śledziło, pokazywało, ale i tworzyło trendy, promowało młodych, ciekawych artystów. To właśnie na galach festiwalu, transmitowanych przez publiczną telewizję, debiutowali przed dużą publicznością tak różnorodni artyści, jak zespół Cool Kids Of Death i... Doda. Yach Film był imprezą o skali i rozmachu, jakiego od tamtego czasu w zasadzie nie udało się w Gdańsku nikomu uzyskać do dziś. A sama Kunicka była wtedy barwną, pełną energii postacią, rozpoznawalną w całym kraju.

Sama także realizowała wideoklipy, m.in. dla zespołu Big Cyc i Ryszarda Rynkowskiego. Aktywnie udzielała się też na innych polach. Od 1993 do 2009 roku była odpowiedzialna za organizację finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Pomorzu.

Zmarła 1 listopada 2015 r. po długiej chorobie.

 

Zobacz także:

o Magdzie Kunickiej-Paszkiewicz w Gedanopedii

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim