Nie żyje Wiktoria Kusińska związana z GTPS

Wiktoria Kusińska była wieloletnią honorową członkinią Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, a także członkinią zarządu i skarbniczką. Współprowadziła ponadto Dom Aktora w Gdańsku. Jej pogrzeb odbył się w piątek, 13 stycznia.
( 11.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiktora Kusińska (1938-2023) przez lata była związana z gdańską kulturą, aktywniej działając m.in. w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki
Wiktora Kusińska (1938-2023) przez lata była związana z gdańską kulturą, aktywniej działając m.in. w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki
źródło: Facebook

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

Wiktoria Kusińska urodziła się w 1938 roku. Była dyrektorką Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, promotorką kultury i miłośniczką sztuki. Na wielu polach aktywnie wspierała Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki - jedną z najstarszych instytucji kulturalnych naszego miasta. Była wieloletnią honorową członkinią GTPS, członkinią zarządu i skarbniczką.

Była także współwłaścicielką - razem ze Zdzisławem Miodowskim - Domu Aktora przy ulicy Straganiarskiej na Głównym Mieście w Gdańsku, pensjonatu połączonego z miejscem promocji sztuki. M.in. dzięki jej staraniom można tu było zobaczyć dzieła gdańskich, krajowych i zagranicznych malarzy, rzeźbiarzy i grafików. Oprócz wernisaży odbywały się wydarzenia literackie i muzyczne. Dom Aktora zawsze aktywnie wspierał także wydarzenia organizowane przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, będąc jego głównym sponsorem.

Była miłośniczką i promotorką kultury, współwłaścicielką Domu Aktora, w którym toczyło się życie artystyczne
Była miłośniczką i promotorką kultury, współwłaścicielką Domu Aktora, w którym toczyło się życie artystyczne
mat. GTPS

Tak wspomina Wiktorię Kusińską Helena Mielewczyk, menadżerka Domu Aktora:

Odeszła Przyjaciółka…

Jeszcze do niedawna dzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi polityki, świata kultury, życia. Ogromna mądrość życiowa!

Każdemu życzę takiej trzeźwości umysłu w tym wieku. Myślę, że za sformułowanie „w tym wieku” mogłaby się pogniewać, bo zawsze czuła się młodszą i tak też się zachowywała.

Wiktoria umiała przyjąć czyjś punkt widzenia, dogłębnie przeanalizować sytuacje i podjąć słuszne decyzje. Konsekwentna, stanowcza.

Podziwiałam ją. Tak ochoczo podejmowała nowe wyzwania. Był pomysł i było szybkie działanie. Przy większych projektach mimo problemów szliśmy do przodu, rozwiązania przychodziły w trakcie. Nauczyła mnie mimo przeciwności iść do przodu.

Wiedziała, że świat i życie wymaga prób i poświęceń.

Uwielbiała ciasta drożdżowe, dobre pasztety i prawdziwego, dobrego szampana.

Czuła odpowiedzialność za drugiego człowieka, pomogła wielu…

Czuję duży smutek. Czuję też ogromną wdzięczność za szansę jaką dostałam, za to, że mogłam z nią pracować. (źródło Facebook).

Zmarła 8 stycznia 2023 roku.

Pogrzeb Wiktorii Kusińskiej odbędzie się w piątek, 13 stycznia. O godzinie 10:00 odbędzie się msza święta w kościele pw. św. Antoniego w Gdańsku Brzeźnie (ul. Dworska 2). Wyprowadzenie z kaplicy na Cmentarzu Srebrzysko odbędzie się o godzinie 12.00.