Nie żyje Lech Sobieszek - sygnatariusz porozumień sierpniowych, honorowy obywatel Gdańska

W wieku 77 lat odszedł Lech Sobieszek - działacz opozycji w okresie PRL, sygnatariusz gdańskich porozumień sierpniowych, honorowy obywatel Gdańska.
( 03.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sobieszek
Lech Sobieszek
Fot. mat. Encyklopedia Solidarności

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

Lech Sobieszek był wiceprzewodniczącym komitetu strajkowego w sierpniu 1980 r. Został delegatem i członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Od września 1980 roku działał w strukturach „Solidarności”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego pozostał głęboko zaangażowany i współpracował z podziemiem solidarnościowym, jednocześnie ukrywając się przed władzami komunistycznymi.

W 1982 roku został zwolniony z pracy, a 17 października 1985 roku został zatrzymany i osadzony w areszcie Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku. 11 kwietnia 1986 r. skazany na pół roku pozbawienia wolności, po pięciu dniach został zwolniony.

W 1987 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Miał trójkę dzieci i dwoje wnucząt. Zmarł w swoim domu 23 grudnia 2022 r.

Za: Encyklopedia Solidarności