• Start
  • Wiadomości
  • Nie wierz we wszystko, co czytasz. Ostrzeżenie przed masową dezinformacją w sieci

Nie wierz we wszystko, co czytasz. Ostrzeżenie przed masową dezinformacją w sieci

Jak czerpać informację o rosyjskiej napaści na Ukrainę? Jak nie dać się fałszywym informacjom, których w internecie jest mnóstwo? Nie jest to proste ale trzeba próbować. Specjaliści z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku wspólnie z Instytutem Dyskursu i Dialogu w Toruniu opracowali siedem wskazówek, które pomogą nie dać się fake newsom.
04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stop wojnie, także taj informacyjnej. Instytucje przypominają, aby sprawdzać źródła i informacje dotyczące wojny w Ukrainie
Stop wojnie, także taj informacyjnej. Instytucje przypominają, aby sprawdzać źródła i informacje dotyczące wojny w Ukrainie
mat. WiMBP w Gdańsku

Baza wiedzy: Gdańsk pomaga Ukrainie. Jak to robić mądrze? Українська мова. Pусский

 

Na fałszywe informacje bardzo łatwo się nabrać, nawet działając w dobrej wierze. W pierwszych dniach wojny Rosji z Ukrainą pojawiało się  dużo zdjęć, które w rzeczywistości pokazywały agresję Rosji z roku 2014, gdy wsparła ona zbrojnie zbuntowane "republiki" w Doniecku i Ługańsku. Rozsyłane były także wyglądające bardzo realistycznie filmy, które naprawdę były fragmentami kump terowych animacji. Niezależnie od tego, jest mnóstwo innej dezinformacji - ostatnio przekazywanej przez fałszywe konta, które wcześniej rozpowszechniały propagandę antyszczepionkową.

Stąd właśnie inicjatywa WiMBP: biblioteka to źródło informacji.

Naszym zadaniem jest gromadzenie oraz udostępnianie zasobów informacyjnych w postaci tradycyjnej czy elektronicznej - przypomina Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. - Nieustannie staramy się, by Biblioteka była miejscem dostępnym dla wszystkich. Niwelujemy różne przeszkody, by każdy miał równy dostęp do informacji. W tym trudnym czasie zależy nam, aby pomóc Wam odnaleźć się w szumie informacyjnym - piszą specjaliści z WiMBP.

Dlatego instytucja opublikowała listę rad, które zostały stworzone dla Czytelników i Czytelniczek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy współpracy z Instytutem Dyskursu i Dialogu.

Jak rozpoznać fałszywe informacje w internecie?

  1. Ogranicz liczbę czytanych informacji o wojnie - zyskasz czas, by zrealizować kolejne punkty z listy. Ograniczenie będzie miało również pozytywny wpływ na Twój dobrostan psychiczny.

  2. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji - ukraińskie strony rządowe, ukraińskie media, rzetelne serwisy medialne w Polsce.

  3. Odłóż emocje na bok - nie ekscytuj się każdą nową informacją. Wiele nieprawdziwych treści bazuje na wzbudzeniu w nas skrajnych, silnych emocji.

  4. Włącz krytyczne myślenie - po odrzuceniu emocji łatwiej będzie Ci przeanalizować tekst. Zastanów się, czy zgodnie z Twoją wiedzą i doświadczeniem życiowym dana informacja może być prawdopodobna.

  5. Sprawdź, czy o informacji napisały duże media lub serwisy fact-checkingowe - jeśli dziennikarze lub profesjonalni weryfikatorzy o czymś napisali, to jest gwarancja, że informacja przeszła proces należytej weryfikacji. Śledź: Demagog Konkret24 na Facebooku.

  6. Sam sprawdzaj informacje - weryfikuj je poprzez odwiedzanie oficjalnych stron rządowych, zdjęcia wyszukuj poprzez odwrotne wyszukiwanie Google itd.

  7. Weryfikuj zbiórki, na które chcesz wpłacić pieniądze lub przekazać dary - w czasie kryzysu i wojny pojawią się oszuści, ale również osoby szczerze chcące pomóc, choć nie mające w tym doświadczenia. Sprawdź, czy organizacja prowadząca zbiórkę specjalizuje się w udzielaniu pomocy. Zastanów się czy dary, które są zbierane, mogą być potrzebne w obecnej sytuacji.

Jak działają trolle w internecie

Przykłady prób wpływania na nastroje społeczne w Polsce zbiera i analizuje także Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Sprawdzane są m.in. pogłoski o tym, że uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą zajmować miejsca w szpitalach, potrzebne dla polskich pacjentów, wyolbrzymione często koszty finansowe wsparcia dla osób, którym Polska udzieli schronienia, i różne informacje, których celem jest próba wywołania paniki - np. popularne na niektórych forach i stronach na Facebooku przekazy, że we wschodnich regionach Polski zabraknie wkrótce paliwa na stacjach benzynowych z powodu blokady importu ropy naftowej z Rosji.

 

Europejskie regiony i miasta stoją murem za Ukrainą. Przesłanie ze szczytu w Marsylii

 

- Jako internauci nie zawsze wiemy, jak odróżnić informację prawdziwą od zmanipulowanej. Tym bardziej jest to trudne, że wiele z tych przekazów częściowo zawiera prawdę, ale przedstawioną w wykrzywionym kontekście - wyjaśnia Robert Król, dyrektor Centrum Nowych Technologii dla Polityk Publicznych w NASK. - Do dezinformacji używane są też filmy i zdjęcia, które bardzo trudno jest zweryfikować a robią silne wrażenie. Czasami zaś mamy do czynienia z trollami (często są to boty), które w ogóle nie podają informacji, a ich wypowiedzi mają formę agresywnych, podżegających do konfliktu opinii.

Eksperci apelują o nieuleganie emocjom przy poszukiwaniu informacji w internecie i udostępnianie tylko sprawdzonych wiadomości z wiarygodnych źródeł. 

z28178640IH,Jak-zweryfikowac-wpisy-w-internecie-
mat. NASK

PORADNIK, jak pomagać. Chcesz ugościć uchodźców - przeczytaj to koniecznie

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska