• Start
  • Wiadomości
  • Obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego można zwiedzać do końca września

Tylko do końca września można zwiedzać obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Finał letnich wakacji nie oznacza wcale końca turystycznych wrażeń, dobrego wypoczynku i relaksu. Poza sezonem warto skorzystać z atrakcji, jakie oferuje Gdański Szlak Wodociągowy. Do końca września można zwiedzać dwa obiekty: Zbiornik Wody Stary Sobieski we Wrzeszczu oraz Zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej. W pierwszym można sprawdzić, czy nasz szept będzie słyszany na dużą odległość, a w drugim z tarasu podziwiać widok na Żuławy Gdańskie i Zatokę Gdańską. 
( 14.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Zbiorniku Wody Stary Sobieski można zwiedzać dwie wystawy oraz sprawdzić, z jakiej odległości da się rozmawiać szeptem
W Zbiorniku Wody Stary Sobieski można zwiedzać dwie wystawy oraz sprawdzić, z jakiej odległości da się rozmawiać szeptem
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

W zbiorniku na Oruni zagościły już nietoperze

W ostatni weekend sierpnia uroczyście zakończony został już sezon wycieczkowy w Zbiorniku Wody Stara Orunia.
 
- I symbolicznie przekazaliśmy go nietoperzom, które już zaczęły zlatywać się tam na zimową hibernację - informuje Gdańska Infrastruktura Wodociągowa-Kanalizacyjna (GIWK), miejska spółka, która zarządza m.in. Gdańskim Szlakiem Wodociągowym.  

Zbiornik Wody Stary Sobieski. W miesiąc odwiedziło go już pół tysiąca osób

Wrzesień to ostatnia szansa w tym roku, kiedy można zwiedzić pozostałe obiektu Gdańskiego Szlaku Wodociągowego tj. Zbiornik Wody Stary Sobieski oraz Zbiornik Kazimierz.

Dwie wystawy i "groty szeptów"

W Zbiorniku Wody Stary Sobieski na zwiedzających czeka nowa wystawa o nieistniejących gdańskich fontannach oraz stała ekspozycja pokazująca dzieje Gdańska z wodno-ściekowej perspektywy - począwszy od czasów krzyżackich i pierwszych rurociągów drewnianych, po znane nam dziś nowoczesne wodociągi.
 
Na gości czekają też niesamowite doznania akustyczne, w tym efekt echa określany mianem “groty szeptów”, pozwalających na rozmowę ściszonym głosem na odległości do 200 metrów. Zgodnie z opinią fachowców, akustyka zbiornika Sobieski jest ewenementem w skali kraju, a może nawet Europy.
 
Z tarasu Zbiornika Kazimierza rozpościera się wyjątkowy widok na Żuławy Wiślane i Zatokę Gdańską
Z tarasu Zbiornika Kazimierz rozpościera się wyjątkowy widok na Żuławy Wiślane i Zatokę Gdańską
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
Obiekt położony jest na Górze Szubienicznej, pomiędzy ulicami Sobieskiego i Traugutta, we Wrzeszczu. Wybudowany został w 1911 roku w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem. Posadowiony na planie koła o średnicy 50 metrów, składa się z kilku współśrodkowych okręgów, tworzących zaskakujący podziemny labirynt.

Niezwykły widok z tarasu

Zbiornik Wody Kazimierz znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej. Na zwiedzających czekają tam dwie dwie wystawy: edukacyjna na parterze i przyrodnicza na wysokości tarasu widokowego.
 
Z tarasu, zlokalizowanego 10 metrów ponad koronami najwyższych drzew, rozpościera się wspaniały widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. 
 
Zbiornik Wody Kazimierz jest czynnym zbiornikiem pełniącym przede wszystkim funkcję techniczną. Został oddany do użytku w 2015 r.

Ile kosztują bilety i jak można je kupić?

Bilet wstępu do Zbiornika Wody Stary Sobieski kosztuje 15 zł lub grupowy 150 zł (max. 30 osób). Zwiedzanie obiektu wraz z przewodnikiem zajmuje około 60 minut. Wewnątrz panuje specyficzny, wilgotny mikroklimat ze stałą temperaturą około 10 stopni Celsjusza.
 
Wizyty odbywają się we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 i 16:00. Zapisu i kupna biletu do Zbiornika Kazimierz można dokonać na stronie internetowej: https://szlak.gda.pl/zbiornik-wody-stary-sobieski/#zapisy
 Wejście do Zbiornika Kazimierz jest natomiast bezpłatneWizyty w obiekcie odbywają się w czwartki i piątki w godzinach 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30, w soboty o godzinie 11:30, 13:00, 14:30, 16:00, 17:30 i 19:00 oraz w niedziele w godzinach 10:00, 11:30, 13:00, 14:40, 16:00 i 17:30. Obowiązują zapisy dostępne na stronie internetowej: https://szlak.gda.pl/zbiornik-wody-kazimierz/
 
W tym samym momencie w wieży Zbiornika Kazimierz może przebywać maksymalnie 15 osób.