• Start
  • Wiadomości
  • Nie Kamińska. Odwołano ważną postać pomorskiej gospodarki

Nie Kamińska. Odwołano ważną postać pomorskiej gospodarki

Teresa Kamińska odwołana z funkcji prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). Bez podania przyczyny. Jej miejsce zajęła Aleksandra Jankowska, związana z PiS i senatorem Grzegorzem Biereckim, szefem SKOK-ów. To kolejna ważna zmiana w pomorskiej gospodarce.
( Publikacja: 08.02.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Teresa Kamińska, odwołana prezes Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej.

Kamińska stanowisko pełniła od 2007 roku. Panią prezes, oraz jej zastępcę, Józefa Belę, odwołał, poprzez odczytanie oświadczenia, przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa, w poniedziałek, 8 lutego, w trakcie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników. Nie podano przyczyn tej decyzji.

Kamińska powiedziała nam, że podejmując się pracy w spółce Skarbu Państwa, akceptowała reguły gry: - Umowa jest jasna. Odwołanie prezesa jest normalną procedurą. Umowa to przewiduje i to jest święte prawo każdego właściciela. Jestem szczęśliwa, że przez osiem lat byłam prezesem fantastycznej firmy i że się udało wiele rzeczy zrobić, że był fajny zespół. Ale liczyłam się z tym, że w każdej chwili, bez podania przyczyn, mogę być odwołana. I tak się stało.

Czy Kamińska, wie, co będzie robić teraz? - Powiem, jak Scarlett O’Hara w “Przeminęło z wiatrem”, że pomyślę o tym jutro.


Spółdzielczość narodowo-chrześcijańska

To kolejna osoba zwolniona ze stanowiska w sektorze gospodarczym na Pomorzu przez nowy rząd PiS. Wcześniej zmieniono zarząd spółki Energa (prezesem jest teraz Dariusz Kaśków) oraz radę nadzorczą grupy Lotos (odwołano pięć osób i powołano pięć osób; nowym przewodniczącym rady nadzorczej został Robert Pietryszyn). Rada nazdorcza Lotosu może zechcieć zmienić wkrótce zarząd. Skarb Państwa kontroluje także porty morskie - tam też można spodziewać się odwołań.

Gdansk.pl starał się uzyskać komentarz do odwołania Kamińskiej, ale nasi rozmówcy - związani z pomorską gospodarką - mówili, że spraw personalnych, ani politycznych, nie komentują, zwłaszcza, że mało znają dokonania merytoryczne Aleksandry Jankowskiej, która została nową prezes PSSE w miejsce Kamińskiej. Jankowska była radną PiS z Sopotu, a także wicewojewodą pomorskim od maja do listopada 2007 roku (wojewodą był wtedy Piotr Karczewski z PiS). Później była wiceprezesem Agencji Ratingu Społecznego i doradcą SKOK ds. zrównoważonego rozwoju. Była także felietonistką portalu wGospodarce.pl, gdzie kąśliwie punktowała rząd Donalda Tuska i jego “pijarowych szamanów”. W 2008 roku Jankowska została dyrektorem sopockiego Instytutu Stefczyka, opartego "na idei solidaryzmu narodowego i chrześcijańskiego". Instytutut ma za zadanie "rozwijać spółdzielczość oraz kształtować zasady etyki przedsiębiorczości oparte na społecznej nauce Kościoła".

Zastępcą Jankowskiej w PSSE został Andrzej Marszk, postać niespecjalnie znana w świecie pomorskiej gospodarki; prowadzi na Kaszubach działalność związaną z usługami finansowymi.


Wciąż pracuje, gotowa by wspierać

Zwolniona Teresa Kamińska w latach 80. była działaczką Solidarności. Przejęcie rządów w kraju przez AWS pchnęło ją z Gdańska do Warszawy. Pełniła funkcję ministra-członka Rady Ministrów ds. koordynowania reform społecznych w rządzie Jerzego Buzka. Prywatnie zaprzyjaźniona z kilkoma wpływowymi politykami PiS - spekulowano nawet, że może to ją uchornić przed dymisją.

PSSE to 29 specjalnych stref w kilku województwach w północnej Polsce, gdzie działalność gospodarcza jest prowadzona na preferencyjnych zasadach, co oznacza możliwość odliczenia części nakładów inwestycyjnych od podatku. Za rządów Kamińskiej w PSSE doszło m.in. do poważnej rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz rewitalizacji terenów po Stoczni Gdynia SA, gdzie powstał Bałtycki Park Nowych Technologii.

Czy Kamińska spotka się z Jankowską, aby przekazać jej swoją wiedzę na temat PSSE?

- Normalnie jest taka praktyka - mówi Kamińska. - Ale to decyzja każdego nowego zarządu, w jaki sposób to rozstanie nastąpi i czy chcą skorzystać z mojego doświadczenia. Ja wciąż jestem pracownikiem Strefy, mam umowę o pracę, czekam więc na decyzję nowego zarządu.