Nauka energooszczędnego budowania dla gdańskich uczniów

Producent ekologicznych materiałów budowlanych STEICO wyposażył pracownię Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku w narzędzia i materiały, dzięki którym uczniowie nauczą się stawiać domy w opracowanej przez firmę technologii. 21 stycznia 2016 r. Akademia STEICO oficjalnie rozpoczęła działalność.
( Publikacja: 22.01.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nowa pracownia została wyposażona we wszystkie narzędzia niezbędne do budowy elementów domów ekologicznych.

 

Atrakcją otwarcia Akademii STEICO w Państwowych Szkołach Budownictwa (PSB) w Gdańsku była makieta domu energooszczędnego, wykonanego przez uczniów z materiałów dostarczonych przez patrona nowej pracowni. Postawienie domku trwało tydzień.

- Rozpoczęliśmy współpracę z PSB, ponieważ nasz zakład produkcyjny w Czarnej Wodzie pod Gdańskiem rozwija się bardzo intensywnie i będzie potrzebował młodej wyszkolonej kadry - mówi Michał Komorowski, menedżer ds. klientów strategicznych STEICO, odpowiedzialny za Akademię. - Poza tym, na rynku budowlanym w Polsce jest coraz większe zainteresowanie technologiami ekologicznymi i energooszczędnymi, a fachowców w tej dziedzinie brakuje. Chcemy wrócić do korzeni budownictwa, nauczyć młodzież, jak się pracuje z naturalnymi surowcami. Młodzi ludzie zyskają dodatkową wiedzę i dobry start w życie zawodowe.

Firma przekazała szkole materiały budowlane, z których uczniowie będą tworzyć konstrukcje ścian, stropów i dachów. Pracownia jest wyposażona w elektronarzędzia potrzebne do montażu poszczególnych elementów.

W otwarciu nowej pracowni wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

 

- Pracodawcy coraz częściej szukają partnerów w szkołach, bo tu są przecież ci młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą dla nich pracować - opowiada Renata Wypasek, dyrektorka Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku. - Zależy nam na wprowadzaniu do nauczania nowych technologii, a STEICO takie właśnie technologie proponuje. Stały dostęp do materiałów na miejscu, w szkole, daje nam potencjał rozwoju programów nauczania w praktycznie każdym z kilkunastu zawodów, w których kształcimy.

We wzajemnym kontakcie firma-szkoła pomogli Pracodawcy Pomorza; PSB od lat należą do tej organizacji. Z nowej pracowni patronackiej korzystać będą nie tylko uczniowie PSB. Będą się tu szkolić także osoby pracujące już w zawodach budowlanych (szkoła prowadzi bezpłatne kursy uzupełniające kwalifikacje) oraz nauczyciele z tej i innych szkół budowlanych w województwie pomorskim.

Partnerzy podpisali umowę na trzy lata, ale - jak wynika z dotychczasowych doświadczeń szkoły - raz nawiązana współpraca trwa znacznie dłużej. - Niektóre firmy są z nami już od ponad 20 lat - mówi Renata Wypasek.

Grupa STEICO to firma niemiecka, której dwa największe zakłady produkcyjne znajdują się w Polsce - jeden w Czarnej Wodzie pod Gdańskiem (zatrudnia 350 osób), drugi w Czarnkowie w województwie wielkopolskim.

Firma produkuje materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych oraz materiały konstrukcyjne, tzw. belki dwuteowe i drewno klejone warstwowo z forniru.