Wybrano najpiękniejsze gdańskie balkony i ogródki 2023. Poznaj ich właścicieli

Mają smykałkę do ogrodnictwa, zmysł estetyczny i rękę do roślin. Ich najbliższe zielone przestrzenie upiększają nasze miasto i cieszą oczy przechodniów. W tym roku właścicielką najpiękniejszego gdańskiego balkonu została pani Ewa Zwolakiewicz. Najwspanialszy gdański ogródek stworzyła pani Grażyna Kokot.
05.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plansza informacyjna: Wyniki najpiękniejszy gdański balkon i ogródek
mat. UMG

Na konkurs wpłynęło 179 zgłoszeń

Konkurs na najpiękniejszy gdański balkon i ogródek 2023 roku skierowany był do wszystkich mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Aby się zgłosić wystarczyło zrobić zdjęcie lub nagrać filmik swojego zielonego otoczenia (balkonu lub ogródka) i przesłać je wraz z formularzem zgłoszeniowym do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Celem inicjatywy było promowanie dbałości o własną zieloną przestrzeń i estetykę miasta.

Na konkurs wpłynęło łącznie 179 zgłoszeń. Po dokonaniu oceny formalnej, głosowaniu zostało poddanych 85 propozycji, w tym 32 w kategorii na Najpiękniejszy gdański balkon 2023 r. i 53 w kategorii na Najpiękniejszy gdański ogródek 2023 r.

Przed rozpoczęciem prac komisji zgłoszenia zostały zanonimizowane, a oceniane zdjęcia otrzymały numery. Prace oceniano pod kątem estetyki i pomysłowości aranżacji, atrakcyjności formy, kolorystyki, doboru roślin i innych elementów, wpisywania się w otoczenie i kontekst przestrzenny, oraz aspektów przyrodniczych i ekologicznych. 

Najlepsze balkony i ogródki

Autorką najpiękniejszej aranżacji balkonu została Ewa Zwolakiewicz, a nagrodę za najpiękniejszy gdański ogródek otrzymała Grażyna Kokot. Komisja konkursowa postanowiła przyznać także pięć wyróżnień w każdej z kategorii.

Autorzy aranżacji w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne: I miejsce – 1000 zł brutto, II miejsce 700 zł brutto, III miejsce – 500 zł brutto. Laureatom wyróżnień wręczone zostaną gadżety miasta.

Najpiękniejszy gdański balkon 2023 - nagrodzeni

 1. miejsce – Ewa Zwolakiewicz
 2. miejsce – Małgorzata Folwarska
 3. miejsce -  Marlena Kopińska
Rośliny na domowym balkonie
Pierwsze miejsce w konkursie Najpiękniejszy balkon 2023: Ewa Zwolakiewicz
fot. Ewa Zwolakiewicz
Rośliny na domowym balkonie
Drugie miejsce w konkursie Najpiękniejszy balkon 2023: Małgorzata Folwarska
fot. Małgorzata Folwarska
Rośliny na domowym balkonie
Trzecie miejsce w konkursie Najpiękniejszy balkon 2023: Marlena Kopińska
fot. Marlena Kopińska

Najpiękniejszy gdański ogródek 2023 - nagrodzeni

 1. miejsce – Grażyna Kokot
 2. miejsce – Zyta Radziszewska
 3. miejsce – Aleksandra Litwinienko
Roślinność w przydomowym/przyblokowym ogródku
Pierwsze miejsce w konkursie Najpiękniejszy ogród 2023: Grażyna Kokot
fot. Grażyna Kokot
Roślinność w przydomowym/przyblokowym ogródku
Drugie miejsce w konkursie Najpiękniejszy ogród 2023: Zyta Radziszewska
fot. Zyta Radziszewska
Roślinność w przydomowym/przyblokowym ogródku
Trzecie miejsce w konkursie Najpiękniejszy ogród 2023: Aleksandra Litwinienko
fot. Aleksandra Litwinienko

 

Najpiękniejszy gdański balkon 2023 - wyróżnienia

 • Ewa Maciejewska 
 • Joanna Kowalewska 
 • Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska 
 • Michał Maciejewski 
 • Ryszard Wasiołek 

Najpiękniejszy gdański ogródek 2023  - wyróżnienia

 • Grażyna Szmajchel
 • Marianna Gromek
 • Maria Zawadzka
 • Małgorzata Gryka
 • Bogdan Okrój

Nagrodzeni i wyróżnieni zostali poinformowani telefoniczne o wynikach konkursu. 

Konkurs od 2006 roku

Konkurs organizowany jest w Gdańsku od 2006 roku. Promuje zaangażowanie i dbałość o własną, zieloną przestrzeń mieszkańców i estetykę miasta. Obcowanie z zielenią jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Przebywanie w miejscach zielonych, pełnych natury koi, uspokaja i wzbudza poczucie bezpieczeństwa. W miejscach, gdzie jest dużo zieleni, znacznie lepiej odpoczywamy. Przyroda pełni w mieście pełni także ekologiczną funkcję: pochłaniania zanieczyszczenia, zwiększa wilgotność powietrza, zapewnia schronienie i daje pokarm owadom i ptakom.

 

TV

Ile pączków zjemy w Gdańsku?