Było trudno i tłoczno. Najmłodsi żeglarze na Energa Nord Cup Gdańsk 2024

Vector Sails Optimist Cup to regaty najmłodszych żeglarzy, które są częścią Energa Nord Cup Gdańsk 2024. Podczas trzech dni z bardzo zmienną pogodą, deszczem i trudnymi warunkami wiatrowymi rozegrano siedem wyścigów. W regatach wzięło udział aż 270 łódek.
05.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka małych łódek z żaglem na wodzie, w łódkach po jednym dziecku
W regatach klasy Optimist wzięło udział aż 270 łódek
fot. Bartosz Modelski

Trudne warunki do żeglowania

Z kręcącymi powiewami o zróżnicowanej sile, opadami deszczu i niską jak na początek lata temperaturą najlepiej poradzili sobie w grupie OPP A Zofia Brdulak (Energa Giżycka Grupa Regatowa) i Stanisław Nosol (Optimist CHKŻ Chojnice), w grupie OPP B Alicja Tychmanowicz (OŚ AZS Poznań) i Stanisław Olszanowski (OŚ AZS Poznań).

- Tu, podczas Energa Nord Cup Gdańsk byłem trenerem zastępczym dla klubu HKŻ Chojnice i zajmowałem się piątką zawodników - mówi Tytus Butowski, żeglujący w klasie 49er, mistrz Europy w klasie Optimist z 2013 roku. - Dla mnie to świetne doświadczenie zmienić perspektywę, być jako trener na pontonie czy spotkać moich byłych mentorów. Bardzo się cieszę, bo mój zawodnik wygrał regaty w grupie A i mam nadzieję, że dołożyłem do tego zwycięstwa swoją cegiełkę. Cała moja grupa, niezależnie od uzyskanego wyniku, bardzo wiele się nauczyła. Osobiście uwielbiam żeglować w Gdańsku, tu są zawsze ciekawe i bardzo różnorodne warunki. Świetnie, że tak duże regaty są organizowane właśnie w Górkach Zachodnich.

Popłynęli nawet pod Hel. Silny wiatr w drugi weekend Energa Nord Cup Gdańsk

Z jeziora na morze

Niektórzy uczestnicy byli już całkiem dobrze zaznajomieni z morzem. Dla tych, którzy trenują zwykle na jeziorach, zmienne warunki, duża fala i silny wiatr były dużym wyzwaniem. Widać to było zwłaszcza podczas pierwszego wyścigu, kiedy przyszła chmura ze szkwałem i kilka łódek się przewróciło. 

- Żeglowało mi się bardzo dobrze, ale nie jestem rozpływany na morzu i fale są duże, wiatr też i to jest trudne. Ale najbardziej lubię właśnie samo ściganie się. Dziś wyprzedził mnie kolega i walczyłem, ale nie udało mi się go wyprzedzić i byłem trzeci. Ale w dwóch wcześniejszych wyścigach byłem przed nim - mówił zaledwie 8-letni Karol Grześ (TKŻ Toruń), który na Optimiście pływa od dwóch sezonów.

Energa Nord Cup Gdańsk 2024. W pierwszych wyścigach zmagania z silnym wiatrem

Najważniejsze, że dzieci są razem

Z zupełnie innej perspektywy niż osiągane przez młodych żeglarzy wyniki patrzył na całe wydarzenie Tomasz Figlerowicz, prezydent Polskiej Klasy Optimist.

- Dla mnie ważne jest, że dzieci przez trzy dni są tutaj razem, integrują się, mieszkają i spędzają czas po wyścigach w jednym miejscu, które oferuje świetne warunki, boiska i inne atrakcje. To jest wielki bonus tych regat i AZS COSA Galion. To się nie zdarza gdzie indziej, zwykle dzieci są w różnych hotelach i zaraz po regatach rozjeżdżają się, nie ma jak się poznawać - chwalił organizatorów. 

Pełne wyniki 

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?