• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2024 - kim są laureaci?

Nagrody im. M. Płażyńskiego 2024 dla mediów polonijnych. Komu statuetka i 10 tys. zł?

Wiadomo już, kim są laureaci trzynastej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii na całym świecie. To troje autorów z Czech, Polski i Włoch i jedna redakcja z Litwy. Wręczenie nagród zaplanowano na 18 maja 2024 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. 
26.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie uśmiechniętego mężczyzny, który flamastrem składa podpis na białej tablicy
Maciej Płażyński (1958-2010) był prawnikiem i politykiem, mieszkał w Gdańsku. Zaczynał jako działacz demokratycznej opozycji w czasach PRL. Był następnie: wojewodą gdańskim, posłem na Sejm, marszałkiem Sejmu, senatorem, wicemarszałkiem Senatu, współzałożycielem Platformy Obywatelskiej. Działał na rzecz środowisk polonijnych. Zginął w katastrofie smoleńskiej, jest pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

We Włoszech, w Czechach, w Polsce

Laureatami w trzech kategoriach indywidualnych zostali:

  • W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką jest Maria Aleksandra Radożycka-Paoletti za publikację Ad alcuni piace la poesia - „fenomen Szymborskiej”: niezwykły sukces Wisławy Szymborskiej we Włoszech na łamach Biuletynu Informacyjnego „Polonia Włoska” 
  • W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem został Martin Ehl, dziennikarz opiniotwórczego czeskiego dziennika „Hospodářské nowiny”, publikujący również na łamach „Visegrad Insight”, za regularne przybliżanie czytelnikom Polski z różnych perspektyw: politycznej, gospodarczej i społecznej 
  • W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Rusłanowi Szoszynowi za cykl tekstów o procesie Andrzeja Poczobuta oraz rozmowę z Andżeliką Borys „Nie chcę  uciekać ze swojej ziemi”, opublikowanych w „Rzeczpospolitej”  

Każda z w/w osób podczas majowej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni otrzyma statuetkę i 10 tys. zł.

Nagrody im. Macieja Płażyńskiego przyznane w roku 2022

Nagroda dla redakcji na Litwie

Czwarta przyznana Nagroda im. Macieja Płażyńskiego 2024 ma charakter zbiorowy

  • W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano polską redakcję LRT (litewskiego nadawcy publicznego) za budowanie i utrzymywanie łączności między Polską a polską społecznością na Litwie  

Również ta nagroda będzie wręczona 18 maja 2024 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni - jednak w odróżnieniu od nagród indywidualnych będzie to jedynie statuetka, bez kwoty pieniężnej.

Zdjęcie przedstawia statuetki nagrody, które stoją jedna obok drugiej
Jury ogłosiło wyniki w poniedziałek wieczorem, 25 marca. Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i redakcji służących życiu polonijnemu przyznano już po raz 13. Wręczone będą 18 maja, podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni
fot. strona internetowa Nagrody Płażyńskiego

Inicjatorzy i jurorzy Nagrody 

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii po raz pierwszy została przyznana w 2012 roku z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, Press Club Polska i Jakuba Płażyńskiego - syna Macieja Płażyńskiego.

Laureatów tegorocznej 13. edycji wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita” - wyłączył się z głosowania w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), oraz Karolina Grabowicz Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).  

Kto otrzymał Nagrodę im. Płażyńskiego w 2023 roku

Cel Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii.  Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego,  Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”,  człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.  

Jury przyznaje także, w niektórych latach, dodatkowo wyróżnienia - tym razem takich nie ma. Laureatem może być dziennikarz, grupa dziennikarzy oraz zespół redakcyjny.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim