• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody im. Lecha Bądkowskiego za rok 2020 rozdane - zobacz kto znalazł się wśród laureatów

Nagrody im. Lecha Bądkowskiego za rok 2020 rozdane - zobacz kto znalazł się wśród laureatów

Fundacja Teneo, a także Hospicjum Pomorze Dzieciom i Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk oraz Eugeniusz Erdmann to laureaci tegorocznej nagrody przyznawanej gdańskim organizacjom pozarządowym i społecznikom. W tym roku z powodu braku nominacji dla darczyńcy roku nie przyznano tej nagrody. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego rozdano po raz dwudziesty pierwszy.
( 29.08.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radosna chwila - wspólne zdjęcie laureatów Nagrody im. Bądkowskiego za działalność w roku 2020. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności
Radosna chwila - wspólne zdjęcie laureatów Nagrody im. Bądkowskiego za działalność w roku 2020. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

- Chcę podziękować za waszą obecność i działania na rzecz drugiego człowieka. Rok 2020 był rokiem szczególnym, który stał pod znakiem pandemii. Kiedy patrzę wstecz, to widzę solidarność, solidarność codzienną. To, jak poradziliśmy sobie z tą próbą, nie byłoby możliwe, gdyby nie Wy – członkinie i członkowie organizacji pozarządowych, społeczniczki i społecznicy, wolontariuszki i wolontariusze. To Wasza wiedza, umiejętności, profesjonalizm, doświadczenie i bliskość z gdańszczankami i gdańszczanami sprawiły, że inicjatyw pomocowych było tak wiele. Bycie razem mimo niemożności spotkania się było i jest nadal czymś bardzo ważnym - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił Paweł Adamowicz w 2001 roku dla podkreślenia roli i wkładu organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywaniu lokalnych problemów.

 

Do zebranych przemawiała Sławina Kosmulska (z prawej), córka Lecha Bądkowskiego, która mówiła o tym, że w jej domu rodzinnym miernikiem wartości człowieka była pracowitość
Do zebranych przemawiała Sławina Kosmulska (z prawej), córka Lecha Bądkowskiego, która mówiła o tym, że w jej domu rodzinnym miernikiem wartości człowieka była pracowitość
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Od roku 2013 nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: dla Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku, której przyznawana jest nagroda główna w wysokości 20 000 zł oraz dwa równoważne wyróżnienia w wysokości po 3 000 zł każde; dla Gdańskiego Społecznika Roku, który otrzymuje nagrodę rzeczową; dla Gdańskiego Darczyńcy Roku - nagroda ma charakter honorowy, jednak w tym roku, z uwagi na brak nominacji, nagrody nie przyznano.

 

Organizacja Pozarządowa Roku 2020

Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego dla Gdańskiej Organizacji Pozarządowej za 2020 rok została: Fundacja Teneo, za urzeczywistnianie idei społeczeństwa obywatelskiego i podnoszenie świadomości prawnej. W ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego Fundacja Teneo opracowuje różnorodne informacje prawne, upowszechniania wiedzę na temat prawa wśród mieszkanek i mieszkańców Gdańska, prowadzi w Gdańsku Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Punkt Nieodpłatnych Porad Obywatelskich, angażuje się w projekty edukacyjne m.in. „Akademię Teneo”, „Sądzić i być sądzonym”, „Uczniowie Gdańskich Szkół Bliżej Prawa”.

 

Nagrody wręczali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego
Nagrody wręczali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego (z prawej)
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Pierwszym laureatem jednego z dwóch wyróżnień w tej kategorii zostało: Hospicjum Pomorze Dzieciom, za zapewnianie opieki paliatywnej, psychologicznej, socjalnej i duchowej pacjentom i ich rodzinom, przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Drugim równorzędnym laureatem wyróżnienia w tej kategorii zostało: Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk, za promocję historii Gdańska, inscenizacje historyczne, udział w wydarzeniach edukacyjnych i miejskich m.in. w pokazach artyleryjskich w Hevelianum, kolejnych edycjach Gdańskiej Parady Niepodległości, uroczystościach związanych z Gdańskiem na zaproszenie Urzędu Miejskiego, w rozpoczęciach Jarmarku Dominikańskiego czy Baltic Sail.

ZAPIS WIDEO Z GALI NAGRÓD LECHA BĄDKOWSKIEGO

 

Gdański Społecznik Roku 2020

Tegorocznym laureatem w tej kategorii został Pan Eugeniusz Erdmann, radny dzielnicy Rudniki, który w czasie swojej dotychczasowej aktywności m.in. zabiegał o doprowadzenie do dzielnicy infrastruktury telefonicznej, gazowej i wodociągowej. Jego działalność można porównać do roli dobrego gospodarza, który otacza opieką każdy skrawek dzielnicy i jej mieszkańców. Z pomocy Pana Eugeniusza przy różnorodnych problemach mieszkaniowych skorzystało i korzysta wielu mieszkańców.

Podczas Gali wręczone zostały także podziękowania dla organizacji pozarządowych i instytucji wspierających akcję #GdańskPomaga. Podczas wieczoru wystąpił również Olo Walicki, gdański kompozytor oraz kontrabasista jazzowy.

Dotychczasowi Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z GALI