• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody im. Lecha Bądkowskiego za rok 2020 rozdane - zobacz kto znalazł się wśród laureatów

Nagrody im. Lecha Bądkowskiego za rok 2020 rozdane - zobacz kto znalazł się wśród laureatów

Fundacja Teneo, a także Hospicjum Pomorze Dzieciom i Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk oraz Eugeniusz Erdmann to laureaci tegorocznej nagrody przyznawanej gdańskim organizacjom pozarządowym i społecznikom. W tym roku z powodu braku nominacji dla darczyńcy roku nie przyznano tej nagrody. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego rozdano po raz dwudziesty pierwszy.
29.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radosna chwila - wspólne zdjęcie laureatów Nagrody im. Bądkowskiego za działalność w roku 2020. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności
Radosna chwila - wspólne zdjęcie laureatów Nagrody im. Bądkowskiego za działalność w roku 2020. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

- Chcę podziękować za waszą obecność i działania na rzecz drugiego człowieka. Rok 2020 był rokiem szczególnym, który stał pod znakiem pandemii. Kiedy patrzę wstecz, to widzę solidarność, solidarność codzienną. To, jak poradziliśmy sobie z tą próbą, nie byłoby możliwe, gdyby nie Wy – członkinie i członkowie organizacji pozarządowych, społeczniczki i społecznicy, wolontariuszki i wolontariusze. To Wasza wiedza, umiejętności, profesjonalizm, doświadczenie i bliskość z gdańszczankami i gdańszczanami sprawiły, że inicjatyw pomocowych było tak wiele. Bycie razem mimo niemożności spotkania się było i jest nadal czymś bardzo ważnym - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił Paweł Adamowicz w 2001 roku dla podkreślenia roli i wkładu organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywaniu lokalnych problemów.

 

Do zebranych przemawiała Sławina Kosmulska (z prawej), córka Lecha Bądkowskiego, która mówiła o tym, że w jej domu rodzinnym miernikiem wartości człowieka była pracowitość
Do zebranych przemawiała Sławina Kosmulska (z prawej), córka Lecha Bądkowskiego, która mówiła o tym, że w jej domu rodzinnym miernikiem wartości człowieka była pracowitość
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Od roku 2013 nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: dla Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku, której przyznawana jest nagroda główna w wysokości 20 000 zł oraz dwa równoważne wyróżnienia w wysokości po 3 000 zł każde; dla Gdańskiego Społecznika Roku, który otrzymuje nagrodę rzeczową; dla Gdańskiego Darczyńcy Roku - nagroda ma charakter honorowy, jednak w tym roku, z uwagi na brak nominacji, nagrody nie przyznano.

 

Organizacja Pozarządowa Roku 2020

Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego dla Gdańskiej Organizacji Pozarządowej za 2020 rok została: Fundacja Teneo, za urzeczywistnianie idei społeczeństwa obywatelskiego i podnoszenie świadomości prawnej. W ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego Fundacja Teneo opracowuje różnorodne informacje prawne, upowszechniania wiedzę na temat prawa wśród mieszkanek i mieszkańców Gdańska, prowadzi w Gdańsku Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Punkt Nieodpłatnych Porad Obywatelskich, angażuje się w projekty edukacyjne m.in. „Akademię Teneo”, „Sądzić i być sądzonym”, „Uczniowie Gdańskich Szkół Bliżej Prawa”.

 

Nagrody wręczali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego
Nagrody wręczali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego (z prawej)
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Pierwszym laureatem jednego z dwóch wyróżnień w tej kategorii zostało: Hospicjum Pomorze Dzieciom, za zapewnianie opieki paliatywnej, psychologicznej, socjalnej i duchowej pacjentom i ich rodzinom, przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Drugim równorzędnym laureatem wyróżnienia w tej kategorii zostało: Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk, za promocję historii Gdańska, inscenizacje historyczne, udział w wydarzeniach edukacyjnych i miejskich m.in. w pokazach artyleryjskich w Hevelianum, kolejnych edycjach Gdańskiej Parady Niepodległości, uroczystościach związanych z Gdańskiem na zaproszenie Urzędu Miejskiego, w rozpoczęciach Jarmarku Dominikańskiego czy Baltic Sail.

ZAPIS WIDEO Z GALI NAGRÓD LECHA BĄDKOWSKIEGO

 

Gdański Społecznik Roku 2020

Tegorocznym laureatem w tej kategorii został Pan Eugeniusz Erdmann, radny dzielnicy Rudniki, który w czasie swojej dotychczasowej aktywności m.in. zabiegał o doprowadzenie do dzielnicy infrastruktury telefonicznej, gazowej i wodociągowej. Jego działalność można porównać do roli dobrego gospodarza, który otacza opieką każdy skrawek dzielnicy i jej mieszkańców. Z pomocy Pana Eugeniusza przy różnorodnych problemach mieszkaniowych skorzystało i korzysta wielu mieszkańców.

Podczas Gali wręczone zostały także podziękowania dla organizacji pozarządowych i instytucji wspierających akcję #GdańskPomaga. Podczas wieczoru wystąpił również Olo Walicki, gdański kompozytor oraz kontrabasista jazzowy.

Dotychczasowi Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z GALI

 

TV

79. rocznica zakończenia II wojny światowej