Czym jest wizerunek Polski? Zapis debaty dziennikarskiej z udziałem laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Czym jest wizerunek Polski? Co tworzy na świecie pozytywny obraz naszego kraju i społeczeństwa? O takie ważne kwestie pytała dziennikarka Magdalena Rigamonti podczas debaty z udziałem laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego, która odbyła się w niedzielę, 29 maja. Nagroda im. Macieja Płażyńskiego przyznawana jest dziennikarzom i mediom służącym Polonii.
30.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Magdalena Rigamonti prowadziła debatę laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego w GTS
Znana dziennikarka Magdalena Rigamonti prowadziła debatę laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego w GTS
fot. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Kto otrzymał nagrody im. Macieja Płażyńskiego?

W tym roku jury nagrody im. Macieja Płażyńskiego uhonorowało następujące osoby i media: Waldemara Binieckiego - redaktora „Kuryera Polskiego” (USA), w kategorii dziennikarz medium polonijnego Kasię Maderę, dziennikarkę BBC World News w kategorii - w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii, Kamila Tureckiego z Onetu - w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne. Nagrodę wręczono też kwartalnikowi „Kalejdoskop” z Izraela - w kategorii redakcji medium polonijnego. Kwartalnik ten reprezentowała Karolina Przewrocka-Aderet.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla mediów polonijnych - poznaliśmy laureatów

Debata laureatów nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Laureaci 29 maja spotkali się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na debacie. Całość prowadziła Magdalena Rigamonti z Dziennika Gazety Prawnej. Na początku rozmowy padło ważne pytanie o to, czym jest wizerunek Polski i tu uczestnicy mieli różne doświadczenia zawodowe.

- Dla mnie jest to opowieść o Polsce na świecie, opowieść która jest ciągle w budowie - mówił Waldemar Bieniecki.

Z tą opinią zgodził się nagrodzony dziennikarz portalu Onet.

- 30 lat wolności, 30 lat wolnych mediów, ale cały czas musimy budować wizerunek Polski w świecie – mówił Kamil Turecki. - Naszym zadaniem, dziennikarzy jest to, żeby pokazywać ją dokładnie taka jaką ona jest. Chwalić i krytykować, jeśli trzeba.

- To trudne pytanie. - przyznała dziennikarka BBC World News Kasia Madera. - Jestem polskiego pochodzenia i Polska jest mi bliska, moje serce oczywiście jest w Polsce, ale to nie znaczy, że ją wyróżniam wśród innych krajów.

Nz. od lewej laureaci Nagrody im. M. Płażyńskiego: Karolina Przewrocka-Aderet, Kamil Turecki, Kasia Madera i Waldemar Biniecki. Po prawej (tyłem) prowadząca debatę Magdalena Rigamonti
Nz. od lewej laureaci Nagrody im. M. Płażyńskiego: Karolina Przewrocka-Aderet, Kamil Turecki, Kasia Madera i Waldemar Biniecki. Po prawej (tyłem) prowadząca debatę Magdalena Rigamonti
fot. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


- Z mojej perspektywy, z perspektywy polonijnego pisma w Izraelu wizerunek Polski to są historie, które opowiadamy, to są ludzie o których opowiadamy - dodała Karolina Przewrocka-Aderet.

Uczestnicy debaty byli zgodni, co do tego, że pozytywny obraz Polski budują przede wszystkim pozytywne fakty, które trafiają do mediów. Taką globalną historią była w ostatnich miesiącach spontaniczna akcja solidarności z uchodźcami wojennymi z Ukrainy, obrazy i relacje o Polakach, którzy pomagają sąsiadom w potrzebie.

Rozmowę z laureatami transmitowaliśmy na żywo na portalu gdansk.pl.

Zobacz zapis całej debaty

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu