• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska trafiła do pielegniarki z Copernicusa

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska trafiła do pielegniarki z Copernicusa

Główna nagroda dla Jolanty Jurczyk, pielęgniarki z 38-letnim stażem i wyróżnienia dla pielęgniarki i dwóch lekarzy - nagroda prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia przyznana po raz dziesiąty. To uhonorowanie dla pracownikow, którzy szczególnie zasłużyli się w budowaniu solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami.
( Publikacja: 16.10.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

glownezdjecienagroda
Nagrodzeni (od lewej) chirurg kręgosłupa Rafał Pankowski, Jolanta Jurczyk pielęgniarka, lekarz stomatolog Moh’d Atoun i pielęgniarka Katarzyna Kałduńska  
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników gdańskiej służby zdrowia trafia do lekarzy, pielęgniarek położnych za osiągnięcia w ochronie zdrowia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta. W dotychczasowych dziewięciu edycjach przyznano ogółem 64 nagrody finansowe, w tym 13 nagród głównych.

Nagrody dla wyjątkowych 

Główną ideą nagrody jest promowanie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowania solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami. Nagroda jest okazją do wyróżnienia najbardziej oddanych pracowników służby zdrowia.

Tegoroczną główną laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia została Jolanta Jurczyk ze szpitala Copernicus w Gdańsku, wyróżnienia dostali: lekarz stomatolog Moh’d Atoun, pielęgniarka Katarzyna Kałduńska i chirurg kręgosłupa Rafał Pankowski.

- Samorząd gminny nie odpowiada za ochronę zdrowia, odpowiada za pewne działania logistyczna jeśli chodzi o podstawową opiekę zdrowotną - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Ale mimo braku tej ustawowej odpowiedzialności, uważamy że pracownicy służby zdrowia to grupa niezwykle ważna w życiu każdej społeczności lokalnej, stąd potrzeba tej nagrody przyznawanej w konkursie. 

Prezydent Paweł Adamowicz wyróżnionym pracownikom wręczył dyplomy i nagrody finansowe o łącznej wartości 30 tys. zł. Nagroda główna to 12 tys. zł , wyróżnienia to 6 tys. zł dla każdego nagrodzonego. 

Nagrodzeni, przedstawiciele miasta, Okręgowej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Połóżnych w Domu Uphagena w Gdańsku
Nagrodzeni, przedstawiciele miasta, Okręgowej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Połóżnych w Domu Uphagena w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Czworo wspaniałych  

Jolanta Jurczyk od 38 lat jest pielęgniarką, również psychologiem klinicznym, obecnie jest pielęgniarką oddziałową w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii dzieci, Hepatologii i Żywienia Dzieci w szpitalu Copernicus. Działa w ramach społecznych organizacji pozarządowych i zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w zakresie m.in. wdrażania procedury „Niebieskiej Karty” w środowisku szpitalnym. Była nominowana przez Copernicus sp. z o.o.

- Najtrudniejsze w mojej pracy są momenty, kiedy nie można pomóc choremu - powiedziała Jolanta Jurczyk. - Ale energię czerpię właśnie od moich pacjentów, którzy szybko chorują ale i szybko zdrowieją. Są bezgranicznie szczęśliwi, kiedy widzą nasze zainteresowanie, uwagę. W tej chwili rodzice są w szpitalu razem z  dziećmi, rodzic to drugi pacjent i dla nich też musimy znaleźć czas i uwagę. 

Moh’d Atoun, lekarz stomatolog z 12-letnim stażem, prowadzący gabinet dentystyczny „Zdrowy Uśmiech” został rekomendowany do Nagrody przez 16 pacjentów. Lekarz jest również wolontariuszem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest zapobieganie dentofobii, jako czynnika niekorzystnie wpływającego na stan jamy ustnej, a przez to na stan całego organizmu pacjenta. Jest drugim stomatologiem wyróżnionych w historii Nagrody.

- Pacjenci którzy mają dentofobię unikają gabinetu, nie wiedzą że całe lecznie dzięki postępowi medycyny jest bezbolesne - powiedział Moh’d Atoun. - Projekt leczenia dentofobii jest innowacyjny, dużo wysiłku w niego włożyłem, ale wiem że to ważne, bo wielu lekarzy unika takich pacjentów.

Wyróżnienie otrzymała też Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka z 14 – letnim stażem i w trakcie specjalizacji z pielęgniarska paliatywnego. Od 2011 roku pracuje w Pomorskim Hospicjum dla Dzieci. Prowadzi też prelekcje w przedszkolach, szkołach i na uczelniach m.in. na temat działalności hospicjum i śmiertelności. Jest również inicjatorką i organizatorką meczy charytatywnych, koncertów i imprez charytatywnych. Była nominowana przez 15 pacjentów Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

Kolejne wyróżnienie trafiło do dr hab. Rafała Pankowskiego, spondyloortopedy (chirurg kręgosłupa), adiunkta w Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz od 20 lat zajmuje się leczeniem chorych ze skoliozą idiopatyczną (tj. o nieustalonych przyczynach). W leczeniu stosuje nowatorskie rozwiązania, np. tzw. „derotator Pankowskiego”, narzędzie chirurgiczne, którego stosowanie doprowadziło do znaczącej poprawy wyników leczenia. Dzięki jego wieloletniej pracy i wdrożeniu innowacyjnego narzędzia do leczenia skolioz w Gdańsku wykonywane są obecnie operacje skolioz na najwyższym, światowym poziomie.

Dla kogo nagroda?

Nagrodę może otrzymać pracownik z co najmniej pięcioletnim stażem pracy w gdańskiej służbie zdrowia, który m.in. cieszy się autorytetem i uznaniem wśród pacjentów, inicjuje nowatorskie działania podnoszące jakość usług zdrowotnych i stale podnosi kwalifikacje zawodowe. Na wyróżnienie ma też szansę osoba, która propaguje holistyczne podejście do pacjenta, wykazuje zrozumienie i solidarność w stosunku do cierpienia pacjentów, buduje system wsparcia dla chorych i ich rodzin oraz angażuje się w realizację programów profilaktycznych, finansowanych przez Gminę Miasto Gdańsk lub Narodowy Fundusz Zdrowia.