• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 2 czerwca. Spotkanie z prof. Wojciechem Polakiem o książce „Pielgrzymki papieskie w PRL”

Na żywo, 2 czerwca. Spotkanie z prof. Wojciechem Polakiem o książce „Pielgrzymki papieskie w PRL”

02.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
polak

 

15:30
Prof. Wojciech Polak: - Pierwsza pielgrzymka papieża do Polski pozwoliła Polakom policzyć się
Prof. Wojciech Polak, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i ECS tłumaczy znacznie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i stosunek papieża do Solidarności.
Wybór kardynała Karola Wojtyły w 1978 roku na zwierzchnika Kościoła katolickiego, jak się okazało, miał kluczowe znaczenie dla przemian demokratycznych w Polsce. Pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w ojczyźnie, w 1979 roku, przyczyniła się do wzmocnienia tożsamości narodowej i odbudowy poczucia wspólnoty.

Prof. Wojciech Polak: - Pierwsza pielgrzymka papieża do Polski pozwoliła Polakom policzyć się. Zobaczyć, ilu nas jest przeciwko komunizmowi. Miała charakter profetyczny. Kiedy padły w Warszawie na placu Zwycięstwa pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, to było jak wezwanie i zapowiedź zmian. Ludzie klaskal wiele minut. Papież tłumaczył, że bez chrześcijaństwa nie można zrozumieć polskości. Na Jasnej Górze papież modlił się 4 czerwca. Ta data wielokrotnie była ważna dla Polski.

15:05
Trwa spotkanie z prof. Wojciechem Polakiem o książce „Pielgrzymki papieskie w PRL”
W bibliotece ECS, na 1 piętrze, prof. Wojciech Polak tłumaczy historyczny kontekst wyboru Karola Wojtyły na papieża. Spotkanie prowadzi dr Przemysław Ruchlewski z Wydziału Myśli Społecznej ECS.
Spotkanie dotyczy premiery książki odbywa się w ramach cyklu ECS Historia, spotkanie 7. Podczas spotkania można nabyć „Pielgrzymki papieskie w PRL” - cena: 35 zł (płatność tylko gotówką) lub w formie pdf na stronie ECS.

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole