• Start
  • Wiadomości
  • Na ulicach 2000 flag na finał Ligi Europy UEFA. Trzy rodzaje - dlaczego właśnie takie?

Na ulicach 2000 flag na gdański finał Ligi Europy UEFA. Trzy rodzaje - dlaczego właśnie takie?

Wielkimi krokami zbliża się gdański finał Ligi Europy UEFA 2021 - zaplanowany na środę, 26 maja, o godz. 21. W ostatni czwartek na głównych arteriach komunikacyjnych naszego miasta pojawiło się 2000 flag: tysiąc z logo tego wydarzenia i po 500 z herbami finalistów - Villarrealu i Manchesteru United. - Tak mieszkańcy Gdańska witają drużyny i kibiców - mówi Zbigniew Weinar, miejski koordynator ds. finału Ligi Europy. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W całym Gdańsku wywieszono w sumie 2000 tysiące flag, są ich trzy rodzaje
W całym Gdańsku wywieszono w sumie 2000 tysiące flag, są ich trzy rodzaje
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dwa tygodnie temu przedstawiciele obu klubów po raz pierwszy przyjechali do Gdańska, by na własne oczy zobaczyć stadion, przygotować bazy noclegowe i logistykę. Gdy Miasto zaproponowało im takie oflagowanie ulic, zareagowali od razu.

- Pomysł wzbudził entuzjazm, nic takiego wcześniej ich nie spotkało - mówi Zbigniew Weinar. - Dali zgodę na produkcję flag. 

Zgoda była potrzebna, ponieważ oficjalne znaki i herby klubów są zastrzeżone. 

 

 

Villarreal CF występuje w roli gospodarza meczu. Barwy klubowe sprawiają, że kibice lubią nazywać tę drużynę Żółta Łódź Podwodna
Villarreal CF występuje w roli gospodarza meczu. Barwy klubowe sprawiają, że kibice lubią nazywać tę drużynę "Żółta Łódź Podwodna"
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Gdańsk zamówił: 

  • 1000 flag z logo finału Ligi Europy UEFA 2021
  • 500 żółtych flag z herbem hiszpańskiego Villarreal CF
  • 500 czerwonych z herbem Manchester United

 

- Flagi sfinansowało Miasto na spółkę z UEFA - wyjaśnia Zbigniew Weinar. - My zapłaciliśmy za te turniejowe, a UEFA za flagi klubów.

 

Flagi Manchesteru United uderzają czerwienią. Właśnie kolor i wizerunek diabełka w środku klubowego herbu sprawiają, że kibice nazywają tę drużynę Czerwone diabły
Flagi Manchesteru United uderzają czerwienią. Właśnie kolor i wizerunek diabełka w środku klubowego herbu sprawiają, że kibice nazywają tę drużynę "Czerwone diabły"
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zostały zawieszone na Alei Zwycięstwa, na Nowej Słowackiego, Drodze Zielonej, na Alei Jana Pawła II, Al. Armii Krajowej, na ulicach: Spacerowej, 3 Maja, Żaglowej.

Skąd pomysł?

- Jako współorganizatorzy Mistrzostw Europy EURO 2012 byliśmy jedynym miastem, które wywiesiło na ulicach flagi wszystkich 16 krajów uczestniczących w imprezie - przypomina Zbigniew Weinar. - To zostawiło wówczas wspaniałe wrażenie. Kibice robili sobie zdjęcia przy flagach, czuli się w Gdańsku jak u siebie.

 

Flaga w czarno złotej tonacji kolorystycznej. Jest na niej centralnie wizerunek pucharu Ligi Europy oraz poniżej napis UEFA Europa League Gdańsk Final 2021
Flag z logiem gdańskiego finału Ligi Europy 2021 jest najwięcej, bo aż tysiąc
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Ciekawostką jest fakt, że Villarreal wystąpi w Gdańsku w roli gospodarza spotkania. UEFA rozstrzygnęła to w drodze losowania. Gospodarz jako pierwszy dotknie piłkę po gwizdku sędziego i to będzie początek meczu. Ma to swoje konsekwencje również jeśli chodzi o wieszanie flag: jeśli mają to być flagi obu klubów obok siebie, to flaga Villarrealu CF - jako gospodarza - powinna wisieć po lewej stronie.

Flagi zostaną zdjęte ze słupów nazajutrz po meczu - w czwartek, 27 maja.

TV

“Węzły zwycięstwa” czyli wielkie zaplatanie siatek maskujących w ECS dla żołnierzy ukraińskich