• Start
  • Wiadomości
  • Na przystanek SKM Gdańsk Stocznia można już nową kładką

Na przystanek SKM Gdańsk Stocznia można już nową kładką

Nowiutki wiadukt zapewnia dojście na peron Szybkiej Kolei Miejskiej, do Parku Steffensów i na tereny postoczniowe. Korzystać z niej mogą zarówno piesi, jak również rowerzyści - zamontowano bowiem specjalne prowadnice umożliwiające bezpieczne przeprowadzanie rowerów.
10.07.2026
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać nową kładkę stojącą nad torami kolejowymi, w tle dźwigi stoczniowe
Kładka nad przystankiem SKM Gdańsk Stocznia została udostępniona pieszym i rowerzystom
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Nowa konstrukcja w miejsce starej

W piątkowe popołudnie, 10 lipca, zgodnie z zapowiedziami otwarto dla pieszych, w tym pasażerów SKM, kładkę umożliwiającą wygodne i bezpieczne przejście nad torami kolejowymi. 

Nowa konstrukcja zastąpiła dotychczasową przeprawę prowadzącą na peron stacji SKM i tereny postoczniowe. 

- W ramach inwestycji przebudowano także schody prowadzące na peron kolejowy, wykonano szyby windowe, kanały technologiczne oraz linię światłowodową. Obiekt wyposażono również w energooszczędne oświetlenie i monitoring - wylicza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

 

Poprzednia, mocno wysłużona kładka dla pieszych prowadząca na peron Szybkiej Kolei Miejskiej od strony al. Zwycięstwa a także od strony ul. Jana z Kolna została całkowicie rozebrana przed rokiem. Dokładnie w tym samym miejscu wybudowano nowe przejście. Jego projekt został uzgodniony z konserwatorem zabytków - zakładał on nawiązanie do industrialnego charakteru okolicy.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 11 mln zł. Wykonawcą prac jest firma Strabag.

Jak powstaje nowa kładka nad peronem SKM Stocznia?

Windy we wrześniu

Obecnie trwają jeszcze przygotowania do montażu wind, które zostaną uruchomione w pierwszej połowie września br. Do tego czasu na peron SKM z kładki będzie można dostać się wyłącznie schodami. Nadal dostępne będzie także przejście naziemne przez ul. Jana z Kolna.