• Start
  • Wiadomości
  • Na jesienną nudę. Alternatywna historia Starego Miasta w Gdańsku na Spotify

Na jesienną nudę. Alternatywna historia Starego Miasta w Gdańsku na Spotify

Wraz z końcem października w serwisie Spotify, w którym oprócz muzyki znajdziemy m.in. podcasty, wystartowała gra, która prezentuje alternatywną historię Starego Miasta w Gdańsku. Słuchacze podążą śladami prawdziwych zdarzeń i miejskich legend, po drodze podejmując wybory wpływające na fabułę.
( 15.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nasze miasto kryje wiele tajemnic. Jakich? Część z nich można odkryć podczas słuchaniu podcastu #DyleMAT od Nadbałtyckiego Centrum Kultury, przemierzając ulice Starego Miasta i dokonując wyborów
Nasze miasto kryje wiele tajemnic. Jakich? Część z nich można odkryć podczas słuchaniu podcastu #DyleMAT od Nadbałtyckiego Centrum Kultury, przemierzając ulice Starego Miasta i dokonując wyborów
mat. NCK

Siedlce. Nie umiesz grać w bule, a chcesz sprawdzić się w tej dyscyplinie? Przyjdź na festyn

25 października na Spotify wystartowała atrakcja na jesienne wieczory, przygotowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury - słuchowisko paragrafowe „DyleMAT”. To rodzaj gry, opartej na wyobraźni gracza, która polega na słuchaniu podcastów i dokonywaniu wyborów, skutkujących odsyłaniem do innego paragrafu w grze. Określenie zaczerpnięto z rynku literackiego - książki paragrafowe odsyłają od poszczególnych paragrafów w książce.

Gra „DyleMAT” prezentuje alternatywną historię Starego Miasta w Gdańsku - prowadzi słuchaczy po tej najstarszej, najpiękniejszej przestrzeni, prezentując historyczne zdarzenia wymieszane z legendami miejskimi. Bohaterką jest Nina Pietrzak, młoda dziewczyna, która pod siedzibą NCK - Ratuszem Staromiejskim przy ulicy Korzennej, zauważa dziwne zdarzenie. 

Zwiedzaj Gdańsk bez przewodnika w ręku, ale z... ciekawymi podcastami historycznymi

- Kolejne ruchy zależą już od gracza. Czarna Wołga, mgła, zabłąkane staruszki, młoda dziewczyna i chłodna, długa noc… Pięć możliwych rozwiązań, jedenaście (w najbardziej rozbudowanej wersji) decyzji do podjęcia, sto pięć ścieżek. Czy pomożesz Ninie ujść z życiem nim nastanie dzień? - zachęcają twórcy.

Za pomysł i produkcję odpowiadają Natalia Szulga i Anna Walter z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Scenariusz napisali Natalia Szulga i Michał Ślubowski (redakcja i korekta: Ewa Popielarz). Projekt graficzny przygotował Jacek Nowak, a muzykę Dat Rayon - Robert Suszko (udźwiękowienie: Studio Lektor). W grze wystąpili: Aleksandra Rutka, Jakub Rutka, Maciej Jabłoński, Krzysztof Baranowski, Wojciech Dudkowski i Robert Samot.

Jak wziąć udział w grze? Wystarczy chwycić telefon, zeskanować kod QR podany na grafice, włączyć Spotify i podążać za wskazówkami. 

By wziąć udział w miejskiej grze, wystarczy zeskanować kod QR z plakatów przygotowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, które znajdziemy online i w różnych lokalizacjach Gdańska
By wziąć udział w miejskiej grze, wystarczy zeskanować kod QR z plakatów przygotowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, które znajdziemy online i w różnych lokalizacjach Gdańska
mat. NCK

Mapa obszaru rozgrywki do ściągnięcia

Projekt dyleMAT został zrealizowany we współpracy z partnerami, zrzeszonymi w RadUnii Kultury: Muzeum Gdańska, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Przedszkolem Niepublicznym im. Panienki z Okienka w Gdańsku.