
Seniorka chciała zainwestować
Komenda Miejska Policji w Gdańsku poinformowała, że w poniedziałek, 3 marca na komisariat przy ul. Kartuskiej 245B zgłosiła się 71-letnia mieszkanka Gdańska, by zgłosić oszustwo na kwotę ponad 600 tys. zł.
Jak zeznała na policji seniorka, w październiku 2024 trafiła w internecie na reklamę zachęcającą do inwestowania w akcje firmy Baltic Pipe. Reklama wyglądała tak wiarygodnie, że kobieta wypełniła formularz kontaktowy. Niemal natychmiast odezwały się do niej osoby z informacją o zasadach inwestycji i potencjalnych ogromnych zyskach. Mieszkanka wpłaciła na próbę kilkaset złotych. Gdy pojawił się pierwszy „zysk”, została przekonana, by zainwestować większą sumę. Kontakt z „firmą” odbywał się przez komunikator WhatsApp, a kolejne wpłaty przekazywane były kurierowi. W ten sposób seniorka straciła w ciągu kilku miesięcy ponad 600 tys. zł.
O bezpieczeństwie seniorów na Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego
Nie tylko „na wnuczka”
Fałszywe inwestycje w akcje Baltic Pipe powiększają i tak szeroki już wachlarz metod wyłudzania pieniędzy od nieostrożnych mieszkańców. Najbardziej już znana metoda „na wnuczka” była wielokrotnie opisywana przez media. Z czasem uzupełniły ją metody „na instytucje zaufania”, jak policja, straż miejska, ZUS, banki. Z różnymi metodami można zapoznać się m.in. na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Gdańska policja radzi:
- zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania;
- nie daj się skusić wizją szybkiego zysku;
- nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji;
- nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
- nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
- nie instaluj dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji pozwalającej na zdalny dostęp do urządzeń, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
- nie wpisuj nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;
- jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi - nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;
- jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji.
Gaz-System ostrzega
O oszustwach informuje także firma Gaz-System, która odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe, a obecnie realizuje budowę pływającego terminala gazowego FSRU w Zatoce Gdańskiej.
- Gaz-System ostrzega przed podszywającymi się pod spółkę telemarketerami oraz fałszywymi publikacjami w internecie! To próby wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych. Oszuści wykorzystują bezprawnie logo i projekty inwestycyjne naszej spółki, w tym projektu Baltic Pipe. Pamiętajmy, że Gaz-System nie prowadzi żadnych działań nakłaniających do inwestowania na rzecz spółki - pisze na swojej stronie firma.
Fałszywe reklamy pojawiają się m.in. na portalach Facebook, YouTube, LinkedIn, w wyszukiwarce Google, w mailingach oraz w reklamach na stronach internetowych. W ślad za nimi często pojawiają się esemesy oraz telefony podszywające się pod pracowników firmy.
Na stronie Gaz-System można dowiedzieć się, jak rozpoznać fałszywe reklamy.