Na Stogach powstała Akademia Młodego Ogrodnika - żeby dzieci zobaczyły, jak uprawia się warzywa i owoce

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, który buduje swoją fabrykę na gdańskich Stogach, na terenie sąsiadującym z inwestycją Rodzinnych Ogródków Działkowych, wspólnie z działkowcami otworzył Akademię Młodego Ogrodnika dla najmłodszych z lokalnych szkół i przedszkoli.
( Publikacja: 02.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akademia Młodego Ogrodnika na Stogach, wspólny projekt Northvolt i Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. T. Kościuszki, rozpoczęła działalność 30 września 2022
Akademia Młodego Ogrodnika na Stogach, wspólny projekt Northvolt i Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. T. Kościuszki, rozpoczęła działalność 30 września 2022
Fot. Karol “Tarakum” Makurat

Akademia Młodego Ogrodnika na Stogach

Akademia Młodego Ogrodnika działająca na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Tadeusza Kościuszki na gdańskich Stogach to przestrzeń na świeżym powietrzu wyposażona w zadaszoną altanę, liczne donice i miejsca do uprawiania warzyw, owoców i innych roślin oraz w miejsce na ognisko. Współpracujące z Akademią szkoły i przedszkola mogą organizować tu lekcje, zajęcia na świeżym powietrzu czy warsztaty.

- Zależy nam by Akademia Młodego Ogrodnika tętniła życiem i była miejscem, w którym dzieci spędzają czas w twórczy i ciekawy sposób. Naszym głównym celem jest edukacja ekologiczna najmłodszych prowadzona w przyjazny dzieciom sposób - mówi Anna Sobolewska, dyrektorka komunikacji Northvolt Systems Poland Sp. z o.o.

- Akademia Młodego Ogrodnika to miejsce stworzone z myślą o dzieciach z naszych sąsiadujących dzielnic. Chcielibyśmy, aby poprzez zajęcia w ogrodzie zobaczyły, jak uprawia się warzywa i owoce, żeby wiedziały, że zanim te trafią na nasze talerze, potrzebują czystej ziemi i pracy włożonej w uprawę - dodaje Beata Kaczmarska prezeska Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. T. Kościuszki. -.Poprzez praktykę chcemy kształcić w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za środowisko, a ogrody działkowe są idealnym do tego miejscem.

Na początek dzieci upiększały sprzęt Akademii Młodego Ogrodnika
Na początek dzieci upiększały sprzęt Akademii Młodego Ogrodnika
Fot. Karol “Tarakum” Makurat

Półmetek budowy fabryki Northvolt w Gdańsku. Produkcja ruszy na początku 2023 roku

Lista partnerów Akademii Młodego Ogrodnika jest otwarta

Podczas uroczystości otwarcia (30 września 2022 roku) partnerzy podpisali umowy o współpracy i otrzymali klucze do Akademii.

Obecnie partnerami Akademii Młodego Ogrodnika są:

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Gdańsku
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11 w Gdańsku
  • Przedszkole MegaMocni Stogi
  • Fundacja Bezpiecznik
  • Rada Dzielnicy Stogi
  • Stowarzyszenie „Przyjazne Pomorze” wraz z Biblioteką Społeczną i Świetlicą
  • 63 Gdańska Drużyna Harcerska ZHP Potok im. Jadwigi Falkowskiej

Lista ta nie jest zamknięta, a twórcy Akademii, czyli firma Northvolt oraz Rodzinne Ogrody Działkowe im. T. Kościuszki, zachęcają kolejne lokalne podmioty i organizacje do współpracy. Kontakt mailowy pod adresem: rodkosciuszki27@wp.pl.

Partnerstwo wokół Akademii Młodego Ogrodnika dopiero się zawiązało, wciąż można dołączyć
Partnerstwo wokół Akademii Młodego Ogrodnika dopiero się zawiązało, wciąż można dołączyć
Fot. Karol “Tarakum” Makurat

Projekt „Kierunek - Podwórko 61” zakończony. Powstała przestrzeń przyjazna dzieciom

Najbliższe plany Akademii Młodego Ogrodnika

W dniu otwarcia odbyły się już pierwsze warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, podczas których dzieci malowały konewki oraz drewniane osłony rabat, w których od wiosny będą mogły siać i sadzić kwiaty oraz warzywa. W najbliższym czasie planowane są warsztaty pszczelarskie oraz majsterkowania – dzieci wykonają karmniki dla ptaków.