• Start
  • Wiadomości
  • Skarb Siedlec - radni dzielnicy chcą wybudować punkt widokowy. Sprawdź, w którym miejscu

Skarb Siedlec - radni dzielnicy chcą wybudować punkt widokowy. Sprawdź, w którym miejscu

Winna Góra to jeden z najpiękniejszych widoków na Gdańsk - przekonuje Rada Dzielnicy Siedlce. Dlatego radni chcą, by w tym miejscu powstał punkt widokowy z prawdziwego zdarzenia. Prace porządkowe mają ruszyć jeszcze w tym roku.
( 25.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Winna Góra to nie tylko wzniesienie z bogatą historią, ale i z pięknym widokiem na Gdańsk
Winna Góra to nie tylko wzniesienie z bogatą historią, ale i z pięknym widokiem na Gdańsk
fot. Mirosław Koźbiał / Rada Dzielnicy Siedlce

“Dzielnica z duszą” - co dziennikarce Agacie Olszewskiej o Siedlcach opowiedzieli mieszkańcy?

 

- Siedlce posiadają ukryty skarb, którym jest jeden z najładniejszych widoków na Gdańsk. Znajduje się on na Winnej Górze, przyklejonej od północy do ulicy Zakopiańskiej - mówi Mirosław Koźbiał z Rady Dzielnicy Siedlce. - Na zboczu tej góry już w średniowieczu mieszkańcy wsi Schidlitz uprawiali winorośl i produkowali wino. To od tego miejsca pochodziła pierwotna nazwa biegnącej wzdłuż niej ulicy Weinbergstrasse, przemianowana po wojnie na Zakopiańską

Widok, o którym mówi Mirosław Koźbiał, to panorama Siedlec od strony Nowych Ogrodów. Na drugim planie widać dachy i wieże kościołów Starego i Głównego Miasta, szczyt baszty Jacek, Ratusz oraz Wieżę Więzienną z Katownią. Z góry zobaczyć też można znajdujące się nieopodal Forum Gdańsk. W oddali dostrzeżemy jedną z najbardziej charakterystycznych gdańskich atrakcji - koło widokowe na Ołowiance, ale też mosty na Przeróbce, zbiorniki na paliwa na Krakowcu czy instalacje Lotosu na Rudnikach.

 

Z jednej strony widoczne są największe atrakcje i perły architektoniczne miasta
Z jednej strony widoczne są największe atrakcje i perły architektoniczne miasta
fot. Mirosław Koźbiał / Rada Dzielnicy Siedlce

 

Pomysł utworzenia w tym miejscu punktu widokowego zgłosiła przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Siedlce Brygida Folkmann-Banaszak. Radni podjęli temat, i po odbyciu kilku wizytacji jednogłośnie podjęli decyzję o realizacji projektu.

- Sprawą zainteresowaliśmy Pawła Burkiewicza - architekta krajobrazu i scenografa przestrzeni z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, autora projektu „Spojrzenie na Gdańsk”, który jest realizowany od 2016 roku. Podjął wyzwanie i postanowił pomóc nam w urzeczywistnieniu naszego pomysłu - mówi Mirosław Koźbiał.

W ramach wspomnianego projektu, na terenie Gdańska utworzono 15 takich punktów widokowych. Dwa z nich otwarto w ubiegłym roku - w czerwcu w Parku Brzeźnieńskim im. J.J. Haffnera, a w październiku we Wrzeszczu - przy ul. Arciszewskiego.

 

Wrzeszcz Górny i Przymorze z innej perspektywy. Uroczyste otwarcie XV już punktu widokowego

 

Z drugiej - panorama Siedlec
Z drugiej - panorama Siedlec
fot. Mirosław Koźbiał / Rada Dzielnicy Siedlce

 

Aby Winna Góra mogła do nich dołączyć, potrzebne są pieniądze. Rada Dzielnicy Siedlce na podstawie wstępnego kosztorysu przygotowanego przez GZDiZ przeznaczyła na ten cel 27 tys. zł. z tegorocznego budżetu.

- W tym roku planowane jest uprzątnięcie terenu z setek zalegających tam butelek i śmieci, wycięcie samosiejek i uschniętych drzew, przycięcie gałęzi zasłaniających widok oraz wykonanie bezpiecznego dojścia na górę. Radni wierzą, że miejsce to stanie się jedną z wizytówek naszej dzielnicy i ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Siedlec i gdańszczan - wymienia Mirosław Koźbiał.

Jak podkreśla, jeżeli tak się stanie, w kolejnych latach rada przeznaczy dalsze środki na rozbudowę infrastruktury wypoczynkowo-rekreacyjnej w tym miejscu.

 

“Historie Gdańskich Dzielnic”. Muzeum Gdańska prosi mieszkańców Siedlec o zdjęcia

 

Jak powinien się nazywać nowy punkt widokowy?

 

Rada Dzielnicy Siedlce zwróciła się do prof. Andrzeja Januszajtisa, miłośnika Gdańska i znawcę jego historii, z prośbą o przygotowanie krótkiego opracowania historycznego związanego z tym miejscem, które pomogłoby wskazać, jaką nazwę powinien nosić nowy punkt widokowy.

„Wzniesienie, na którym ma powstać na nowo punkt widokowy nie potrzebuje nowej nazwy, bo ma starą, nawet bardzo starą: Winna Góra. Pod tą nazwą (Weinberg) występuje w starych dokumentach i na mapach, np. na mapie Gdańska z roku 1711 (w Archiwum Państwowym Gdańsk, dostępna także w Internecie).

Słowo Weinberg ma podwójne znaczenie, oznacza 1) winnicę, 2) górę z winnicami na zboczach. Tak właśnie było tutaj. Winnice (Weingarten) w tym miejscu są wymienione po raz pierwszy w dokumencie z 1440 r., w związku z karczmą, która stała u podnóża góry. Aż do 1945 r. na zapleczu domu przy ul. Zakopiańskiej pod obecnym nr 34 (dawny nr 27) kontynuowała jej tradycje restauracja „Alt-Weinberg” (p. plan z 1911 r.), później „Zum Weinberg” czyli Pod Winną Górą (p. Księga Adresowa z 1937/38 r.).

Sama ulica Zakopiańska nazywała się do roku 1898 Alt-Weinberg, później, do 1945 Weinbergstrasse. Miejsce widokowe na Winnej Górze (61,4 m npm.), z którego widać w oddali panoramę Śródmieścia z wyróżniającą się Wieżą Mariacką, co najmniej od XIX w. nazywano Widokiem Maryi (Marienblick). Kiedy powyżej niego powstała ulica Zakosy (1926), nazwano ją Przy Widoku Maryi (Am Marienblick).”

 

W zaułku, za garażami - tędy dziś prowadzi wejście na Winną Górę. Radni chcą to zmienić
W zaułku, za garażami - tędy dziś prowadzi wejście na Winną Górę. Radni chcą to zmienić
fot. Mirosław Koźbiał / Rada Dzielnicy Siedlce

 

Zanim punkt powstanie...

 

Choć na punkt widokowy trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, jeśli ktoś chciałby zobaczyć panoramę Siedlec, wieże i szczyty najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Gdańska, może udać się na Winną Górę już teraz.

Widok rozpościera się ze wschodniego szczytu góry. Aby do niego dotrzeć, trzeba udać się na ulicę Wieniawskiego. Przejście znajduje się wzdłuż granicy ogródków działkowych, przy garażach na wzgórzu. Na górę można wspiąć się wzdłuż prawej ściany świetlicy działkowej. Osoby, które uczestniczyły w ubiegłorocznej edycji Narracji, znajdą to miejsce bez problemów.

 

Festiwal Narracje na Siedlcach. Jak wyglądał? WIDEO I ZDJĘCIA