• Start
  • Wiadomości
  • Na Osowej powstanie Centrum Aktywności Lokalnej z biblioteką

Osowa. Przy ul. Jednorożca powstanie Centrum Aktywności Lokalnej z biblioteką

Osowa zyska w najbliższych latach Centrum Aktywności Lokalnej, które powstać ma przy ul. Jednorożca. Pierwszym krokiem będzie projekt nowej siedziby. Przetarg na opracowanie dokumentacji zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.
23.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
budynek z odległej perspektywy, przed nim plac zabaw i ławki, gdzie przebywa kilkanaście osób
Otwarcie zbudowanej od podstaw siedziby Domu Sąsiedzkiego "Gościnna Przystań" w dzielnicy Orunia - Lipce - Św. Wojciech, kwiecień 2023. W ciągu kilku lat także mieszkańcy Osowy będą mieć u siebie taką sąsiedzką przestrzeń
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Jednorożca tworzyć będą trzy budynki oznaczone jako A, B1, B2 wraz z łącznikami. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej, która obejmie również projekt zagospodarowania terenu.  

 

Istotny głos mieszkańców 

Sposób zagospodarowania CAL, czyli Domu Sąsiedzkiego, m.in. jego funkcje, układ powierzchni, został wypracowany konsultacyjnie. W spotkaniu poświęconym budowie centrum społeczno-kulturalnego w Osowej uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, w tym Wydziału Rozwoju Społecznego, Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, Biura Prezydenta ds. Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. Był też przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa i miejscy radni. 

mapa z zakolorowanymi przestrzeniami
Centrum Aktywności Lokalnej w Osowej powstanie przy ul. Jednorożca. Trzy czerwone prostokąty na mapie wskazują dokładną lokalizację planowanych obiektów
Mat. DRMG

Biblioteka, dom sąsiedzki, pracownie i sala fitness  

Jakie funkcje przewidziano dla poszczególnych budynków?

  • Budynek A przewidziano jako siedzibę biblioteki miejskiej z czytelnią i salą warsztatową oraz dom sąsiedzki dzielnicy Osowa, który znajdować się będzie na pierwszym piętrze.  
  • W budynku B1 zaplanowano wielofunkcyjną salę świetlicową dostosowaną do wymogów środowiskowego domu samopomocy oraz salę warsztatową. Ponadto w obiekcie będą też sale i gabinety terapeutyczne.  
  • Z kolei w budynku B2 zakłada się utworzenie sali fitness, świetlicy młodzieżowej i pracowni artystycznych.  

Przestrzeń na pikniki 

W zakresie dokumentacji będzie również projekt otoczenia budynków, w tym m.in. przestrzeni piknikowej z możliwością organizacji wydarzeń plenerowych czy wykorzystanie ściany budynku B2 od strony parku na cele realizacji wystaw lub kina letniego.  

Przewidziano również utworzenie zielonego skweru z kwiatami i krzewami. Projekt uwzględni również oświetlenie i monitoring. Prace projektowe mają potrwać 60 tygodni od daty podpisania umowy. Ogłoszenie przetargu planowane jest w najbliższych dniach. Otwarcie ofert planowane będzie w pierwszej połowie lutego.  

W kwietniu 2023 roku podobne Centrum, wybudowane również od zera, otwarte zostało przy ul. Dworcowej na Oruni.

Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Dom Sąsiedzki przy ul. Dworcowej oficjalnie otwarty!

oprac. IB

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku