Muzyczne Lato w Teatrze Leśnym. Jazz, blues, alternatywa i muzyka poważna w środku lasu do końca sezonu

W tegorocznym repertuarze Teatru Leśnego we Wrzeszczu znalazły się koncerty muzyków prezentujących bardzo różne gatunki muzyczne. Gdańskie Noce Jazsowe uzupełnione zostały takimi imprezami jak Młodzi Alternatywni, Festiwal Ireny Jarockiej czy Piknic Rockowy. Do Wrzeszcza przenoszą się też koncerty z cyklu Nowe idzie od morza, a w ostatni weekend melomani słuchali muzyki poważnej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress & Leszka Możdżera. Od kilku lat Teatrem Leśnym zawiaduje Winda GAK, jedna z placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury.
21.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
scena z grającymi muzykami, w tle ławki i słuchający ludzie
Gdańskie Noce Jazsowe odbywają się w scenerii Teatru Leśnego od 2000 roku. W tym roku muzycy zagrają 19 i 20 sierpnia
fot. mat. Winda GAK

Koncert Orkiestry Kameralnej Progress & Leszka Możdżera w Teatrze Leśnym 

Wydarzenia, które odbyły się w ostatni weekend w Teatrze Leśnym są doskonałą zapowiedzią tego, co będzie działo się tu w ramach Muzycznego Lata do końca sezonu. Gwarancją ambitnego muzycznego programu okazały się wszystkie trzy koncerty: piątkowy benefis Anny Domżalskiej, wykładowczyni Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, podczas którego wystąpili m.in. Joanna Knitter, Ralph Kamiński i Weronika Korthals; sobotni występ Nocnej Zmiany Bluesa i Tomka „Lipi” Lipskiego oraz niedzielne - 16 czerwca - Wielkie Piękno, czyli koncert  znakomitej Orkiestry Kameralnej Progress (pod dyrekcją nagradzanego Szymona Morusa) i prawdziwej gwiazdy nie tylko sceny jazzowej - kompozytora, pianisty jazzowego i twórcy muzyki filmowej - Leszka Możdżera. 

Wybitni artyści wykonali utwory równie wybitnych polskich kompozytorów współczesnych - Henryka Mikołaja Góreckiego i Mikołaja Góreckiego - i był to pierwszy od kilku lat koncert muzyki poważnej przy Jaśkowej Dolinie 45. Utwory ojca i syna na jednym koncercie są wykonywane niezwykle rzadko. Słuchacze przyjęli zaproponowane interpretacje Trzech Utworów w Dawnym Stylu, Divertimenta i Koncertu na fortepian i orkiestrę smyczkową - entuzjastycznie, a fakt, że bilety wykupiono już na kilka dni przed występem, jest znakomitym prognostykiem na przyszłość, ponieważ cykl Wielkie Piękno będzie kontynuowany w kolejnych latach. W 2023 roku planowany jest też koncert największych hitów operowych.

Nowe trendy Muzycznego Lata

Ostatnie lata to próby wprowadzenia do repertuaru Teatru Leśnego nowych trendów. Najbliższy sezon zapowiada się niezwykle ciekawie, wśród wykonawców pojawią się: Jary Oddział Zamknięty (05.08), ale też Mitch & Mitch z muzyką Ennio Morricone (18.08), Krzysztof Ścierański i Emil Miszk (19.08) i Wanda Kwietniewska z zespołem Wanda i Banda (06.08).

- Szczególnie cieszę się z tego, że udało się spełnić nasze wielkie marzenie o zagraniu Góreckiego w Teatrze Leśnym, ale wierzymy też, że koncert „Jary Oddział Zamknięty - akustycznie” będzie początkiem nowego cyklu - mówi Beata Dunajewska, kierownik Windy GAK. - W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z działającą we Wrzeszczu Fundacją Palma. Jej szefowie postanowili przenieść cykl „Nowe idzie od morza” do Teatru Leśnego, dzięki temu pojawi się między innymi Mitch & Mitch i Resina. Jazz zawsze był tutaj numerem 1, nadal nim pozostanie, ale dajemy też szansę innym gatunkom muzyki.

Koncerty jazzowe w Jaśkowej Dolinie

W zeszłym roku zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, ojciec polskiego jazzu, kompozytor muzyki filmowej, autor takich hitów jak „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki szybki Bill”. Jemu poświęcony będzie jeden dzień Gdańskich Nocy Jazsowych (20.08), jak zwykle w gwiazdorskiej obsadzie. Wystąpią między innymi: Dominik Bukowski, Przemek Dyakowski, Dorota Piotrowska i Oskar Feldman (Nowy Jork, saksofonista). Dzień wcześniej wysłuchamy Main Streamu Krzysztofa Ścierańskiego i zespołu Michał Bąk Quartetto, a Wojtek Staroniewicz Quintet Feat zagra z free jazzowym puzonistą z Norwegii Erikiem Johannessenem, członkiem zespołu Jaga Jazzist i laureatem Norweskiej Grammy.

W sierpniu w programie Teatru Leśnego znajdą się również takie imprezy jak Młodzi Alternatywni, Festiwal Ireny Jarockiej czy Piknic Rockowy. 

Bilety do nabycia w przedsprzedaży w systemie bilety24.pl

Jaki jest program Muzycznego Lata?

Program:

  • 04.08 Nowe Idzie od Morza: Bastarda & Sutari
  • 05.08 Rock w Teatrze: Jary Oddział Zamknięty • Marta Kruk
  • 06.08 Festiwal Ireny Jarockiej: Konkurs Wokalny • Wanda i Banda
  • 11.08 Nowe Idzie od Morza: Resina
  • 12.08 Młodzi Alternatywni: Sviniarsky Orchestra • Babyhats • Chrust
  • 13.08 Piknic Rockowy: Dj Fifi • Dj Jaca • Marta Kruk
  • 18.08 Nowe Idzie od Morza: Mitch & Mitch
  • 19.08 Gdańskie Noce Jazsowe: Main Stream Krzysztof Ścierański • Michał Bąk Quartetto • Wojtek Staroniewicz Quintet Feat. Erik Johannessen
  • 20.08 Gdańskie Noce Jazsowe: Tribute To Duduś Feldman/Piotrowska • Take It Easy