• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Narodowe - wyjątkowe wystawy i konkurs fotograficzny

Wyjątkowe fotografie mody i konkurs - zrób zdjęcie i wstaw na media społecznościowe

W dwóch oddziałach Muzeum Narodowego w Gdańsku, w Zielonej Bramie i Oddziale Etnografii, podziwiać możemy wciąż wystawy czasowe związane z fotografią mody - Zbigniewa K. Wołyńskiego oraz Sibylle Bergemann. Instytucja zachęca chętnych dorosłych do udziału w konkursie - do niedzieli, 4 czerwca 2023 r. należy przysłać zdjęcie modowe wykonane na wystawie. Sprawdź zasady i co można wygrać.
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
fotografia przedzielona na pół - po jednej stronie łysiejący mężczyzna w marynarce z tweedu, po drugiej młoda kobieta z aparatem w ręku
Zbigniew K. Wołyński był fotografem wyznaczającym trendy w polskim środowisku twórców reklamy w PRL-u. Niemiecka fotografka Sibylle Bergemann miała wpływ na styl i estetykę fotografii modowej w czasach transformacji Niemiec Wschodnich
fot. mat. MN w Gdańsku, Sibylle Bergemann, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

„Pokolenia wolności” - w piątek koncert gwiazd na Placu Zebrań Ludowych

Obecnie trwające ekspozycje w Zielonej Bramie i Oddziale Etnografii mają wspólny mianownik - prace prezentowanych tam artystów wniosły ogromny wkład w rozwój fotografii modowej 2 połowy XX wieku.

Wystawa „Wdzięk i fantazja” w Oddziale Etnografii MN dotyczy mody i reklamy w PRL w twórczości fotograficznej Zbigniewa K. Wołyńskiego i podziwiać możemy ją do 30 czerwca 2023. Prace Sibylle Bergemann prezentowane w Zielonej Bramie są tylko do 4 czerwca 2023 r. 

Sibylle Bergemann. Fotografie”. Wystawa w Zielonej Bramie przedłużona do 4 czerwca

Zbigniew K. Wołyński był fotografem wyznaczającym trendy w rodzimym środowisku twórców reklamy od połowy lat 50. do schyłku dekady gierkowskiej. Był pierwszym polskim teoretykiem fotografii mody, a jego teksty ukazywały się na terenie krajów demokracji ludowej. W jego pracach można odnaleźć inspirację przedwojennym awangardowym kinem i stylistyką fotografii zachodnich magazynów mody, takich jak „Vogue” czy „Harper`s Bazaar.

Sibylle Bergemann to niemiecka fotografka, która przed upadkiem muru berlińskiego tworzyła dla popularnych magazynów, mając zasadniczy wpływ na styl i estetykę fotografii modowej w czasach transformacji Niemiec Wschodnich. W 1990 roku współtworzyła agencję Ostkreuz zajmującą się fotografią dokumentalną (dziś jedną z najwybitniejszych w Niemczech).

Konkurs fotograficzny ogłasza Muzeum Narodowe

Na jednej z tych dwóch wystaw, należy wykonać modowe zdjęcie z fotografią w tle i udostępnić na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #zapozujwMNG lub #modneMNG i oznaczyć @mngdansk. Spośród prac komisja konkursowa MN wybierze pięć najciekawszych, a na zwycięzców czekają trakcyjne nagrody w postaci katalogów, plakatów i biletów 30-dniowych do muzeum.

Muzeum Narodowe czeka na zdjęcia do 4 czerwca (do godziny 23:59). Każdy z uczestników (powinien mieć co najmniej 18 lat) może przesłać więcej niż jedną fotografię. Nadesłane prace oceniać będzie trzysosobowa Komisja Konkursowa powołana przez organizatora konkursu. Udział w konkursie jest bezpłatny. 

Wyniki poznamy do 30 czerwca 2023 r., a do 18 lipca 2023 r. zostaną przekazane nagrody.

Pamiętaj! Na ekspozycji można fotografować tylko bez flesza!

Szczegółowy Regulamin konkursu znajdziesz tutaj

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy