• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Gdańska zaprasza: odkrywaj tajemnice gdańskich dominikanów. W czwartki i soboty

Muzeum Gdańska zaprasza: odkrywaj tajemnice gdańskich dominikanów. W czwartki i soboty

Muzeum Gdańska zaprasza na cykl nieodpłatnych spotkań adresowanych do mieszkańców i sympatyków dziejów miasta. We wrześniowe, październikowe i listopadowe czwartki oraz soboty odbędą się oprowadzania kuratorskie oraz debaty i wykłady poświęcone zarówno dawnej, jak i współczesnej historii zakonu dominikanów. Spotkania poprowadzą dr Anna Frąckowska, dr Katarzyna Darecka i Michał Osek (OP).
27.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawę czasowa Muzeum Gdańska „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce” prezentowana jest do 15 listopada
Wystawę czasowa Muzeum Gdańska „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce” prezentowana jest do 15 listopada
fot. A. Grabowska / mat. MG

 

Gdańsk, po Krakowie, Sandomierzu i Wrocławiu, jest jednym z pierwszych ośrodków dominikańskich w Polsce. Tutejszy klasztor został założony w 1227 roku i jest niewiele młodszy od klasztorów w Bolonii, Paryżu, Pradze czy Oksfordzie. Więcej o ciekawej historii można dowiedzieć się podczas odwiedzin w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta, gdzie prezentowana jest wystawa „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce - opowieść o konwencie gdańskim, ukazana na tle innych klasztorów dominikańskich w Prusach i na Pomorzu.

 

 

Na salach wystawowych odwiedzający mogą zobaczyć około 200 eksponatów: przywilejów, planów, rycin, archiwalnych i współczesnych fotografii, rzeźb, przedmiotów sakralnych i użytkowych. Pochodzą one ze zbiorów kilkunastu muzeów, bibliotek, archiwów i klasztorów w Polsce. Wystawie od października do listopada towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie oraz debaty i wykłady, które poprowadzą dr Anna Frąckowska, dr Katarzyna Darecka i Michał Osek (OP).

Spotkania są bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na wszystkie obowiązuje rejestracja - pod adresem mailowym czwartki@muzeumgdansk.pl.

 

Na wystawie zobaczyć można m.in. najcenniejsze, ukryte dotąd przed okiem publiczności skarby konwentu gdańskiego, mieszczącego się w zabytkowym kościele św. Mikołaja
Na wystawie zobaczyć można m.in. najcenniejsze, ukryte dotąd przed okiem publiczności skarby konwentu gdańskiego, mieszczącego się w zabytkowym kościele św. Mikołaja
fot. A. Grabowska / mat. MG

 

Program spotkań wokół wystawy „Dominikanie w Gdańsku”:

  • Oprowadzania kuratorskie

    • 09.2021 (sobota, architektura - dr Katarzyna Darecka), godz. 11:00–12:30
    • 09.2021 (sobota, sztuka - dr Anna Frąckowska), godz. 11:00–12:30
    • 10.2021 (sobota, historia - Michał Osek OP), godz. 11:00–12:30
    • 10.2021 (czwar­tek, Gdań­skie Dni Seniora), godz. 12:00–13:30

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47. Limit miejsc: 15 os.

  • Spotkania i dyskusje
    • 23.09.2021 (czwartek), godz. 17.00 -"Skarbiec gdańskich dominikanów" - Czwartki w Muzeum Gdańska – jubileuszowe, setne spotkanie – wykład dr Anny Frąckowskiej. Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Limit miejsc: 15 os.
    • Termin: 21.10.2021 (czwartek), godz. 17.00 - „Od fundacji do kasaty – losy gdańskich dominikanów” - Czwartki w Muzeum Gdańska, wykład z udziałem prof. Rafała Kubickiego i prof. Sławomira Kościelaka. Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Limit miejsc: 15 os.
    • Termin: 04.11.2021 (czwartek), godz. 17.00 - „Środowiska twórcze i opozycyjne u gdańskich dominikanów 1970-1989” - Czwartki w Muzeum Gdańska, debata z udziałem uczestników wydarzeń. Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Limit miejsc: 15 os.

 

Wystawa "Dominikanie w Gdańsku" odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego, arcybiskupa Wojciecha Polaka, Metropolity gdańskiego, arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Patronatu medialnego udzieliło Radio Plus.

Oprac. AO