Msza św. z kościoła św. Jana. Uroczystość Najświętszej Trójcy – transmisja niedziela g. 12.00

Zapraszamy na coniedzielną transmisję mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Najbliższa odbędzie się 4 czerwca o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ceglany kościół z lotu ptaka stojący wśród zabytkowej zabudowy, w tle port
Kościół św. Jana w Gdańsku
fot. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Uroczystość Najświętszej Trójcy

W kalendarzu liturgicznym w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Najświętszej Trójcy. Początki święta sięgają IV i V wiek, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Msze św. online na gdansk.pl

To już prawie trzy lata transmisji niedzielnych mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku na gdansk.pl. Rozpoczęły się wraz z ogłoszeniem obostrzeń dotyczących imprez zbiorowych, kiedy wybuchła pandemia Covid-19.Teraz kontynuujemy transmisje, bo wciąż wiele osób z Gdańska i różnych zakątków świata bardzo je sobie ceni. Dzięki transmisjom liturgii może w niej uczestniczyć wiele osób. Kazania najczęściej wygłasza ks. Jan Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku.

Kościół św. Jana – świątynia i jej historia

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.  W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne.

Dotacje na ochronę i ratowanie zabytków wręczone. Zobacz, kto i na co je otrzymał LISTA 

W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św. W obiekcie tym odbywa się wiele imprez kulturalnych i działa w nim również Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej, którym opiekuje się właśnie ksiądz Krzysztof.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę, 4 czerwca, o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.