• Start
  • Wiadomości
  • Można już zgłaszać kandydatów do V edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

Można już zgłaszać kandydatów do V edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

15 maja, podczas posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów, ogłoszono rozpoczęcie naboru kandydatów do V edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Nominacje mogą otrzymać osoby i organizacje z całego świata, które działają aktywnie na polu lokalnym lub regionalnym, promując wolność i solidarność, równość, zwalczają dyskryminację i nietolerancję, mowę nienawiści i ksenofobię. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 października 2025 r.
15.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika z niebieskim tłem i zdjęciem przedstawiającym uśmiechniętego pawła adamowicza
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Dobro trzeba nagłaśniać

Propozycje kandydatów mogą być składane przez: miasta członkowskie ICORN, samorządy lokalne i regionalne, organizacje międzynarodowe i 10-osobowe grupy członków Europejskiego Komitetu Regionów i Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli krajowych stowarzyszeń, władz lokalnych i regionalnych. 

- Zajęci codziennym czynieniem dobra, niedocenieni bohaterowie naszych czasów nigdy nie chwalą się swoimi czynami. Taki właśnie był prezydent Paweł Adamowicz. A przecież każdy dobry uczynek powinien być nagłaśniany, by wszyscy wiedzieli, z kogo brać przykład. Temu właśnie służy Nagroda im. Pawła Adamowicza - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ogłoszenie laureata nastąpi 14 stycznia 2026 r., w rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, a jej uroczyste wręczenie zaplanowano podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli na początku 2026 roku.

Laureatem IV edycji tej nagrody - za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny - został Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa

- To nie tylko uznanie mojej pracy jako mera Kijowa i polityka, ale także świadectwo niezachwianego zaangażowania w wartości wolności i demokracji, a także heroizmu całego narodu ukraińskiego - mówił Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa.

Szczegóły i niezbędne formularze (w języku angielskim) można znaleźć na stronie Europejskiego Komitetu Regionów.

Gala Pracodawców Pomorza. Kto otrzymał prestiżowe nagrody?

Za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości

Nagroda im. Pawła Adamowicza - za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości - została ustanowiona w 2021 roku przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.

Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii, jak również dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działalności i idei szerzonych przez Pawła Adamowicza i je kontynuują. 

Witalij Kliczko - burmistrz Kijowa z Nagrodą im. Pawła Adamowicza

V edycja Nagrody

W pierwszej edycji uhonorowana została burmistrz Kolonii Henriette Reker. Wyróżniono ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika. Przyczyną tego miało być jej zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację.

Na początku 2023 roku rozstrzygnięto II edycję Nagrody. Gmina Michałowo została nagrodzona za odwagę w krzewieniu wolności, solidarności i równości oraz udzielanie pomocy na granicy Polski i Białorusi podczas tzw. kryzysu uchodźczego. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Oleksandra Babycza, burmistrza ukraińskiego miasta Hoła Prystań.

Stowarzyszenie z Brescii we Włoszech - Ambasada Demokracji Lokalnej w Zavidovići - zostało laureatem III edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Zavidovići to 40-tysięczne miasto położone 120 km na północ od Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny. Brescia, która jest siedzibą stowarzyszenia, to 200-tysięczne miasto w północnych Włoszech. ADL zostało wyróżnione za 30-letnią pracę na rzecz integracji migrantów, pomocy ludności cywilnej podczas wojny i rozwoju demokracji lokalnej. W ostatnim czasie organizacja wspierała uchodźców z Ukrainy, aktualnie prowadzi program wspierający osoby dyskryminowane z powodu orientacji seksualnej. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Ally Myronovej, wójt ukraińskiej gminy Inhulka.

Laureatem IV edycji Nagrody - za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny - został, Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa,  Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Bassama Aramina i Ramiego Elhanana - przedstawicieli Parents Circle - Families Forum, organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Zgłoszenia do V edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza trwają do 31 października 2025.

TV

Akcja Lato 2025 – Gdańsk pełen letnich atrakcji!