• Start
  • Wiadomości
  • Most w Sobieszewie coraz bliżej otwarcia. Dokumenty umożliwiające udostępnienie obiektu do ruchu przekazane

Most w Sobieszewie coraz bliżej otwarcia. Dokumenty umożliwiające udostępnienie obiektu do ruchu przekazane

W piątek, 19 października, do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego złożono wniosek o pozwolenie na użytkowanie zwodzonego mostu w Sobieszewie. Teraz Nadzór budowlany przeprowadzi obowiązkową kontrolę. Po uzyskaniu pozwoleń administracyjnych most zwodzony zostanie otwarty dla ruchu.
( 22.10.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Most w Sobieszewie. W połowie września kładziono ostatnią warstwę ścieralną
Most w Sobieszewie. W połowie września kładziono ostatnią warstwę ścieralną
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Cieszę się, że budowa mostu jest już na finiszu. Chcielibyśmy, by most był jak najszybciej dostępny dla mieszkańców. Złożyliśmy już wniosek o pozwolenie na użytkowanie mostu do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Teraz czekamy na decyzję - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Możliwość przejazdu po nowym moście nie oznacza jednak końca prac. Po przekierowaniu ruchu na nowy obiekt, stary pontonowy most zostanie rozebrany, a teren przy nabrzeżu zagospodarowany.

Most nad Martwą Wisłą ma zapewnić bezpieczne i stałe połączenie Wyspy Sobieszewskiej z lądem. Od 1973 roku prowadzi tam most pontonowy.

Nowy most zwodzony ma 173 metry długości, ze skrzydłami - 181,5 m. Jego czas otwierana wyniesie zaledwie 150 sekund, co znacznie usprawni dojazd na Wyspę Sobieszewską.

Zobacz Most w Sobieszewie przed otwarciem dla au. WIDOK Z DRONA


W dniu 29 września na nowym moście zwodzonym w Sobieszewie odbyły się próby obciążeniowe. Jest to standardowa procedura przed oddaniem budowanego obiektu do użytku. 

ZOBACZ FILM

Sterowanie mostem odbywać się będzie z pulpitu znajdującego się w nowym budynku technicznym obsługi mostu. Dla sterowania mostem powstało specjalne oprogramowanie, które regulowało będzie mechanizmem. Umożliwi to bezpośredni nadzór nad podnoszeniem i opuszczaniem klap przęsła w trakcie otwierania i zamykania mostu. W razie awarii w dostawie prądu, energię elektryczną niezbędną do uruchomienia mostu zapewni awaryjny agregat prądotwórczy zlokalizowany obok budynku technicznego obsługi mostu. Przy zamknięciu przęseł pod zamkniętym mostem przepływać będą mogły statki mierzącego do 5 metrów, ale co ważne uzależnione to będzie także od poziomu wody. 

Koszt inwestycji to ponad 59 mln złotych. Część kosztów pokryło Ministerstwo Infrastruktury - 27,59 mln zł, z czego w 2016 roku prawie 16,6 mln, a w 2017 roku 10,99 mln.