Bartłomiej Mordyl i Rafał Sobański nowymi siatkarzami Trefla

Trefl Gdańsk rozpoczął budowę składu na sezon 2024/2025. Pod koniec maja do zespołu dołączyli środkowy Bartłomiej Mordyl, który wraca do Gdańska po dwóch latach gry w Asseco Resovii Rzeszów oraz przyjmujący Rafał Sobański, który przychodzi z Exact Systems Hemarpol Częstochowa.
29.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwa zdjęcia połączone w jedno. Na każdym z nich mężczyzna w koszulce sportowej pozuje
Bartłomiej Mordyl i Rafał Sobański
fot. Trefl Gdańsk

Budowa nowego Trefla rozpoczęta. Mariusz Sordyl trenerem gdańskich siatkarzy

Bartłomiej Mordyl

Bartłomiej Mordyl ma 29 lat i mierzy 201 cm. Swoją siatkarską drogę rozpoczął w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym Sokół Gumniska, skąd w 2011 roku trafił do AKS-u Rzeszów oraz Asseco Resovii, której barwy reprezentował w Młodej Lidze. Z grupami młodzieżowymi rzeszowian osiągnął m.in. złoto mistrzostw Polski juniorów oraz srebrny medal w rozgrywkach Młodej Ligi w sezonie 2013/2014. W 2014 roku sięgnął także z reprezentacją Polski po srebrny medal mistrzostw Europy juniorów. Przed sezonem 2014/2015 trafił do AZS-u Politechniki Warszawskiej, gdzie zadebiutował w PlusLidze.

Po sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej przeniósł się do pierwszoligowego KS AGH Kraków. W drużynie z Krakowa, w której szybko stał się jednym z podstawowych zawodników, spędził trzy sezony – 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018. W czasie gry w Krakowie reprezentował też barwy narodowe – w 2016 roku znalazł się w kadrze Wojciecha Serafina, walcząc o kwalifikację do mistrzostw świata U-23.

Z krakowskiej drużyny Bartłomiej Mordyl trafił do Trefla Gdańsk, którego barwy reprezentował od sezonu 2018/2019 do 2021/2022. Następnie powrócił do Rzeszowa i przez dwa kolejne lata grał w tamtejszej Asseco Resovii. W rzeszowskiej drużynie wystąpił w 28 ligowych spotkaniach, w których łącznie zdobył 78 punktów, w tym 22 blokiem i 53 atakiem. Mordyl przyczynił się także do sukcesów Resovii, jakimi był brązowy medal Mistrzostw Polski oraz Puchar CEV.

– Bardzo się cieszę, że w przyszłym sezonie zagram ponownie w Treflu Gdańsk. Bardzo dobrze wspominam poprzednie lata gry w Gdańsku, dlatego kiedy pojawiła się propozycja gry, nie zastanawiałem się zbyt długo. Jestem pewien, że razem stworzymy drużynę, która w każdym meczu będzie walczyć oraz prezentować najwyższy poziom siatkówki – mówi Bartłomiej Mordyl.

Rafał Sobański

Rafał Sobański mierzy 195 cm wzrostu i w sierpniu skończy 33 lata. Swoją przygodę z siatkówką rozpoczął w klubie Piast Krotoszyn. Następnie w latach 2007-2010 szkolił się w młodzieżowych grupach Trefla Gdańsk jednocześnie ucząc się w gdańskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego. Przez sezony 2010/2011 i 2011/2012 grał w seniorskiej drużynie gdańskiego Trefla, z którą po pierwszych rozgrywkach wywalczył awans do PlusLigi. Z Gdańska został wypożyczony na rok do Ślepska Suwałki.

Przez kolejne lata reprezentował barwy takich zespołów jak: TKS Tychy, GKS Katowice, MKS Będzin, Gwardia Wrocław i Exact Systems Hemarpol Częstochowa. Z katowickim GKS-em także wywalczył złoto pierwszej ligi i jednoczesny awans. Z częstochowską drużyną związany był przez dwa sezony. Rozgrywki 2022/2023 TAURON 1. Ligi zakończył ze złotym medalem i tym samym wraz z zespołem awansował do PlusLigi. W ubiegłym sezonie zagrał w 30 spotkaniach zdobywając łącznie 239 punktów.

Jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę wrócić do Gdańska. Cieszę się, że mogę kontynuować projekt, który zacząłem jeszcze w czasach, gdy uczęszczałem do gdańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Miasto, jak i Klub, są w moim sercu, zawsze chciałem tu wrócić i znów być częścią tej drużyny – mówi Rafał Sobański. – Mam jasno postawione cele. Razem z drużyną stworzymy silny kolektyw, pokażemy nasz charakter i razem będziemy walczyć.

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku