• Start
  • Wiadomości
  • II Forum Kobiet Sportu. "Musimy na każdym kroku rozmawiać z młodym człowiekiem"

II Forum Kobiet Sportu. "Musimy na każdym kroku rozmawiać z młodym człowiekiem"

Zapobieganiu dyskryminacji ze względu na płeć w sporcie poświęcone było II Forum Kobiet Sportu, które odbyło się w niedzielę 3 lipca w Europejskim Centrum Solidarności. - Dialog na rzecz równego traktowania w szkole jest bardzo ważny. Musimy na każdym kroku rozmawiać z młodym człowiekiem - apelowała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. Nagrodą im. Haliny Konopackiej za krzewienie idei Forum Kobiet Sportu, wyróżniono sportsmenkę i trenerkę Ninę Patalon, selekcjonerkę kobiecej drużyny piłki nożnej.
03.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu od lewej: prowadząca debatę Monika Banach, zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior oraz prezeska Stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym Beata Mierkowska
Na zdjęciu od lewej: prowadząca debatę Monika Banach, zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior oraz prezeska Stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym Beata Mierkowska
autor: Piotr Wittman/ gdansk.pl

Kobiety z całej Polski pokazały w Gdańsku, że w piłkę nożną można grać fair

Czym jest Forum Kobiet Sportu? 

- Idea Forum Kobiet Sportu narodziła się podczas spotkania prezesów klubów piłkarskich dziewcząt i kobiet - mówiła Elżbieta Jachlewska, prezeska Stowarzyszenia Ich Własna Liga i wiceprezeska Stowarzyszenia Waga. - Okazało się, że tych prezesek na początku były dwie, a potem trzy. Postanowiłyśmy, że trzeba coś z tym zrobić, aby kobiet reprezentujących kobiece kluby sportowe było więcej, w myśl zasady “nic o nas bez nas”. Ziarno zakiełkowało - już powstają inicjatywy, już się mówi w gremiach władzy o sporcie kobiet. Powstają zalążki zmian systemowych.

Na program II Forum Kobiet Sportu, które odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności 3 lipca 2022 roku, składały się panele dyskusyjne oraz warsztaty. Na zakończenie, wręczono po raz pierwszy w historii imprezy, nagrodę im. Haliny Konopackiej za krzewienie Idei Forum Kobiet Sportu.  

Apel o dialog i rozmowę z młodymi ludźmi

W panelu pt. “Edukacja – jak zaangażować dziewczynki w sport w szerokim zakresie” wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.  

- Aktualnie w kulturze czy systemie nie mamy wystarczającej przestrzeni na rozmowę z młodym człowiekiem - mówiła Monika Chabior. - A taka rozmowa jest fundamentem wykluwania się osoby, która jest silna w sobie i samoświadoma. To jest tak ważne, że aż mnie kusi, aby ogłosić rok - Rokiem Rozmowy, jako priorytetu. Po prostu: “wielkie rozmawianie”. 
 
Monika Chabior wspominała, że podczas wizyt służbowych w gdańskich szkołach zawsze stara się spotkać z reprezentacją uczniów.  
 
- Spotykam się i z młodszymi dziećmi, i z młodzieżą. Zadaję wówczas pytanie: “co jest teraz najistotniejsze dla młodych ludzi?”. I w odpowiedzi słyszę: “równe traktowanie”. Więc myślę, że dialog na rzecz równego traktowania w szkole jest bardzo ważny - podkreśliła zastępczyni prezydent Gdańska.

Czym się różni football3 od tradycyjnej piłki nożnej?

 

Beata Mierkowska, prezeska Stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym i koordynatorka projektu adidas Breaking Barriers, wyjaśniała zasady football3 - projektu realizowanego w klasach I-III polskich i gdańskich szkół podstawowych.
 

- Football3 to jest inna piłka nożna - tłumaczyła Beata Mierkowska. - Dlaczego trzy? Bo ma trzy połówki, a nie dwie, jak w standardowym meczu. Pierwsza połowa to strefa dialogu, w której chłopcy i dziewczynki rozmawiają o zasadach, na jakich rozegrany będzie mecz. Mogą np. wymyślić zasadę, że jak dziewczyna strzeli gola to będzie punktowana dwukrotnie. Inwencja twórcza należy do dzieci. Druga połowa to krótki mecz, trwający ok. 5-7 minut. Trzecia, ostatnia połowa, to podsumowanie. Dzieci opowiadają, co im się podobało lub nie podobało. Dzieci mogą też nagradzać drugi zespół "super mocą", np. za współpracę, że fajnie między sobą podawali piłkę.

Kto otrzymał statuetkę im. Haliny Konopackiej?
 
Na zakończenie II Forum Kobiet Sportu wręczono statuetkę im. Haliny Konopackiej za krzewienie Idei Forum Kobiet Sportu
 
Pierwszą laureatką w historii tej nagrody została Nina Patalon, która od marca 2021 r. piastuje stanowisko selekcjonerki żeńskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Zastępując Miłosza Stępińskiego, stała się pierwszą w historii polskiego futbolu kobietą sprawującą tę funkcję.
 
- Jestem częścią jednego dużego projektu, który mówi o tym, że warto współpracować, tworzyć sieć kontaktów, że trzeba robić wszystko, żebyśmy w tym obszarze miały miejsce. I były nie tylko kompetentne, wspaniałe, ale żebyśmy umiały siebie wspierać nawzajem - powiedziała sportsmenka i trenerka w nagraniu wideo skierowanym do uczestników II Forum Kobiet Sportu. 
 
Nina Patalon urodziła się 20 stycznia 1986 roku w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie). Wcześniej, przed objęciem kadry seniorskiej była m.in selekcjonerką drużyny narodowej kobiet do lat 17 i 19. Przed rozpoczęciem kariery trenerskiej grała w juniorskiej drużynie narodowej na pozycji pomocniczki. 
 
Nina Patalon zanim objęła fotel selekcjonera żeńskiej reprezentacji Polski grała też w juniorskiej drużynie narodowej oraz klubach
Trenerka Nina Patalon, zanim objęła fotel selekcjonera żeńskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej, grała w juniorskiej drużynie narodowej oraz klubach
mat. Europejskie Centrum Solidarności
- Nina Patalon jest inspiracją, muzą naszą i taką osobą, która karczuje ten las, aby inne kobiety miały łatwiej - mówiła o laureatce Elżbieta Jachlewska. 
 
W imieniu nieobecnej laureatki, statuetkę odebrała Zuzanna Walczak. 
 
Patronka nagrody Halina Konopacka (1900-1989) była lekkoatletką, poetką i społeczniczką. W 1928 r. na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Był to pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski.

Forum Kobiet Sportu to unikatowa inicjatywa 

 
Organizatorzy II Forum Kobiet Sportu - Stowarzyszenia Ich Własna Liga oraz Stowarzyszenie Waga - podkreślają, że to pierwsze wydarzenie w Polsce, które stawia sobie za cel “inicjowanie debaty nad obecnym i przyszłym miejscem kobiet w sporcie”. 
 
W opinii stowarzyszeń, przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć w sporcie jest warte wysiłku. 

Jakie są dane i badania o udziale kobiet w sporcie?

 
Główny Urząd Statystyczny podaje, że chwili obecnej w Polsce działa ok. 15 tys. klubów sportowych, trenuje w nich ok. miliona osób, w tym 250 tysięcy kobiet, a tylko 16 proc. kadry trenerskiej stanowią kobiety

I Forum Kobiet Sportu: "Czas na zmiany". O planach i wyzwaniach porozmawiamy w sobotę w ECS

Według danych GUS, mężczyźni stanowią 74,8 proc. osób ćwiczących w klubach sportowych. Wśród ogółu młodzieży udział dziewcząt wynosi zaledwie 28,4 proc
 
Z badań wynika, że dominująca pozycja mężczyzn w sporcie uwarunkowana jest kulturowo. Aktywność taka jest tradycyjnie wiązana z cechami postrzeganymi jako „męskie” - siłą fizyczną, odpornością, szybkością, gotowością do współzawodnictwa i konfrontacji. Te stereotypowe przekonania wciąż negatywnie oddziałują na sytuację dziewcząt i kobiet w sporcie. Chłopcy i mężczyźni stanowią 94,2 proc. ćwiczących piłkę nożną w Polsce; dziewcząt i kobiet jest tylko 5,8 proc.
 
Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu miasta Gdańska.
 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna