Zawody zorganizowano w kompleksie sportowym Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Grunwaldzkiej 244.
Po pierwsze: gra fair, bez fauli
- Ideą naszego turnieju jest promocja gry fair play. Wiemy przecież, ile potrafi być na boisku piłkarskim agresji oraz przemocy i słownej i fizycznej. Więc chcemy pokazać, że można grać inaczej. Można rywalizować, ale też się lubić i wspierać. Pomóc np. jeśli ktoś upadnie - powiedziała Elżbieta Jachlewska, prezeska Stowarzyszenie Sportowego Ich Własna Liga, organizującego imprezę.
Podkreśliła, że dziewczyny podczas meczu naprawdę starają się nie faulować.
- Jeśli nawet faule są, to one wynikają tylko z dynamiki meczu lub emocji, ale nie są złośliwe czy wręcz, jak to się zdarza w niektórych drużynach, specjalnie trenowane - zapewniła działaczka Stowarzyszenia Sportowego Ich Własna Liga.
W tegorocznej edycji gdańskiego turnieju wystąpiło 10 zespołów, których zawodniczki osiągnęły pełnoletniość.
Jakie są zasady turnieju i system kwalifikacji?
Drużyny w siedmioosobowym składzie zostały podzielone na dwie grupy. Mecze odbywały się w systemie 2 x 20 minut na zmniejszonym boisku.
- Do turnieju kwalifikujemy tylko te drużyny, które mają tzw. czystą kartę, czyli opinię wśród innych drużyn jako grające fair - wyjaśniła Elżbieta Jachlewska.
Coroczna tradycja debiutów równościowych
Podkreśliła jednocześnie, że co roku na turnieju debiutuje drużyna w kontekście równościowym.
- W ubiegłym roku wystąpiły panie 30 plus rozpoczynające swoją przygodę w piłkę nożną. Dzisiaj zagrały już jako drużyna w rozgrywkach. W tym roku zadebiutował natomiast UKS Ada Judo Fun z gdańskiego Przymorza, czyli drużyna osób z niepełnosprawnością intelektualną, która zaczęła też grać w piłkę nożną - powiedziała Elżbieta Jachlewska.
Jaka decyzja UEFA? Gdańsk gotowy na organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet
Kto wygrał turniej?
III Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej "Dziewczyny Grają Fair" wygrała drużyna Kamizelki z Gdańska pokonując w finale 6:0 Olimpię Czersk.
3. miejsce zdobyła drużyna KS Pszczółki. Przyznano też Nagrodę Fair Play, którą otrzymała Astoria Szczerców z małej miejscowości w powiecie bełchatowskim (województwo łódzkie).
Organizacja imprezy została dofinansowana z budżetu miasta Gdańska.