• Start
  • Wiadomości
  • Kobiety z całej Polski pokazały, że w piłkę nożną można grać fair

Kobiety z całej Polski pokazały w Gdańsku, że w piłkę nożną można grać fair

Przyjechały z całego kraju m.in. z Czerska, Poznania, Pszczółek, Przechlewa, Warszawy i Wrocławia, aby udowodnić, że futbol nie jest tylko domeną mężczyzn i że można go przede wszystkim uprawiać w sposób czysty, nie krzywdząc nikogo. W sobotę 2 lipca odbył się w Gdańsku III Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej "Dziewczyny Grają Fair".
( Publikacja: 02.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panie na boisku walczyły o piłkę bardzo ambitnie i zawzięcie, ale przestrzegały żelaznej reguły fair play.
Panie na boisku walczyły o piłkę bardzo ambitnie i zawzięcie, ale przestrzegały żelaznej reguły fair play.
Piotr Wittman / www.gdansk.pl
Zawody zorganizowano w kompleksie sportowym Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Grunwaldzkiej 244.

Po pierwsze: gra fair, bez fauli

 
- Ideą naszego turnieju jest promocja gry fair play. Wiemy przecież, ile potrafi być na boisku piłkarskim agresji oraz przemocy i słownej i fizycznej. Więc chcemy pokazać, że można grać inaczej. Można rywalizować, ale też się lubić i wspierać. Pomóc np. jeśli ktoś upadnie - powiedziała Elżbieta Jachlewska, prezeska Stowarzyszenie Sportowego Ich Własna Liga, organizującego imprezę.
 
Podkreśliła, że dziewczyny podczas meczu naprawdę starają się nie faulować. 
 
- Jeśli nawet faule są, to one wynikają tylko z dynamiki meczu lub emocji, ale nie są złośliwe czy wręcz, jak to się zdarza w niektórych drużynach, specjalnie trenowane - zapewniła działaczka Stowarzyszenia Sportowego Ich Własna Liga.
 
W tegorocznej edycji gdańskiego turnieju wystąpiło 10 zespołów, których zawodniczki osiągnęły pełnoletniość. 

Jakie są zasady turnieju i system kwalifikacji?

 
Drużyny w siedmioosobowym składzie zostały podzielone na dwie grupy. Mecze odbywały się w systemie 2 x 20 minut na zmniejszonym boisku.
 
Nagrody podczas turnieju kobiet w piłce nożnej rozdawała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Nagrody podczas turnieju kobiet w piłce nożnej rozdawała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
autor: Piotr Wittman/ gdansk.pl
- Do turnieju kwalifikujemy tylko te drużyny, które mają tzw. czystą kartę, czyli opinię wśród innych drużyn jako grające fair - wyjaśniła Elżbieta Jachlewska.

Coroczna tradycja debiutów równościowych 

 
Podkreśliła jednocześnie, że co roku na turnieju debiutuje drużyna w kontekście równościowym
 
- W ubiegłym roku wystąpiły panie 30 plus rozpoczynające swoją przygodę w piłkę nożną. Dzisiaj zagrały już jako drużyna w rozgrywkach. W tym roku zadebiutował natomiast UKS Ada Judo Fun z gdańskiego Przymorza, czyli drużyna osób z niepełnosprawnością intelektualną, która zaczęła też grać w piłkę nożną - powiedziała Elżbieta Jachlewska. 

Jaka decyzja UEFA? Gdańsk gotowy na organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet

Kto wygrał turniej?

 

III Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej "Dziewczyny Grają Fair" wygrała drużyna Kamizelki z Gdańska pokonując w finale 6:0 Olimpię Czersk.

3. miejsce zdobyła drużyna KS Pszczółki. Przyznano też Nagrodę Fair Play, którą otrzymała Astoria Szczerców z małej miejscowości w powiecie bełchatowskim (województwo łódzkie).

Organizacja imprezy została dofinansowana z budżetu miasta Gdańska.