Mój Gdańsk 2023 - wystawa w Forum Gdańsk. Weź udział w kolejnej edycji konkursu foto

Najpiękniejsze zdjęcia dokumentujące mieszkańców, dzielnice oraz wydarzenia z ostatnich pięciu lat można obejrzeć na wystawie w Forum Gdańsk do 3 marca. Wraz z otwarciem wystawy rozpoczęła się także 5. edycja konkursu fotograficznego Mój Gdańsk organizowanego przez Muzeum Gdańska. Zwycięzców, którzy otrzymają nagrody pieniężne, poznamy pod koniec roku.
05.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę ludzi w nocy. Stoją na i wokół pomnika, który jest częściowo skryty dymem. Niektórzy uczestnicy mają na twarzach maski, w rękach trzymają różne przedmioty, takie jak flagi i transparenty z napisami, które jednak nie są wyraźnie widoczne, aby móc je dokładnie odczytać.
Protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, Gdańsk Wrzeszcz - pierwsza nagroda w konkursie Mój Gdańsk 2023 w kategorii Wydarzenia
fot. Adam Kozłowski

Zaczęło się od Chrisa Niedenthala

– Zapraszamy do wzięcia udziału w jubileuszowej edycji konkursu fotograficznego Mój Gdańsk. Poprzez tę formę zachęcamy do dokumentowania życia codziennego naszego miasta i jego mieszkańców, a także uczestnictwa w budowaniu kolekcji fotograficznej naszego Muzeum – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Wykonywane i przyjmowane zdjęcia docelowo mają przybliżać nasz Gdańsk, ten w którym my żyjemy tu i teraz, przyszłym pokoleniom. Mijającą i nową edycję konkursu zamyka i otwiera wystawa czasowa, na której prezentujemy nagrodzone i najciekawsze fotografie. W ubiegłorocznej edycji z ponad 1000 fotografii nadesłanych przez prawie 180 osób, zdecydowaliśmy się pokazać 34 zdjęcia. Po raz pierwszy widzowie będą mogli wcielić się rolę jury i wybrać najpiękniejsze z nich.

Mój Gdańsk to konkurs fotograficzny, który zapoczątkowało wydanie przez Chrisa Niedenthala albumu fotograficznego „Gdańsk 2018”. W albumie zaprezentowano zdjęcia Gdańska nowoczesnego i zapomnianego, ludzi oraz wydarzeń.

Mój Gdańsk 2023 w Forum Gdańsk. Konkurs dla widzów

Na wystawie czasowej zaprezentowano 34 fotografie. Wśród nich zobaczymy te, które otrzymały nagrody i wyróżnienia, które przyznało pod koniec ubiegłego roku jury w składzie: Karolina Misztal (fotoreporterka), Erazm Wojciech Felcyn (artysta fotografik) oraz Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Największe emocje może budzić jednak zaprezentowanie zdjęć… wygenerowanych przez sztuczną inteligencję.  

– Zgłoszenie obrazów wygenerowanych przez AI było dla nas sporym zaskoczeniem, nawet pomimo faktu, że Internet w 2023 roku podbiły obrazy wygenerowane przez różnego rodzaju skrypty i algorytmy. To pierwszy taki przypadek na przestrzeni wszystkich dotychczasowych edycji konkursu i dlatego zdecydowaliśmy się je pokazać. Dzięki nim możemy się dowiedzieć jak widzą Gdańsk nasze komputery – mówi Agnieszka Barczewska z Muzeum Gdańska, koordynatorka konkursu. – Z zasady jednak w konkursie oceniamy pracę fotografów. Gdyby "autor", czy raczej zleceniodawca, opatrzył zdjęcia opisem, podzielił się historią ich powstania, moglibyśmy przyjąć je do zbiorów i włączyć do kolekcji cyfrowej jako znak naszych czasów.

Wystawę czasową można oglądać w Forum Gdańsk na poziomie pierwszym, przy kanale Raduni do 3 marca 2024 roku. Widzowie mogą zagłosować na najciekawsze fotografie za pośrednictwem formularza internetowego. Autor fotografii, która otrzyma największą liczbę głosów oraz wybrani uczestnicy otrzymają upominki rzeczowe.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z WERNISAŻU WYSTAWY

Weź udział w kolejnej edycji

W każdej z dotychczasowych czterech edycji konkursu fotograficznego Mój Gdańsk nadsyłano od 600 do ponad 1100 fotografii. Aby zdjęcie zostało zakwalifikowane do konkursu należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które znajdują się w regulaminie.

– Wydawać by się mogło, że najważniejsza zasada, to „nadesłać zdjęcia w wyznaczonym terminie”, ale przyjmujemy obrazy wykonane na przestrzeni pięciu lat. Jeśli nie zgłosimy ich w tym roku, to będzie szansa uczynić to w kolejnym. Czekania jednak nie zalecamy – dodaje Agnieszka Barczewska. – Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie czy pliki, które chcemy nadesłać, spełniają parametry określone w regulaminie. Pierwsza selekcja fotografii odbywa się właśnie pod tym kątem. To właśnie na tym etapie odrzucane jest około 20 procent nadesłanych plików. Niekiedy musimy odrzucić bardzo ciekawe zdjęcie. Na uwadze mamy jednak to, że pliki muszą spełniać odpowiednie parametry, po to by można je przyjąć do kolekcji, a następnie wykorzystać i zaprezentować na wielu nośnikach. Nie tylko teraz, ale też za 50, 100 i więcej lat.

Regulamin konkursu fotograficznego Mój Gdańsk 2024 dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Każdy z uczestników może nadesłać do 31 października 2024 roku maksymalnie 10 zdjęć, określając w której kategorii konkursowej je zgłasza: dzielnice, ludzie oraz wydarzenia. Laureatów i autorów wyróżnionych prac poznamy pod koniec 2024 roku. 

Mój Gdańsk 2023. Wystawa fotografii

  • Kiedy: 3 lutego 2024 - 3 marca 2024, w godzinach otwarcia Forum
  • Miejsce: Forum Gdańsk, poziom I: główne wejście przy kanale Raduni, ul. Targ Sienny 7
  • Ceny biletów: wstęp wolny

Konkurs fotograficzny Mój Gdańsk 2024

  • Kiedy: 3 lutego 2024 – 31 października 2024
  • Miejsce: cały Gdańsk… i nie tylko (dla kreatywnych)
  • Regulamin konkursu: muzeumgdansk.pl
  • Kontakt: mojgdansk@muzeumgdansk.pl

TV

Upominki i dekoracje. Walentynkowy Tramwaj jeździł po Gdańsku