• Start
  • Wiadomości
  • Modlitwa ekumeniczna w Bazylice Mariackiej z udziałem kilkudziesięciu samorządowców

Modlitwa ekumeniczna w Bazylice Mariackiej z udziałem kilkudziesięciu samorządowców

W poniedziałek, 3 czerwca, w Bazylice Mariackiej odmówiono modlitwę ekumeniczną z udziałem kilkunastu duchownych reprezentujących różne wyznania mieszkańców Gdańska, w obecności kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski.
03.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Poniedziałkowej modlitwie ekumenicznej przewodniczył ks. Ireneusz Bradtke
Poniedziałkowej modlitwie ekumenicznej przewodniczył ks. Ireneusz Bradtke
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Modlitwa, w intencji 30. rocznicy odzyskania wolności i podziękowania za nią, rozpoczęła się o godz. 16.30. Przewodniczył jej proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke. Na wstępie duchowny przypomniał, że minęło 40 lat od pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

- To on, na Placu Zwycięstwa, modląc się z nami i za nas, dodał nam odwagi. I zrodziła się Solidarność: wielomilionowa wspólnota Polaków i Polek, którzy poczuli, że są razem, i mogą dokonać czegoś wielkiego - przywrócić naszej ojczyźnie prawdziwą wolność. Ten wielki zryw Solidarności naznaczony był walką, cierpieniem, ofiarami. Ale to wszystko przyniosło wspaniały owoc. 30 lat temu dokonaliśmy zmiany kierunku. Wybraliśmy wolność - mówił w Bazylice Mariackiej jej gospodarz, ks. Bradtke.

 

Po zakończeniu ostatniej modlitwy samorządowcy z całego kraju udali do miejsca, gdzie znajduje się urna z prochami prezydenta Pawła Adamowicza
Po zakończeniu ostatniej modlitwy samorządowcy z całego kraju udali do miejsca, gdzie znajduje się urna z prochami prezydenta Pawła Adamowicza
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W poniedziałkowym spotkaniu ekumenicznym uczestniczyli, i modlili się: ks. biskup Marcin Hintz - Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Sebastian Niedźwiedziński - proboszcz Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Rafał Michalak - proboszcz parafii Kościoła Polskokatolickiego, ks. Dariusz Jóźwik – proboszcz Prawosławnej Parafii Katedralnej Św. Mikołaja, Tomasz Ropiejko- pastor Kościoła Zielonoświątkowego Zbór w Gdańsku, Olgierd Chazbijewicz - przewodniczący Gminy Muzułmańskiej, Michał Samet - przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, ks. mitrat Józef Ulicki – proboszcz Parafii Grekokatolickiej, pastor Robert Miksa z Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz ks. kanonik Dariusz Ławik, Archidiecezjalny Referent ds. Ekumenizmu Archidiecezji Gdańskiej.

Po tym, jak każdy z duchownych odmówił modlitwę, kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski udało się do niszy w Bazylice, w której znajduje się urna z prochami zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Na tym zakończyła się ta poniedziałkowa uroczystość.

 

 

Czytaj także:

Podziękowanie za 30 lat wolności. Msza dziękczynna w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania