• Start
  • Wiadomości
  • Młodzi grali, jak z nut. A przyglądał im się gość specjalny

Młodzi grali, jak z nut. A przyglądał im się gość specjalny

Jesienna edycja turnieju dzikich drużyn zgromadziła 54 drużyny, w których zagrało 432 zawodników m.in. z Gdańska, Gdyni, Gościcina, Mirocina, Pelplina i Warcza. Jednak największą gwiazdą tej edycji turnieju był bez wątpienia gość honorowy: 87-letni Roman Korynt, legenda Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski.
16.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Roman Korynt

Kim jest Roman Korynt wie każdy fan futbolu. No, może nie każdy, więc przypominamy. Pan Roman urodził się w 1929 roku w Tczewie. Na początku sportowej kariery boksował, potem został piłkarzem, przez całą karierę był obrońcą. Przez lata grał w Lechii Gdańsk (1953-67), z którą w sezonie 1955/56 zajął trzecie miejsce w ekstraklasie (najlepszy wynik biało-zielonych w historii), rozegrał 34 mecze w reprezentacji Polski, czterokrotnie będąc jej kapitanem. Dwa razy - w latach 1959 i 1960 - został wybierany najlepszym polskim piłkarzem w plebiscycie dziennika "Sport". Tak utytułowanego piłkarza Lechia nigdy nie miała!

Pan Roman na turniej "Do przerwy 0:1" przybył w towarzystwie swojego syna Tomasza, także byłego zawodnika m.in. Lechii Gdańsk oraz Arki Gdynia (1 mecz w reprezentacji Polski). W dniu 12 października obchodził 87 urodziny urodziny, więc z tej okazji uczestnicy turnieju odśpiewali mu tradycyjne 100-lat!

U jubilata widać było wzruszenie. Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowych zdjęć i autografów, które Roman Korynt cierpliwie i z niezwykłą życzliwością rozdawał. Dziękujemy Panie Romanie!

Wśród gości turnieju byli także obecni zawodnicy Lechii: Mario Maloča, Denis Perger i Bartłomiej Pawłowski, którzy również nie szczędzili rąk i chętnie rozdawali autografy fanom gdańskiej Lechii.
 

Autografy rozdawali piłkarzy Lechii m.in. obrońca Mario Maloca

– Tym turniejem wróciliśmy trochę do naszych korzeni, zamiast na nowoczesnym i dużym stadionie przy Meissnera, jak planowaliśmy, zagraliśmy jak za dawnych dobrych czasów na kilku mniejszych szkolnych boiskach - mówi Andrzej Kowalczys, pomysłodawca turnieju "Do Przerwy 0:1". - Chciałbym podziękować szczególnie naszym gościom: Romanowi i Tomaszowi Koryntom oraz obecnym zawodnikom Lechii, za to, że dali uczestnikom turnieju wiele radości swoją wizytą. Specjalne podziękowania dla Andrzeja Szydłowskiego, który od lat wspiera nas w organizacji turnieju, cieszę się, że odwiedził nas dzisiaj osobiście.

W jesiennej edycji turnieju udział wzięły 54 drużyny. Swoje mecze rozgrywały na kilku boiskach Przymorza i Zaspy: przy Meissnera, Opolskiej, Startowej i Żwirki i Wigury.

Dziewczętom nie brakowało ambicji...

W kategorii Zespoły Dziewczęce wygrały zawodniczki FC Bobry z Pelplina. Kolejne miejsca na podium zajmowały drużyny Tolerado z Gdańska, MKS Gościcino oraz Salosik Orunia.

Pośród Rodzin najlepsza okazała się rodzina Flügger Family z gdańskich Kokoszek. Drugie miejsce na podium zajęła rodzina kryjąca pod nazwą Podaj Ręczni Wymiatacze, inaczej Stowarzyszenie „Podaj Rękę”. Miejsce 3. zajęła rodzina SKM Sosnowiec z… dzielnicy Zaspa-Rozstaje.

Kategoria Rocznik 2004 i Młodsi zwyciężyła drużyna Podwórko KS z Przymorza. Drugie miejsce dla zespołu Cieniński PL z Zaspy, trzecie dla MKS Gościcino.

Wśród zespołów z Rocznika 2001/2003 najlepszy okazał się zespół Kanonierzy z Dolnego Miasta. Miejsce drugie zajęła drużyna West Ham Stogi, miejsce trzecie zespół Gladiatorzy (Gdańsk).

Zwycięzcą z Rocznika 1998/2000 został zespół Nazwa Nie Gra (Wrzeszcz), który wyprzedził kolejno zespoły: Paladyni z Przymorza oraz Fight Football z Pręgowa.

W tzw. kategorii „Open”, czyli Rocznik 1997 i Starsi zwyciężyła ekipa GLM (Gdyńska Liga Minifutbolu). Na drugim miejscu podium znalazła się drużyna GLM II, a na trzecim ekipa Cafe Futbol ze Złotej Karczmy.

Nagrodę Fair Play, którą ufundował Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, otrzymali: Agataa Kaszubowska (FC Bobry), Paweł Czarnecki (Paladyni), Wojciech Rolczyński (Rozstaje Gdańsk), drużyna Podaj Ręczni Wymiatacze (Stowarzyszenie „Podaj Rękę”) oraz Iskra Gdynia. Nagroda ta przyznawana jest za wzorową postawę na boisku, a także poza nim. Cechuje ona prawdziwych sportowców.
 

... podobnie, jak chłopcom

Składy zwycięskich drużyn:

  • FC Bobry: Agata Kaszubowska, Weronika Łobocka, Wiktoria Wronka, Kamila Dzienisz, Joanna Ścisłowska, Paulina Przypisna
  • Flugger Family: Sławomir Wiśniewski, Kuba Wiśniewski, Michał Urbański, Bartosz Urbański, Wojciech Urbański, Magdalena Urbańska
  • Podwórko KS: Mateusz Zadruszewski, Michał Zadruszewski, Mateusz Górski, Mateusz Rokita, Wiktor Czablewski, Marcel Świątek
  • Kanonierzy: Kacper Lubik, Olek Knut, Dominik Lamkiewicz, Bartek Forkiewicz, Damian Cieśliński, Mikołaj Trzepanowski, Dominik Marszałkowski
  • Nazwa Nie Gra: Paweł Deja, Kacper Puzowski, Daniel Koselski, Kacper Słowik, Karol Kohnke, Oskar Marszowa
  • GLM: Oskar Kotowski, Karol Olejniczak, Patryk Piernicki, Krzysztof Brodzik, Mariusz Bieszke, Oskar WołczTV

To przedszkole jest wzorem