• Start
  • Wiadomości
  • Młode Miasto. Ruszają konsultacje społeczne spółki SCG - właściciela części terenów po stoczni. ODWOŁANE

Młode Miasto. Ruszają konsultacje społeczne spółki SCG - właściciela części terenów po stoczni, ODWOŁANE

Początkiem budowania wspólnej i spójnej wizji dla Młodego Miasta były ubiegłoroczne konsultacje pod egidą Architekta Miasta Gdańska. Teraz startują konsultacje dla obszaru, który jest częścią przyszłej dzielnicy - postoczniowego Półwyspu Drewnica. Na serię spotkań zaprasza właściciel terenu - SCG (Stocznia Centrum Gdańsk). Pierwsze miało odbyć się w czwartek, 27 stycznia, ale zostało odwołane z powodu pandemii.
20.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Półwysep Drewnica należący do spółki SCG to centralna część kształtującego się Młodego Miasta
Półwysep Drewnica należący do spółki SCG to centralna część kształtującego się Młodego Miasta
Fot. Michał Szlaga

 

AKTUALIZACJA, 25 STYCZNIA

Informacja od spółki SCG:

"Szanowni Państwo, 
 
z przykrością informujemy, iż z przyczyn niezależnych od nas zmuszeni jesteśmy odwołać pierwsze spotkanie konsultacyjne, zaplanowane na 27 stycznia i tym samym przesunąć w czasie cały zaplanowany proces. Naszym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich, a także troska o wysoką jakość i cel naszych konsultacji. Jesteśmy przekonani, że powrócimy wkrótce do spotkań z Państwem w bezpieczniejszej i bardziej stabilnej sytuacji.
Poinformujemy Państwa o nowym terminie.
 
Z poważaniem.
Zespół SCG"
 
 

(Młode) Miasto otwarte - właśnie tego oczekują gdańszczanie od rodzącej się na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej dzielnicy. Udowodnił to zakończony w grudniu 2021 roku proces konsultacyjny "Młode Miasto. Przyszłość dzielnicy” zainicjowany przez prof. Piotra Lorensa, Architekta Miasta Gdańska. Był to pierwszy krok procesu budowania wspólnej wizji tego jak powinien wyglądać ten obszar miasta, w zamierzeniu łączący nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń miejską z zachowaniem historii i tożsamości miejsca.

Teraz (tak jak obiecał jeszcze podczas konsultacji miejskich, w których brał udział) z własnymi konsultacjami startuje SCG, właściciel centralnej, nadbrzeżnej części terenów postoczniowych (Półwysep Drewnica). Konsultacje pod hasłem “Dialog”, dotyczące tej części Młodego Miasta, rozpoczną się 27 stycznia. 

Wszystkie spotkania (zaplanowano ich pięć) będą otwarte. W ich trakcie zostanie zaprezentowana m.in. nowa koncepcja zagospodarowania terenów wzdłuż nabrzeża, której autorem jest jedna z najbardziej znanych polskich pracowni architektonicznych JEMS Architekci. Odbędą się również warsztaty dla mieszkańców, debaty eksperckie i panele dyskusyjne. Do przeprowadzenia Dialogu, inwestor zaprosił niezależną organizację pozarządową Inicjatywa Miasto, partnerem konsultacji jest Miasto Gdańsk.

Każde wydarzenie “Dialogu” odbędzie się w NOMUS-ie Nowym Muzeum Sztuki, przy ul. Stefana Jaracza 14. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 27 stycznia (czwartek) 2022 roku, o godzinie 17.00 i tego dnia zostanie zaprezentowana koncepcja zabudowy terenów SCG. 

- Zależy nam, żeby w czasie warsztatów wspólnie z interesariuszami opracować jak najlepszy plan funkcjonalny dla terenu SCG, aby była to przyjazna przestrzeń, o której każdy będzie mógł powiedzieć, że chętnie tam przychodzi, czuje się tu dobrze i lubi spędzać czas. – mówi Krzysztof Sobolewski prezes spółki SCG: - Planujemy wprowadzenie wszystkich funkcji miejskich, które spowodują, że będzie to jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic Gdańska do życia, pracy i spędzania czasu wśród przyjaciół i rodziny. Kluby, galerie i punkty gastronomiczne na naszym terenie cieszą się olbrzymią i wciąż rosnącą popularnością i chcemy, aby również w przyszłości miejsca te wypełniała żywa i aktywna społeczność. Jako pierwsi wspólnie z mieszkańcami chcemy wypracować plan funkcjonalny i pomysł na zagospodarowanie przestrzenne, aby każdy mógł czuć się na Młodym Mieście u siebie.

Terminy spotkań:

  • 27 stycznia – Otwarcie | prezentacja koncepcji zabudowy
  • 3 lutego - Pierwsze spotkanie warsztatowe | uwarunkowania wewnętrzne projektu
  • 10 lutego - Drugie spotkanie warsztatowe | relacje z otoczeniem
  • 03 marca - Panel ekspercki | weryfikacja wyników
  • 17 marca - zakończenie | prezentacja wniosków

 

ZASADY UDZIAŁU:

Na spotkania ogólne wstęp dla wszystkich zainteresowanych z zachowaniem obostrzeń SARS-Cov-2, na spotkania warsztatowe lista miejsc ograniczona – obowiązują zapisy. Prosimy o zgłaszanie chęci udziału na e-mail: dialog@scg.pl lub telefonicznie 690 667 286.

Szczegóły, daty, tematy i podsumowania kolejnych spotkań znaleźć można na stronie internetowej SCG i na profilu FB. 

 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami