• Start
  • Wiadomości
  • Mistrzostwa świata w siatkówce kobiet w Polsce i Holandii. Gdańsk jednym z miast gospodarzy

Mistrzostwa świata w siatkówce kobiet w Polsce i Holandii. Gdańsk jednym z miast gospodarzy

We wrześniu i październiku tego roku w Polsce i Holandii odbędą się mistrzostwa świata w siatkówce kobiet. Wystąpią w nich 24 narodowe reprezentacje. W czwartek, 17 marca, w Lozannie odbyło się losowanie grup. Ogłoszono także, które z polskich miast będą współgospodarzami. Jednym z nich jest Gdańsk.
( 18.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na polskich kibiców czeka kolejna dawka siatkarskich emocji - we wrześniu mistrzostwa świata kobiet. Na zdjęciu polscy kibice w Ergo Arenie podczas ćwierćfinału mistrzostw Europy Polska - Rosja
Na polskich kibiców czeka kolejna dawka siatkarskich emocji - we wrześniu mistrzostwa świata kobiet. Na zdjęciu polscy kibice w Ergo Arenie podczas ćwierćfinału mistrzostw Europy Polska - Rosja
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Mistrzostwa świata siatkarek rozpoczną się 23 września a zakończą finałem 15 października. Wystąpią 24 drużyny narodowe, które podzielono na cztery grupy. Rozstawione zostały ekipy gospodarzy Polska i Holandia oraz Brazylia i USA, czyli dwie najlepsze drużyny światowego rankingu.

W turnieju zabraknie Rosji, która już wcześniej została wykluczona przez Światową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) ze wszystkich oficjalnych rozgrywek. Zastąpiła ją Chorwacja. Reprezentacja Polski w pierwszej fazie turnieju będzie rywalizowała w grupie B.

Oto wyniki losowania

  • Grupa A: Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia
  • Grupa B: Polska, Turcja, Dominikana, Korea, Tajlandia, Chorwacja
  • Grupa C: USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan
  • Grupa D: Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna Czechy

Z każdej grupy do następnej fazy awansują po cztery najlepsze drużyny. Grupa A połączy się z grupą D, a grupa B z grupą C z zaliczeniem meczów z pierwszej fazy. Potem będą ćwierćfinały, półfinały, mecz o trzecie miejsce i finał. 


W trakcie ceremonii losowania w Lozannie ogłoszono także miasta gospodarzy. W Polsce siatkarki grać będą w Gdańsku, Łodzi i Gliwicach, w Holandii  - w Arnhem, Apeldoorn i Rotterdamie.

Mecze grupy B z udziałem Polski rozgrywane będą w Arnhem (mecz otwarcia) i w Gdańsku (pozostałe spotkania). 

Druga runda odbywać się będzie w Rotterdamie i Łodzi, ćwierćfinały i półfinały w Apeldoornie i Gliwicach, mecz o trzecie miejsce i finał w Arnhem.

Spotkania w Gdańsku oczywiście odbywać się będą w Ergo Arenie, która w przeszłości wielokrotnie gościła czołowych sportowców świata. Odbywały się tutaj m.in. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce, mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn, mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych, gale UFC i KSW, a przed rokiem mistrzostwa Europy siatkarzy (Polacy grali m.in. w ćwierćfinale z Rosją).

Podczas losowania grup w Lozannie, po raz pierwszy zaprezentowano też logotypy kompozytowe miast gospodarzy. 

 

cc8b73db8b774aebaa4c0f99af610aec-0001