Srebro i brąz gdańskich łyżwiarzy podczas mistrzostw Europy w short tracku

Świetnie spisali się łyżwiarze Stoczniowca Gdańsk podczas mistrzostw Europy w short tracku, które w dniach 12-14 stycznia odbywały się w hali Olivia. Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Diane Sellier wywalczyli srebrny medal w sztafecie mieszanej, Sellier dodatkowo brązowy w sztafecie mężczyzn. To było w niedzielę, 14 stycznia. Dzień wcześniej Stormowska i Sellier finiszowali na czwartych miejscach a Mazur na piątym w wyścigach na 500 metrów.
14.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch łyżwiarzy pochylonych jedzie po lodzie - po lewej w niebieskim stroju z napisem na plecach Italia, po prawej w biało-czerwonym
Diane Sellier (nr 15 na kasku) zdobył dwa medale: srebrny w sztafecie mieszanej i brązowy w sztafecie mężczyzn
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Sztafety na medal

Mistrzostwa Europy w short tracku przeszły do historii. Gdańsk już po raz trzeci gościł najlepszych europejskich łyżwiarzy w tej dyscyplinie sportu, wcześniej w 2021 i 2023 roku. Tegoroczny championat był najbardziej obfity dla zawodniczek i zawodników Stoczniowca Gdańsk. Przed rokiem z brązowego medalu cieszył się Diane Sellier, który był członkiem męskiej sztafety. Teraz do Francuza w Biało-Czerwonych barwach dołączyły Kamila Stormowska i Nikola Mazur.

Sellier, Stormowska, Mazur i Michał Niewiński (Juvenia Białystok) świetnie jechali w sztafecie mieszanej, przegrywając w finale minimalnie tylko z renomowanymi Holendrami. Potem Sellier, Niewiński, Łukasz Kuczyński (Juvenia) oraz Felix Pigeon (AZS Politechnika Opolska) sięgnęli po brąz w dość dramatycznych okolicznościach: walczący na ostatnim okrążeniu o trzecią pozycję Niewiński i łyżwiarz z Węgier upadli, Polak wstał jako pierwszy i zdołał dojechać do mety na trzeciej pozycji.  

Trzy łyżwiarki na wprost obiektywu, w środku i po prawej w biało-czerwonych strojach
Nikola Mazur (w środku) i Kamila Stormowska (po prawej)
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Indywidualnie tuż za podium

Blisko podium gdańscy łyżwiarze byli w wyścigach indywidualnych. Na 1000 metrów Stormowska brązowy medal przegrała zaledwie o 0,3 sekundy, Sellier do brązu na 500 metrów zabrakło 0,1 sekundy. 

W sobotnim finale kobiet na 500 obie gdańszczanki jechały od początku za czołową trójką: Stormowska skończyła bieg na czwartej pozycji, Mazur na piątej. 

– Cieszy jakość prezentowana przez moich podopiecznych. Nie mam zastrzeżeń do naszych zawodników, bo poziom na mistrzostwach Europy jest bardzo wysoki. Pokazujemy, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do startów – mówiła po drugim dniu zawodów Urszula Kamińska, trener reprezentacji Polski w short tracku. 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z MISTRZOSTW EUROPY W SHORT TRACKU

 

TV

W Gdańsku tkają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska