Czterech gdańszczan startuje w mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie iQFoil

Od wtorku, 17 maja, na jeziorze Garda we włoskiej miejscowości Torbole rozpoczynają się mistrzostwa Europy w nowej olimpijskiej klasie żeglarskiej iQFoil. Wystartuje jedenaścioro Polaków, w tym czterech z gdańskich klubów. - To będą moje drugie regaty na iQFoilu, dopiero zdobywam doświadczenie - przyznaje Piotr Myszka, który był m.in. mistrzem świata w klasie RS:X.
( Publikacja: 17.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Myszka ma 41 lat i nadal rywalizuje na najwyższym światowym poziomie
Piotr Myszka ma 41 lat i nadal rywalizuje na najwyższym światowym poziomie
fot. PZŻ

IQFoil to nowa klasa windsurfingowa, która na igrzyskach olimpijskich w Paryżu (w 2024 roku) zastąpi klasę RS:X. Część uczestników mistrzostw Europy już dobrze poznała nową klasę, część dopiero się jej uczy. 

- Ja oczywiście nie mam jeszcze wysokich aspiracji, to będą moje drugie regaty na iQFoilu, dopiero zdobywam doświadczenie. Po igrzyskach miałem chwilę przerwy na odpoczynek i przeorganizowanie swojego sportowego życia i w sumie dopiero niedawno zacząłem pływać w nowej klasie - mówi Piotr Myszka, żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w klasie RS:X, który na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie medal przegrał o przysłowiowy włos (w tym przypadku: minimalny falstart w wyścigu medalowym). - Nie da się ukryć, że ci zawodnicy, którzy od razu przesiedli się na iQFoila mają dużą przewagę nad tymi, którzy startowali na igrzyskach w klasie RS:X. Te dwa lata różnicy widać podczas regat i treningów. Ale dam z siebie wszystko, na pewno będzie to dla mnie kolejna nauka na nowej klasie.  

W mistrzostwach Europy w Torbole wystartują zawodnicy nie tylko z Europy, łącznie wśród kobiet i mężczyzn 260 zawodniczek i zawodników. Wśród nich 11-osobowa reprezentacja Polski.

- To będą trudne regaty, niemniej wiem na co stać naszych zawodników, na pewno na miejsce w TOP 10. Akwen jest specyficzny, ale większości dobrze znany. W tak dużej stawce zawodników ważne będą starty, jeśli ktoś się zakopie na starcie, to ciężko będzie nadrabiać straty. To też duże wyzwanie dla sędziów szczególnie w kontekście falstartów. Stawka bardzo mocno, cała czołówka światowa, wiele nowych twarzy, nie ma w zasadzie tylko Chińczyków - mówi Przemysław Miarczyński, trener kadry narodowej mężczyzn.

Medalistów mistrzostw Europy w klasie iQFoil poznamy w niedzielę, 22 maja.

Reprezentanci Polski:

 • Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
 • Maja Kuchta (Sopocki Klub Żeglarski)
 • Zofia Klepacka (Legia Warszawa) 
 • Maciej Rutkowski (AZS Poznań/PGE Sailing Team Poland)
 • Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
 • Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
 • Pawel Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
 • Radosław Furmański (AZS AWFIS Gdańsk/PGE Sailing Team Poland)
 • Dominik Lewiński (Gdański Klub Żeglarski)
 • Piotr Myszka (AZS AWFIS Gdańsk)
 • Tomasz Romanowski (AZS Poznań)